gebe
 1. TİTAN

  TİTAN Forum Okuru

  Kontakt Lenslerin Temizliği

  Konu, 'Güzellik ve Bakım Önerileri' kısmında TİTAN tarafından paylaşıldı.

  kontakt lens nedir kontakt lens kullanımı kontakt lens temizliği kontakt lens bakımı ile ilgili bilgiler burada melekler. Görme sorunu yaşayan insanlarla sırf değişik bir hava versin diye kontakt lens kullananlar bilmelidirler ki kontakt lens temizliği çok önemlidir melekler. En hassas organımız olan gözümüze taktığımız bu cisim gerekli temizliğe ve hijyene dikkat edilmezse bizi sağlığımızdan edebilir. Daha önce kontakt lens nasıl takılır, çeşitleri nelerdir konularında sizleri bilgilendirmiştik. Bu makalemizde kontakt lens temizliği , kontakt lens bakımı gibi konularda sizleri bilgilendirmek istiyoruz.

  [​IMG]


  Kontakt lenslerin temizliği için özel olarak kullanılan lens solüsyonları vardır. Bu solüsyonlar, kullanılan kontakt lense göre de farklılıklar göstermektedirler.

  Eğer kullanılan lens, sert ve gaz geçirgen bir lens ise ayrı bir solüsyon; yumuşak lens ise ayrı bir kontakt lens solüsyonu kullanılmaktadır. Bu lens solüsyonları ile her akşam lenslerinizi nazik bir şekilde yıkamalısınız. En basit lens temizleme yolu olarak; lensinizi avuç içine alarak, üzerine lens solüsyonu sıkma şeklinde bir uygulama yapabilirsiniz.

  Lensler her akşam, içerisinde özel solüsyon olan lens kutusuna bırakılmalıdır. Bu lens kutusu içerisindeki solüsyon ise her akşam yenilenmelidir. Bu kutular zaten çok fazla kapasiteye sahip olmazlar ve az bir miktar solüsyon ile dolabilirler. Bu şekilde bir uygulama ile lens solüsyonunun zamanla mikrop kapmaması veya içerisinde mikropların birikmemesi sağlanmış olacaktır.

  Gece boyunca lens solüsyonunda kalan kontakt lensler, aynı anda iki fayda birden görürler. Öncelikle lensler genel bir sterilizasyon işleminden geçmiş olurlar. İkinci olarak ise; lens üzerinde biriken proteinlerin çözülmesini ve lensin genel olarak temizlenmesi sağlar.

   
Kontakt Lenslerin Temizliği konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. İlk kontakt lens

  İlk kontakt lens

  1888’ de kontakt lens geliştirildi. Eugen Fick ve Eduard Kalt, hemen hemen aynı zamanlarda kontakt lens yardımıyla görme bozukluklarını çözdüklerini beyan etmişlerdi. Kontakt lenslerle birlikte gözlükler, güzellik vaat eden rakiplerine, yavaş yavaş yerlerini bırakmaya başladı.
 2. Kontakt Lens ve Makyaj

  Kontakt Lens ve Makyaj

  Dikkat edilmesi gerekenler!!! * Kontakt lens kullanırken en büyük korku enfeksiyon kapmaktır. Bu nedenle öncelikle hijyen kurallarına hassasiyetle uymak gerekir. * Gözünüzün sadece içinde değil, yakınlarında kullanılacak her şey temiz ve kokusuz olmalıdır. * Ellerinizi makyaj öncesi lens kullananlar için özel olarak üretilmiş bir sabunla iyice yıkayın. Eğer böyle bir sabununuz yoksa...
 3. Kontakt Lens Nedir?

  Kontakt Lens Nedir?

  Gözünüz bozuk ve gözlük yerine lens kullanmak istiyorsanız ilk önce kontak lensin ne olduğunu ve ne işe yaradığını bilmeniz gerekiyor.Buyrunuz.. Kontakt Lens Nedir? Gözün kırma kusurlarını düzeltmek için gözlüğe alternatif olarak üretilmiş, kornea ön yüzeyine takılan merceklere kontakt lens denir, diğer adıysa "temas camları" dır. Halk arasında "Lens" olarak tabir...
 4. Kontakt Lens Çeşitleri

  Kontakt Lens Çeşitleri

  Sevgili melekler kendimde lens kullanan biri olarak tercihimi yumuşak lensten kullanıyorum.Gerçekten kullanımı çok rahat gözü rahatsız etmiyor Günümüzde temel olarak iki çeşit lens vardır. Bunlar gaz geçirgen sert lensler ve yumuşak lenslerdir. Gaz geçirgen sert lenslerin kullanımının gerektiği birkaç durum dışında çoğunlukla yumuşak lensler kullanılır. Gaz geçirgen sert lensler: Göze...
 5. Kontakt Lens Tavsiyesi

  Kontakt Lens Tavsiyesi

  merhaba canlarım kontakt lens kullanmak istiyorum çünkü astigmatım var ve çok zor durumda kalıyorum bana öneri vereblir misiniz? ancak şüphelerim var yani zarar verir mi gözüme falan diye bu konuda da beni aydınlatırsanız sevinirim teşekkürler...

Sayfayı Paylaş