1. KızılÖtesi

  KızılÖtesi Aktif Üye Üye

  Kayıt:
  28 Nisan 2008
  Mesajlar:
  3.416
  Beğenilen Mesajlar:
  9
  Ödül Puanları:
  38

  Kolik ağlaması nedir?

  Konu, 'Bebeğimiz ve biz' kısmında KızılÖtesi tarafından paylaşıldı.

  KOLİK (AĞLAYAN BEBEK):

  Bebeklerin % 1O'unda kolik olur. Sebebi tam belli olmayan bu durumda, bebek kucakta tutulmak veya yatmak ister. Günde belli aralıklarla 2-3 kez gelebilen, sebebi açlık ya da hastalık olmayan ağlamadır. Bebek ağlama krizleri arasında çok iyidir. Genellikle kucağa alınınca susar.
  2 hafta civarında başlar ve genellikle 3. ayda geçer.
  Kolik, anne ve babanın kötü bakımı ile ilgili değildir, kendinizi suçlamayın. Kolik fazla gaz yapımı ile de ilgili değildir. Kolik karın ağrısı ile de ilgili değildir. Karın kaslarının daha sert olması nedeniyle bebek ağlarken bunları kullanır ve kendini kasar. Bu, karnı ağrıdığı anlamına gelmez. Bacaklarını , ellerini de aynı amaçla kasabilir.

  Bebeğe zararı var mıdır?
  Bebeğin huysuz olması ve ısrarlı ağlamasının ona zararı yoktur. Ağlama tamamen ortadan kaldırılmasa da ağlama süresi günler içinde azalır. En kötü ağlama krizleri 2. ayda birden başlar ve 3. ayda biter.
  Böyle bebeklerin ileride çevresel uyaranlara daha duyarlı olabildikleri düşünülmektedir.

  Bebeği nasıl sakinleştirebilirsiniz?

  1 - Bebeğinizi, kucağınıza alın ve sakinleştirmeye çalışın; bu, bebeği gevşetir ve uyutur. Onu sakinleştirmek için;
  * Sallanan sandalyede, salıncakta ya da kucakta sallayın,
  * Kanguruya koyup gezdirin,
  * Arabasında gezdirin.

  2- Bebeği ağlayarak uyumaya bırakın.
  * Yukarıda yapılanlarla bebek sakinleşmezse ve 30 dakika geçmişse ve karnı toksa, muhtemelen artık uyumak istiyordur.
  * Etraftaki gürültüyü azaltın ve uyumaya bırakın. Sırt üstü yatağına yatırın, kapıyı kapatın, başka odaya gidin ve başka şeylerle meşgul olun. Biraz rahatsız olacak ama sonunda uyuyacaktır.
  * Enerjinizi, çocuğunuzun gerçekten ihtiyacı olduğu zamana saklayın. Yatakta 15 dakikadan fazla ağlarsa tekrar kucağınıza alıp baştan bütün sakinleştirici metodları kullanın.

  3- İlerki aylarda gelişebilecek uyku problemlerinden koruyun.
  Bebeğinizin kolik ağlaması 3. ayda kesilmeyebilir. Uyku alışkanlığını edinmesi için, bebeğiniz hafif huysuz ancak henüz ağlamadan yatağa koyun ve kendi kendine uyumaya bırakın. Hem sallayıp, hem emzirerek uyutmaya çalışmayın. Kolik önlenemez ama uyku problemleri önlenebilir.

  4- Gündüzden çok gece uykusunu arttırın.
  Gündüz çok uzun uyutmaktan kaçının. Gündüz eğer uyku 3 saati geçerse hafifçe uyandırın, altını değiştirip besleyin. Bu, gece uykusunun az olmasını önler.

  5- Aşağıdaki beslenme stratejilerini uygulayın..
  * Bebeğinizi her ağladığında beslemeye çalışmayın. Aç olmak bebeğin ağlama sebeplerinden sadece biridir. Mide boşalması 2 saatten fazla sürer. Dolayısıyla her iki beslenme arası bu süreyi bekleyin.
  Aksi halde kramp olabilir.
  * Bebeğiniz eğer anne sütü alıyorsa kahve, çay, kola ve diğer uyarıcı içecekleri almayın.
  * Eğer çocuğunuzun ishali, kusması, egzeması, nefes alırken hınltısı varsa veya ailede süt alerjisi hikayesi varsa bebeğiniz inek sütüne alerjik olabilir. Eğer anne sütüyle besliyorsanız inek sütü içmekten veya sütle yapılan yiyeceklerden bir hafta uzak durun ve bebeğinizin durumu iyileşiyor mu görün. Eğer mama ile besliyorsanız ve alerji belirtileri varsa doktorunuzu arayıp mamaya devam edip etmeyeceğinizi veya ilave tavsiyeleri sorun.
  * Dinlenin ve kendinize bakın. Yorgunluk ve halsizlikten kaçının. Günde en az bir kere, gece uykusuz kalma ihtimaline karşı, uyuyun. Eşinizden, arkadaşınızdan veya yakın larınızdan yardım isteyin. Kolikli bebeğin bakımı 2 kişilik iştir. Arada bir bebek bakıcısı tutup evden dışarı çıkıp kafanızı dağıtın. Her gün birileriyle konuşup duygularınızı anlatın. Ağlayan bebek herkesi çaresiz bırakabilir!

