Koltuk almaya mı karar verdiniz? nelere d ikkat edeceksiniz

*jellibon*

Daimi Üye
Üye
#1
Koltuk almaya mı karar verdiniz? nelere d ikkat edeceksiniz
teflon kumaş koltuk < Konu Resmi..> O halde ihtiyaçlarınızı karşılayacak bir koltuk alabilmeniz ve aldıktan sonra pişman olmamanız için size bir kaç önerimiz var.
Ne tür bir koltuğa ihtiyacınız olduğuna karar verin

Yeni koltuk takımı alırken ağacının sağlamlığı, boyutları, döşemesinin rengi, deseni, işlevselliği ve de fiyatı önemlidir. Çok ucuz olup kullanışsız, çok güzel olup fahiş fiyatlara mobilya almak mümkün. Öncelikle odanın şekli ve işlevselliğini düşünerek hangi ölçülerde ve şekilde bir mobilyaya ihtiyacınız olduğuna karar verin.
Küçük salonlar köşe koltuklar ile daha büyük ve ferah görünür, büyük salonlar için büyük köşe koltukları tercih edilebileceği gibi iki üçlü iki tekli modeli de tercih edilebilir. Dümdüz koltukları fantazi yastıklar ile klasik, spor rengarenk kumaşlardan yapılmış yastıklarla sevimli göstermek mümkündür.

Oturma odalarında genellikle desenli ya da flu renklerde koltuklar seçilmelidir. Salonlarda ise koyu renkler özellikle bordo, yeşil, mürdüm, ebru, bej ve kahve tonları kullanılmalıdır. Amaç mekana daha seçkin bir hava yansıtmaktır.

Nasıl bir kumaş seçilmeli?

Kumaş seçimi önemlidir; leke tutmayan, silinebilen, terletmeyen yumuşak dokulu kumaşları tercih etmeliyiz. Salonlarımızda kadife, sonil, teflonlu kumaşlar tercih edilmelidir. Oturma odalarımızda keten, sentetik viscon, koton idealdir.
Son dönemlerde revaçta olan deri çok pahalı olduğundan koltuklarda suni deri kullanılıyor; fakat bu tür döşemeler hem çok sıcak tutuyor hem de hemen yırtılabiliyor. Suni derilerin temizlik kolaylığı var; ama asla evler için kullanışlı bir malzeme değil.

Koltukları yeniletme daha ucuz
Eski takımlarımızı yenilemede ya da yepyeni bir takım ihtiyacında en kârlı ve doğru yol hazır koltuk takımı almak yerine yaptırmaktır. Birçok semtte döşeme evleri mevcut. Bir takıma yaklaşık 22 metre ile 27 metre arasında kumaş gidiyor.

Döşemelik kumaşların metre fiyatları 8 milyon ile 100 milyon arasında değişiyor (15 milyona çok güzel döşemelik kumaşlar var, hem kaliteli hem de modern çizgiye sahip). İstanbul’da Zeytinburnu döşemelik kumaş alınabilecek yerlerden biri.

Döşeme fiyatları semtlere göre farklılık gösteriyor; Emirgan’da 1 milyar ile 2 milyar arasında döşeme yapılırken aynı koltuk takımı Dolapdere’de 600 milyon ile 800 milyon arasında kaplanıyor (kumaş hariç, diğer malzemeler ve nakliye içinde). Koltuklarınızın iskeletleri de yaptırılacak modele, büyüklüğüne bağlı olarak 400 ile 600 milyon arasında değişiyor.

Bilinmesi gerekenler
Yastıklar mutlaka fermuarlı olmalıdır (yıkanabilmesi için).
Koltuk döşemelerini portatif yaptırabilirsiniz (gerektiğinde çıkarıp yıkayabilmek için).
Salonlarda kullanılacak döşemelik kumaş tek renk ve koyu olursa salon daha elit görünür ve aksesuarlar ön plana çıkar.
Küçük mekanlarda açık renk koltuklar tercih edilmelidir.
Ağır gramajlı koltuklar tercih edilmemelidir
Modüler koltuk (ayrılabilen) sistemi tercih edilmelidir.
Yalın sade modellerin modası hiçbir zaman geçmez.
Koltuklarımızı silerken (kadife ve tüylü dokumalarda) son durulama suyuna sirke koyarsak (az miktarda) kumaşların daha çok parladığını fark ederiz.

Kaynak: e-kolay 
  Koltuk almaya mı karar verdiniz? hakkında benzer konular Forum Cevap Tarih
Oturma odası ve salon için fuga mobilya koltuk modelleri Oturma odası ve salon için fuga mobilya koltuk modelleri
Modern mobilya markalarının son yıllar da önemli isimlerinden biri olmayı başaran fuga mobilya, tasarlamış olduğu koltuk ve mobilyalar ile tüketicinin beğenisi kazanaya devam ediyor. Tamamen Türkiye'de üretilen fuga mobilya ürünleri, farklı ve...
Tatlı Evim 0
Gusül abdesti esnasın da ölünün kolundan kan gelmesi Gusül abdesti esnasın da ölünün kolundan kan gelmesi
Hocam ananem vefat ettikten sonra yıkama işlemine bende yardım ettim. Kadın ananemin vücudunu yıkarken bende saçlarını yıkadım. Durulama sonrası farkettik ki ananemin kolundan kan akıyor .Kan hiç durmadı gusül abdesti alırkende devam etti...
Dini sorularınız ve cevapları 1
Köşe takımı modellerinde son trendler Köşe takımı modellerinde son trendler
köşe koltuk modelleri, koltuk modelleri, L koltuk modelleri, köşe takımı modelleri Köşe takımı modelleri, son yıllar da tüketici...
Tatlı Evim 0
Hardal sarısı dekorasyon fikirleri Hardal sarısı dekorasyon fikirleri
hardal sarısı dekorasyon, hardal sarısı koltuk modelleri, hardal sarısı koltuklara uygun halı, hardal sarısı dekorasyon önerileri ile ilgili bilgileri sizler için paylaşıyoruz. Mobilya ve dekorasyon rengin de son trendlerden biri olan...
Tatlı Evim 1
Koltuk almaya mı karar verdiniz? Koltuk almaya mı karar verdiniz?
O halde ihtiyaçlarınızı karşılayacak bir koltuk alabilmeniz ve aldıktan sonra pişman olmamanız için size bir kaç önerimiz var... Ne tür bir koltuğa ihtiyacınız olduğuna karar verin...
Ev Dekorasyon Önerileri 0

Benzer Konular