Etiketler:
 1. kaprisli

  kaprisli Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  13 Kasım 2008
  Mesajlar:
  4.310
  Beğenilen Mesajlar:
  19
  Ödül Puanları:
  0

  Kontrolsuz Diyet Kemige de Vuruyor

  Konu, 'Diyet - Sağlıklı Beslenme' kısmında kaprisli tarafından paylaşıldı.

  Yemek sırasında gazlı içecek ile yemek sonrası içilen sigaranın kemiği yapan hücreleri tembelleştirdiği, kontrolsüz olarak yapılan diyetin ise kemik erimesi riskini artırdığı belirtildi.
  Dünyada 4 ila 6 milyon kişinin kemik erimesi hastası, 13 ile 17 milyon arası kişinin de risk altında olduğu belirtildi. “21 ilde yapılan ankete göre erkeklerde de yüzde 8,6 oranında kemik erimesi görülüyor” diyen Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Tunay Sarpel, kontrolsüz diyetin kemik erimesi riskini artırdığını söyledi.
  Prof. Dr. Tunay Sarpel, osteoporoz yani kemik erimesinin genellikle kadın hastalığı olarak görüldüğünü belirtti ve “Erkekler de yüzde 8,6 oranında hastalığa yakalanıyor, bunun için erkekler de hastalığa gereken önemi vermeli” dedi.

  Osteoporozun ciddi ve sinsi bir hastalık olduğunu vurgulayan Sarpel, zamanında teşhis edilip önlenmezse sakatlıklara hatta ölüme neden olabileceğini ifade etti. “Türkiye’de 31-89 yaş grubu arasında bin 597 kişiyle yapılan ankette 50 yaş üzerindeki kişilerin yüzde 45 üzerinde kemik erimesi görüldü. Hastalığa yaşlılıkta daha çok rastlanıyor, ancak bu tek başına bir etken değil. Kemiklerde kalp, beyin gibi canlı ve sürekli aktif bir sistemdir. 30 yaşına kadar kemik yapısı ilerler ve 30 yaşında doruk noktasına ulaşılır. 30 yaşında yeterli kemik kütlesine ulaşılmaması halinde hastalık ortaya çıkmaya başlar.”

  BESLENMEYE DİKKAT
  Kemiklerin korunmasında ve güçlü olmasında en önemli adımın beslenme olduğuna dikkati çeken Sarpel, özellikle gelişme çağındaki çocuklarda, ailelerin dikkatli olması gerektiğini söyledi.

  Kemik erimesinin kalsiyum ve D vitamini eksikliğine bağlı olarak ortaya çıktığını vurgulayan Sarpel, şöyle devam etti:
  “Bebeklikten, hatta anne karnından itibaren doğacak çocuğun geleceği düşünülerek doğru beslenilmesi lazım. Özellikle anneler çocuklarını gazlı içeceklerden uzak tutmalı. Çünkü yemek esnasında alınan kalsiyum, kola gibi gazlı içecekle birlikte yok oluyor. Bunun yanı sıra kontrolsüz yapılan diyetler hastalığın oluşmasını tetikliyor. Özellikle, ergenlik döneminde yapılan bilinçsiz diyetler, ilerleyen yıllarda ortaya çıkacak büyük riskleri de beraberinde taşır.”

  Gün içerisinde yapılacak fiziksel aktivitelerin kemikleri güçlendireceğine dikkati çeken Sarpel, yemek sonrası içilen sigaranın ise kemiği tamir eden hücreleri tembelleştireceğini söyledi.

  Sarpel, sigaranın yanı sıra alkollü ve kafeinli içecekleri çok fazla tüketmenin, bazı ilaçları uzun süre kullanmamın, kortizon ve guatr başta olmak üzere hastalık riskini artırıcı etkenler olduğunu belirtti.

  alıntı


   
Kontrolsuz Diyet Kemige de Vuruyor konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. kürek kemigi

  kürek kemigi

  Okunan Rüya Tabiri : Kürek kemiği Bakınız; Kemik.Rüyada kürek kemigi, kadina delalet eder. Bazi tabirciler kürek kemikleri kuvvet ve kudretle tabir edilir. Bundan dolayi, gerek fazlalik ve gerekse eksiklik gibi kürek kemiklerinde meydana gelen seyi sen insanin kuvvet ve hanimiyle tabir et. Bir kimse rüyada kürek kemigine bakmak istese, ancak görmeye kadir olmasa, o kimsenin bakmak istedigi...
 2. Şeker hastalığı gözleri de vuruyor..

  Şeker hastalığı gözleri de vuruyor..

  Yeditepe Üniversitesi Göz Hastanesi’nden Doç. Dr. Sinan Tatlıpınar, diyabete bağlı göz hastalıkları içerisinde en sık görüleni ve yetişkinlerde önemli bir körlük sebebi olan “diyabetik retinopatinin” hakkında şu bilgileri verdi… “Retina tabakasındaki damar yapısı bozuluyor” “Diyabet, (şeker hastalığı) beraberinde pek çok organda da hasara neden olabilen bir hastalıktır. Diyabetin zarar verdiği...
 3. Akdeniz diyeti şekere de çare

  Akdeniz diyeti şekere de çare

  Akdeniz tipi beslenmenin, sadece kardiyovasküler hastalıklardan değil, şeker hastalığından da koruduğu ortaya çıktı. İspanya’daki Navarra Üniversitesi’nin 1999-2007 yılları arasında yaptığı ve şeker hastası olmayan 13 bin 753 kişiyi kapsayan araştırmada, Akdeniz diyeti uygulayan grubun diyabete yakalanma riski, diğerlerine göre yüzde 83 daha az oldu. Yapılan bu son araştırmayla, Akdeniz...
 4. Sigara gözleri de vuruyor

  Sigara gözleri de vuruyor

  ADANA (İHA) - Göz Hastalıkları Uzmanı Op.Dr. Halil Aksu, sigaranın gözün korneasına, retinasına, görme siniri ve damarlarına zarar verdiğini söyledi. Özel Çukurova Göz Hastanesi Başhekimi Op.Dr. Halil Aksu, Türkiye'de yılda 100 bin dünya da ise 4 milyon insanın ölümüne sebep olan sigaranın ilk vurduğu organlardan birisinin de göz olduğunu söyledi. Sigaranın gözde geriye dönüşü olmayan...
 5. Makarna sever Demi Moore diyeti

  Makarna sever Demi Moore diyeti

  Meşhur ünlü diyetlerinden birini paylaşmak istiyorum kızlar iyide kilo verdiyormuş bakalım beğenecekmisiniz bira karışık :) Ünlü oyuncu Demi Moore'un meşhur ettiği bu diyet programını altı hafta uygulayarak 13 kilo vermeniz mümkün. Kahvaltı (Her gün için birini seçin) 1. Bir yumurtayı 165 ml yağsız sütle çırpın ve 50 gr unla karıştırın. Sonra yavaş yavaş 300 ml süt, 50 gr un, yarım...

Sayfayı Paylaş