  6- Aşağıdaki sık yapılan hatalardan kaçının.
  * Bebek anne sütü alıyorsa kesmeyin. Eğer bebeğinizin ekstra kaloriye ihtiyacı varsa doktorunuzla konuşup sütünüzü arttırmak için ne yapacağınızı öğrenin. Satılan bazı ilaçlar etkisizdir ve birçoğu da çocuk için zararlıdır, özellikle fenobarbital içerenler.
  Bağırsak hareketlerini azaltan ilaçlar kabızlığa sebep olabilir. Gaz çıkarmaya yarayan ilaçlar son yapılan çalışmalara göre fazla yararlı olmamakla birlikte zararlı da değildir.
  * Bebeğinizi su yatağında, koyun derisi halı üzerinde boncuk doldurulmuş yastıklara veya herhangi bir yumuşak yastık üzerine yüzükoyun yatırmayın. Bu yüzeyler ani ölüme, tıkanmaya ya da nefes almada zorluğa neden olabilir. Çok küçük bebekler nefes almak için başını yeteri kadar kaldıramayabilir.
  * Poposuna gaz çıkartmak için termometre veya fitil sokmak devamlı yapıldığında anüs kasını tahriş edebilir, pek faydası da yoktur.


  Eğer ;
  * Çocuğunuz 2 saatten fazla devamlı ağlamışsa,
  * Bebeğiniz 1 aydan küçük ve hastaysa,
  * Bebeğinizi incitmekten korkuyorsanız,
  * Bebeğiniz çok hasta gibi duruyorsa,
  Doktorunuzu hemen arayın.

  Eğer ;
  * Ağlayan bebeğinizi sakinleştirınek için bir yol bulamadıysanız,
  * Ağlama 4 aydan daha sonraya ulaşmışsa,
  * Bebeğiniz yeteri kadar kilo alamıyor veya açsa,
  * Veya başka şeyler düşünüyorsanız
  Doktorunuzu arayınız.


  kaynak : minikeller
   
Kolik ağlaması nedir? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. kolik(sancı)ağlaması her bebekte görülür!

  kolik(sancı)ağlaması her bebekte görülür!

  Bebeklerdeki kolik (sancı) ağlaması günde 3 saatten fazla süren sebebi belli olmayan aşırı ağlama ve huysuzluk hali olarak tanımlanıyor. Koliğin bir hastalık olmadığını belirten uzmanlar, yeni doğan her 10 bebekten 1’ini etkilediğini söylüyor. Kolik atakları genelde iyi beslenen çok emen bebeklerde görülüyor. Özellikle eğitim düzeyi yüksek annelerin ilk çocuklarında görüldüğü de tespit...
 2. rasulullah sav in ağlaması

  rasulullah sav in ağlaması

  Resulullah (s.a.v) Ümmi Seleme’nin evinde bulunduğu bir gece yarısı uykudan kalkıp evin karanlık bir köşesinde dua ve ağlamakla (Allah’a yalvarıp yakarmakla) meşgul oldu. Ümmi Seleme, Resulullah (s.a.v)’ı yatağında görmeyince, kalkıp onu aramaya koyuldu. Bir de baktı ki Resulullah (s.a.v), evin karanlık bir köşesinde durup ellerini göğe kaldırmış, ağlayarak Allah’a şöyle yalvarıp yakarıyor:...
 3. Bebeğin çok ağlaması

  Bebeğin çok ağlaması

  Arkadaşlarım bebeğim çok ağlıyor, ne yapmalıyım bu bebeklerde neden ağlar anlamış değilim. Altı kuru karnı tok gazınıda çıkarttı hala ne diye ağlıyor ne kadar zor bi iş şu annelik yahu offffffffff of
 4. Ağlayan Bebeği Sakinleştirme Yolları Bebeğiniz Neden Huzursuz Olur

  Ağlayan Bebeği Sakinleştirme Yolları Bebeğiniz Neden Huzursuz Olur

  Ağlayan Bebeği Sakinleştirme Yolları- Bebeğiniz çok mu huzursuz, çok mu ağlıyor? Peki bu durumda anneler ne gibi yollar izlemeliler? Özellikle bir ikiz annesi olarak bendeniz sizlerle tecrübelerimi paylaşacağım. Bebek büyütmek zordur hanımlar aslında ne kadar da kadınların içgüdülerinde annelik yatsa da yine de zorlandığınız yardım aradığınız günler de gelir bazı durumlarda benim yaptığım...
 5. Kolik nedenleri belirtileri ve tedavisi

  Kolik nedenleri belirtileri ve tedavisi

  Bebekler farklı nedenlerle ağlarlar. Ağlama, bebeklerin bize neye ihtiyaç duyduklarını söylemelerinin bir yoludur. Aç olabilirler, kirli bezleri olabilir, tutulmak isterler veya daha fazla uyarılma veya daha az uyarılma isteyebilirler. Kolik yaygın bir sorundur, yaklaşık 10 bebekten birinde görülür.Bebeğinizin doktoru genellikle semptomların desenine göre koliği teşhis edebilir....

Sayfayı Paylaş