1. TİTAN

  TİTAN Forum Okuru

  Kolposkopi Nedir?

  Konu, 'Herşeyin başı sağlık !' kısmında TİTAN tarafından paylaşıldı.

  kolposkopi, nedir, nasıl uygulanır, önemi, sorular ve cevaplar, ile ilgili bilgiler burada melekler

  < Konu Resmi..>  Sevgili melekler,
  Kolposkopi, Kolposkop denilen ışıklı aletle rahim ağzının görüntüsünü büyütmek, böylece daha iyi muayenesini ve görülebilmesini sağlamak amacıyla yapılan işleme denir.


  Konuyla ilgili diğer bilgiler,soru ve cevaplar şöyle;
  Kolposkopinin başlangıcında muayene olduğunuz gibi kadın-doğum masasına sırt üstü yatacaksınız. Muayene sırasında uygulanan metal alet vageninize yerleştirilerek rahim ağzınızın rahat görülmesi sağlanacak. Tuzlu su ile rahim ağzı ve vagendeki akıntılar giderildikten sonra, özel bir sıvı ile rahim ağzınız ıslatılacak. Eğer sorunlu bir doku, hücre varsa bu sıvı etkisi ile beyaz renge dönecektir. Bu sayede doktorunuz beyaz bölgeleri daha ayrıntılı inceler, gerekirse bu bölgelerden biyopsi (parça) alır. Alınan parça konunun uzmanı (patolog) tarafından incelenir.

  Bu işlem genellikle 20-30 dakika sürer.


  Niçin Kalposkopi Yapılır?
  Kolposkopi, anormal hücresel değişikliklerin varsa nedenini ortaya koymak için yapılır.


  Kalposkopi Niçin Onemlidir?
  Bu tetkik sayesinde rahim ağzının kanserleri çok erken evrede yakalanabilir.


  Kalposkopi Ağrılımıdır?
  Eğer doktorunuz biyopsi örneği alırsa, doku alınması sırasında hafif kramp ve ağrı hissedebilirsiniz. Bu işlem sırasında kendinizi mümkün olduğunca kasmamanız, yavaş ve derin nefes alıp vermeniz yardımcı olabilir.


  Kalposkopiye Nasıl Hazırlanmalıyım?
  İşlem öncesi idrar torbanızı ve barsaklarınızı boşaltırsanız daha rahat olabilirsiniz. Randevunuzdan 24 saat öncesinde duş almayınız, vajinal ilaçlar veya tampon uygulamayınız, eşinizle birlikte olmayınız.


  Kalposkopiye Çocuk Sahibi Olmami Etkiler mi?
  Hayır. Eğer doktorunuz doku örneği alırsa, bu doku örneği çok küçük olacaktır ve çocuk sahibi olmanızı engellemez. Fakat gebeyseniz veya olma ihtimaliniz varsa bu durumunuzu doktorunuza bildiriniz. Bu bilgi doktorunuzun size yaklaşımını değiştirecektir.


  Kalposkopiden Sonra Kanama Olur mu?
  Kolposkopi sonrası koyu renkli vajinal akıntınız ve en az iki gün lekelenme kanamanız olabilir.


  Kalposkopi Sonrası Tampon Kullanılabilir mi?
  Hayır. İşlem sonrası en az bir hafta veya doktorunuz bildirene kadar tampon kullanmayınız veya vajene hiçbir şey koymayınız. En az bir hafta eşinizle birlikte olmayınız.

  Doktorumu Ne Zaman Aramalıyım
  Kolposkopi sonrası aşağıdaki problemlerden herhangi biri ile karşılaşırsanız hemen doktorunuzu arayınız:
  - Aşırı vajinal kanama
  - Alt karın ağrısı
  - Ateş, titreme veya kötü kokulu vajinal akıntı   
Kolposkopi Nedir? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Neden...!

  Neden...!

  Bu güzel sitede neden radyo yayını yok ...?
 2. Neyse...

  Neyse...

  Aldığın her nefesin sana beni hatırlatacak.... Gittiğini sanma yerin bende ebedi kalacak... Gözlerinin baktığı her yerde gözlerim olucak... Adını aşkta bir kez kanatmamış Sevişmelerine hiç duygu katmamış Zalim düş... Yokluğunu çağırıyorum iki ucu yanık kağıtlardan Bitmemişliğin tükenmişliği başladı artık Zaman dudaklarıma bant Ellerime halat bundan böyle. Adını yalan aşklarda dağlayacak...
 3. ne

  ne

  burçak tarlasının gerçek adı nedir
 4. Kolposkopi nedir?Kolposkopi gebe kalmayı önlermi?

  Kolposkopi nedir?Kolposkopi gebe kalmayı önlermi?

  bu konu;Kolposkopi nasıl yapılır,kolposkopi ağrılımıdır hakkında bilgiler vermektedir.. Rahim ağzı kanseri için uygulanan tarama testidir. Kolposkopi ağrıya neden olmayan bir işlemdir, lokal veya genel anestezi gerektirmeden rahatlıkla uygulanabilir.Öncelikle spekulm adı verilen aletle vajina içi görünür hale getirilir.Daha sonra vajinanın içi aydınlatılırken kolposkop yaklaştırılarak net...
 5. Hangi kadın hastalıklarında kolposkopi yapılır?

  Hangi kadın hastalıklarında kolposkopi yapılır?

  kolposkopi nedir,kolposkopi kimlere yapılır,kolposkopi ne için yapılır,kolposkopi teşhis tanı yöntemi hakkında bilgiler Günümüzde kadın genital kanserleri içerisinde en sık görülenlerden biriside Serviks yani Rahim Ağzı kanserleridir. Son yıllarda tüm dünyada olduğu gibi bizim toplumumuzda da HPV enfeksiyonları gittikçe artmaktadır. HPV kadınlarda genital siğil, rahim ağzı anseri yapabilen...

Sayfayı Paylaş