Etiketler:
 1. UzakMavi

  UzakMavi Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  26 Mayıs 2008
  Mesajlar:
  1.201
  Beğenilen Mesajlar:
  8
  Ödül Puanları:
  0

  Kolon kanserine dikkat!

  Konu, 'Kanser ve Tedavi' kısmında UzakMavi tarafından paylaşıldı.

  Kolon kanseri birçoğumuzu tehdit ediyor. Peki kimler risk altında... Osman Yağmurdereli'nin ölümüne neden olan hastalık kolon kanseriydi. İşte amansız illet yeniden gözleri kansere çevirdi. Prof. Dr. Osman Müftüoğlu tedavisi güç, ama önlenebilir hastalıkla ilgili bazı bilgiler aktardı.
  Beslenme önerileri ve kolonoskopik kontrolleri dikkate alınmasını isteyen Müftüoğlu'nun Hürriyet'te yayınlanan yazısı son derece önemli. .
  KİMLER RİSK ALTINDA
  Kalın bağırsak kanseri sık görülen kanserlerden biridir. Özellikle birinci derecede akrabalarında kalın bağırsak kanseri olanların bu hastalık için daha uyanık olmalarında yarar var. Ayrıca yine birinci derece akrabaları içinde meme, prostat, yumurtalık kanseri hikaye bulunanlarında dikkatli olmaları gerekiyor. Kalın bağırsağında polip bulunanlarında yüksek risk taşıdıkları belirtiliyor.
  BELİRTİLERİ NELER
  Kalın bağırsak kanseri, çoğu zaman erken belirti vermiyor. Kanser ancak iyice ilerleyip bağırsak boşluğunda tıkanmaya, daralmaya yol açtığı ya da çevre dokulara yayıldığında bazı belirtiler ortaya çıkıyor. O zaman da genellikle iş işten geçmiş oluyor. Dışkıda kan görülmesi, özellikle dışkının şeklinin değişmesi, bağırsak alışkanlıklarının eskisinden farklı hale gelmesi, örneğin durduk yerde ortaya çıkan ishal, kabızlık gibi şikayetler önemli olabiliyor. Bağırsakların yeterince boşalamaması hissi, dışkılama güçlüğü veya ağrılı dışkılama da çok önemli işaretler olarak kabul ediliyor.
  Özellikle erkeklerde (kadınlar için de önemlidir) demir eksikliği, kansızlığın mevcudiyetinin kolon kanserini hatırlatması gerekiyor. Diğer taraftan sebebi anlaşılamayan kilo kayıplarının, yorgunluk, halsizlik gibi sorunların ilerleyici bir hale dönüşmesinin de önemsenmesinde fayda var.
  TEŞHİSİ NASILDIR

  Kalın bağırsak kanserinden korunmanın en etkili yolu endoskopik incelemeler yaptırmaktır. En güvenli endoskopik inceleme yöntemi kolonoskopidir. Bu yöntem, hem mevcut bir tümörü erken tanıyabilme açısından, hem de kansere yol açabilecek polip ve benzeri sorunları anında tedavi edebilme açısından önemlidir. Kolonoskopinin tarama amaçlı olarak yaptırılması gerekiyor. İmkanı olan herkesin 50 yaşı tamamlayınca risk durumlarına, kişisel sağlık hikayelerine, aile öykülerine göre 2-5 yıllık aralıklarla kolonoskopik incelemeden geçmeleri öneriliyor. Kolonoskopinin hazırlığı da uygulaması da eskiye oranla çok daha kolay ve konforlu hale gelmiştir. Bugün kolonoskopiye karar verdiğinizde yarın rahatlıkla yaptırabiliyorsunuz. Yeni kolonoskoplar son derece kolay uygulanıyor, rahatsızlık vermeden sonuç alınıyor. Diğer taraftan aletlerin duyarlılığı da yani teşhis güçleri de mükemmel denecek noktada. Nasıl korunacaksınız?
  Kalın bağırsakları kanserinden korunmak için şu noktalara çok dikkat etmek gerekiyor:
  Kilo almayacaksınız.,
  Sigara içmemeniz şart.
  Daha çok domates ve domates ürünü yemek faydalı olabilir.
  Düzenli egzersizlerin faydalı olduğu biliniyor.
  Kızartmalardan, barbekü edilmiş etlerden, özellikle yanmış etlerden hatta her türlü yanmış yiyeceklerden, yağlı gıdalardan uzak durmanız tavsiye ediliyor.
  Bol sebze ve meyve yemek yararlı. Bakliyatın ve tam tahıllarında faydalı olduğu biliniyor. Posadan zengin besinler koruyucu etki gösteriyor.
  Selenyumdan, D vitamininden ve doğal antioksidanlardan (örneğin yeşil çaydan, likopenden) faydalanmak da gerekiyor.
  Sanal kolonoskopi
  Tıptaki bütün bu olumlu gelişmelere rağmen kolonoskopi uygulatmayı istemiyorsanız "sanal kolonoskopi"den de faydalanmanız mümkün. Bu yöntemde tomografi cihazından elde edilen bilgiler, özel yollarla endoskopik görüntülere dönüştürülüyor. Bu şekilde 1 cm’den daha büyük poliplerin tanısı neredeyse klasik kolonoskopi ile benzer doğrulukta konulabiliyor. Bununla birlikte bu yöntem klasik kolonoskopi kadar kesin sonuçlar vermeyebiliyor. Poliplerin çıkarılması veya biyopsi almak gerekiyorsa sanal kolonoskopide bu imkánlar yok. Eğer kolonoskopi olanakları yoksa hiç olmazsa yılda bir iki kez dışkıda kan testi yaptırmak da faydalı olabiliyor. Gizli kan testi olarak bilinen bu yöntem için küçük bir parça dışkı yeterli oluyor.   
Kolon kanserine dikkat! konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. KOLON (kalın bağırsak) KANSERİ

