1. PeLiNiM

  PeLiNiM Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  16 Mayıs 2009
  Mesajlar:
  5.401
  Beğenilen Mesajlar:
  58
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  ANTALYA

  kolestrolünüz yüksek mi?

  Konu, 'Tüm Sağlık Konuları' kısmında PeLiNiM tarafından paylaşıldı.

  Orta yaşlardaki yüksek kolestrol ileriki yaşlarda bunama riskini arttırıyor....

  ABD ve Finlandiya'dan araştırmacıların bir çalışmasında, orta yaşlarda kolestorel yüksekliğinin ileri yaşlarda bunama riskini artırdığı sonucuna varıldı. Finlandiya'daki Kuopio Üniversitesi ve California Oakland'daki Kaiser Permanente Araştırma Bölümünden bilim adamlarının yaklaşık 10 bin kişiyle yaptığı araştırmaya göre, 40'lı yaşlarında total kolesterol düzeyi 240 ve üzerinde olanların 40 yıl sonra Alzheimer'e yakalanma riski yüzde 66 oranında artıyor.
  Kolesterol düzeyleri bu gruptan daha düşük olanların (200-239 arası) bile yaşlılık döneminde bunama riski, total kolesterolü düşük olanlara kıyasla yüzde 52 oranında yükseliyor.
  Araştırma ekibinden Rachel Whitmer, "çalışmalarının, 40'lı yaşlarda hafif düzeydeki kolesterol yüksekliğinin bile insanların ileriki dönemlerinde Alzheimer hastalığı ve vasküler demans riskini artırdığını ortaya koyduğunu" belirtti.
  Kolesterol düzeyi yüksek insanların sayısının fazla olmasının ortaya çıkan bulguları endişe verici hale getirdiğini belirten Whitmer, bulguların iyi olan yönünün, kalp için iyi olanın beyin için de iyi olduğunu ortaya çıkarması olduğuna işaret ederek, şöyle devam etti:
  "Bu veriler bunama için erken risk faktörünü ortaya koyuyor. Bu risk faktörü de sağlıklı yaşam biçimi için yapılacak değişikliklerle giderilebilir."
  Kolesterolün yüksekliği sağlıklı beslenme, egzersizle düşürülebilirken, kimi zaman ilaçla tedavi ediliyor.

  Demans ve Yaşlılıkta Zihinsel Bozukluklar dergisinde yayımlanan araştırmada, 1964 ve 1973 yılları arasında belirlenen 40-45 yaşlarındaki kişilerin 40 yıla kadar izlendiği belirtildi. Deneklerin 598'ine, 1994 ve 2007 yılları arasında 61 ve 88 yaşları arasındayken Alzheimer ya da vasküler demans teşhisi konulduğu açıklandı.
  Bu çalışmada, yüksek kolesterolün Alzhaimer'e yol açıp açmadığına ya da bunların ilaçla kontrol altında tutulmasının bunama gelişme riskini azaltıp azaltmadığına bakılmadığı vurgulandı.


   
kolestrolünüz yüksek mi? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Kolestrol kolesterol yüksekliği kanda

  Kolestrol kolesterol yüksekliği kanda

  hamilelikte kolestrol gebelikte kolesterol yüksekliği hamilelikte kolesterol yüksekliği gebelikte Kolestrol, kanda, sinirlerde, beyinde, karaciğerde, dalakta, böbrek üstü bezlerinde ve safrada bulunan, yağ yapısında, kristal gibi beyaz görünümde bir maddedir. Görevi dokulardaki su dengesini sağlamak, alyuvarları zehirlere karşı korumak, sinir dokularının dayanıklığını sağlamak ve deri altında,...
 2. Kolestrol tedavisi - Yüksek kolastrol

  Kolestrol tedavisi - Yüksek kolastrol

  yüksek kolestrol, kolestrol, tedavisi, nedir, belirtileri, değerleri, diyeti, nasıl düşürülür, yüksekliği, nasıl düşer, ilaçları, Kolestrol hastaları o kadar çoğaldı ki, eminim aramızda bu hastalığa sahip olan çok arkadaşımız yada yakınları vardır. Sevgili Melek'ler, bu yazımızda kolestrol hakkında detaylı ve de faydalı bilgiler sunuyoruz. Tedavide LDL-kolesterol düzeyi esas alınır....
 3. Kolestrol için şifalı bitkiler

  Kolestrol için şifalı bitkiler

  kolestrol için, şifalı bitkiler, bitki, bitkisel tedavi, bitkiler, Kolestrol hastalarına hangi bitkiler iyi gelir ve nasıl kullanılmalıdır; buyrun bu yazımızda öğrenelim Melek'ler. Ahmet MARANKİ tarafından tavsiye edilen Kolesterol Düşüren Bitkiler besinler ve gıdalar, kolesterol düşünmenin yolları, kolesterol nasıl düşürülür, kolesterol azaltan bitkiler, kolesterol tedavisi...
 4. genetik kolestrolum var hamilelik

  genetik kolestrolum var hamilelik

  genetik kolestrolum var ldl 380.ilac kullaninca dusuyor.hamile kalmak istiyorom ilaci birakinca bebek icin beklemelimiyim.kolestrol ilaclarinin zarari olabilir mi
 5. Yüksek tansiyon hastası oruç tutabilir mi ?

  Yüksek tansiyon hastası oruç tutabilir mi ?

  Yüksek tansiyon hastasıyım günde iki kere ilaç kullanıyorum yüksek tansiyon hastası olan bir kişinin oruç tutmasında sakınca var mı doktorum tutmazsan iyi olur diyor ama ben yinede size sormak istiyorum teşekkürler.

Sayfayı Paylaş