1. Misafir

  Misafir Forum Okuru

  Kondansatör nedir

  Konu, 'Bunları Biliyor musunuz ?' kısmında Misafir tarafından paylaşıldı.

  kondansatör, nedir, çeşitleri, değerleri, hesabı, ne işe yarar gibi merak ettiğiniz tüm bilgiler burada arkadaşlar.
  [​IMG]

  Arkadaşlar, hiç merak ettiniz mi kondansatör nedir, ne işe yarar diye? Eminim şimdi merak ettiniz :D:D O zaman buyrun kondansatör neymiş öğrenelim:)


  En kısa tanım olarak karşılıklı duran iki iletkene denir.Bu iki iletken arasında bir yalıtkan madde bulu- nur.Bu yalıtkan madde hava ,mika ,seramik ,yağ ,mumlu kağıt gibi maddelerden yapılmıştır.

  Genel olarak “C” harfi ile sembollendirilir. Birimi ise ” F ” Farad’ tır.Aşağıdaki gibi çeşitli sembollerle gösterilir.
  Alternatif akım (AC) ve Doğru akım (DC) devrelerinde gerilim depolamada ,güç katsayısı yükselmek için (daha çok fabrikalarda motorların çok olduğu yerlerde) ,rezonans halinde ve süzgeç devrelerinde(Adap- tör ve güç kaynaklarında tam DC elde etmek için) kullanılır.

  Kondansatör Çeşitleri
  1. Elektrolitik (Kutuplu) kondansatörler ,
  2. Mercimek tipi (Kutupsuz yani + ve – farketmez) kondansatörler ,
  3. Trimmer (Ayarlı) kondansatörler ,
  4. Varyabl ( Daha çok radyolarda frekans ayarında kullanılır) kondansatörler ,
  olarak 4 grupta toplayabiliriz.Fakat bazen yapıldıkları dielektrik maddesine göre de isim alırlar.Mese- la yağlı ,polyesterli ,havalı ,kağıtlı kondansatör gibi.

  Kondansatörlerin Bağlantı Şekilleri
  1. Seri Bağlantı : Bu bağlantıda kondansatörler birer ucundan birbirine eklenmiştir.Her kondansatörde
  farklı gerilim düşer. Toplam kapasite (CT) ise kondansatörlerin bire bölümlerinin toplamına eşittir. Toplam direnç (RT) ise dirençlerin cebirsel toplamına eşittir.
  2. Paralel Bağlantı : Bu bağlantıda kondansatörlerin uçları birbirine bağlanmıştır. Her kondansatörde aynı gerilim düşer. Toplam kapasite (CT) ise kondansatörlerin cebirsel toplamına eşittir.
  3. Karışık Bağlantı : Bu bağlantıda kondansatörler seri ve paralel olarak bağlanmıştır.Toplam kapasite (CT) ise seri kondansatörlerin paralele çevrilip ( önce seri kolların toplam kapasitesini bularak ) , para-
  kondansatörlerin cebirsel toplamına eşittir.

  Kapasite; iletkenin yükünün ( Q-Kulon ) uygulanan potansiyel farkına ( U-Volt ) oranıdır ve ” C ” ile gösterilir.
  Kondansatörlerin Direnci

  Kondansatörler AC gerilime az ,DC gerilime çok direnç gösterir.Bu direnç şöyle hesaplanır;

  Bu formülde değişik olarak ” F ” frekans birimi Herz (saykıl / saniye ) olarak bulunur.
   
Kondansatör nedir konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Neden?

  Neden?

  Günün son dersinin sonuna gelinmişti. Öğrenciler çıkmak için sabırsızlanıyordu. Defter ve kitaplarını çantalarına koydular. Zil çalar çalmaz, dışarı çıkmak için hazırdılar. Yalnız, Ali hazırlanmamıştı. Gecikmek için de elinden geleni yapıyordu. Nihayet zil çaldı. Öğrenciler bir anda kapıya yöneldi. Ali, yerinden kalkmadı. Ağır ağır eşyasını topladı. Bir yandan göz ucuyla öğretmenine bakıyor,...
 2. neden?

  neden?

  bu oyunda hayatımızdaki klişelere bi anlam vermeye çalışacaz alttakide kendince bi cvp verip yeni bi klişe söliyecek... ilk ben baslıyorum neden hep ilk adım erkeklerden beklenir
 3. Neden...!

  Neden...!

  Bu güzel sitede neden radyo yayını yok ...?
 4. Neyse...

  Neyse...

  Aldığın her nefesin sana beni hatırlatacak.... Gittiğini sanma yerin bende ebedi kalacak... Gözlerinin baktığı her yerde gözlerim olucak... Adını aşkta bir kez kanatmamış Sevişmelerine hiç duygu katmamış Zalim düş... Yokluğunu çağırıyorum iki ucu yanık kağıtlardan Bitmemişliğin tükenmişliği başladı artık Zaman dudaklarıma bant Ellerime halat bundan böyle. Adını yalan aşklarda dağlayacak...
 5. ne

  ne

  burçak tarlasının gerçek adı nedir

Sayfayı Paylaş