  KOLON (kalın bağırsak) KANSERİ

  KOLON KANSERİ Sindirim sisteminde ince bağırsaklardan sonra gelen yaklaşık 1,5 - 2 metre uzunluğundaki kısım kolon yani kalın bağırsaktır; bunun son 15 cm.’lik bölümüne rektum adı verilir. Kalın bağırsak ya da kolon ve rektum kanserleri, özellikle gelişmiş batı ülkelerinin önemli bir sağlık sorunudur; A.B.D., Kanada, İngiltere, Fransa, Almanya v.b. ülkelerde toplumda görülme sıklığı yüz binde...
 2. Kolon kanserinin hangi evrelerinde radyoterapi verilir

  Kolon kanserinin hangi evrelerinde radyoterapi verilir

  kolon kanserinin hangi evrelerinde radyoterapi verilir, hakkında detaylı ve tüm bilgiler burada arkadaşlar Merhaba Sevgili Melek'ler... Bu makalemizde kolon kanseri ve evreleri hakkında detaylı ve tüm bilgileri, sizlerle paylaşıyoruz arkadaşlar. Kanser tedavisinde temel olarak cerrahi yaklaşım büyük rol oynasa da yalnız başına cerrahi tedavi ancak erken evre kolorektal kanserler için...
 3. Kolon Kanserinden Korunmak İçin Nasıl Beslenmeli?

  Kolon Kanserinden Korunmak İçin Nasıl Beslenmeli?

  kolon kanseri, kolon kanserinden korunmanın yolları, kolon kanserinden korunmak için Çağımızın en yaygın hastalıklarından biri olan kanser ne yazık ki geç kalındığında ölümle sonuçlanabiliyor. Her hastalıkta olduğu gibi önemli olan erken teşhistir. Kanser çeşitlerinden biri olan kolon kanseri için de bu durum böyledir. Özellikle beslenmenize dikkat ederseniz ve uzmanların kolon kanserinden...
 4. Kolon kanseri hakkında bilmedikleriniz

  Kolon kanseri hakkında bilmedikleriniz

  kolon kanseri nedir,kolon kanseri belirtileri nelerdir,kolon kanseri tedavisi nasıldır,kolon kanseri hakkında bilgiler İstanbul Florence Nightingale Hastanesi Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Cengiz Dibekoğlu, “Çoğu zaman hastalık ilerleyene kadar bulgu vermeyebilir veya şikayet yapmayabilir. Ancak kalın bağırsak kanserinde öncü bulgular vardır. Bu bulgulara bakarak kanseri erken teşhis etmek...
 5. Kolon kanseri risk faktörleri ve tedavi aşamaları

  Kolon kanseri risk faktörleri ve tedavi aşamaları

  Kolon yani kalın barsak kanseri en sık görülen üçüncü kanserdir ve hem erkek hem de kadınlar arasında kansere bağlı ölüm nedenleri arasında üçüncü sırada gelmektedir. Ancak erken evrelerinde tanı konulup tedaviye başlandığında tedavisi en olanaklı kanserler arasındadır. Erken evrede tanı konulup tedaviye alınmış olanlar arasında beş yıllık sağkalım oranı %90’dır. Bazı olgularda düzenli tarama,...

Sayfayı Paylaş