1. Mahperver

  Mahperver Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  7 Mart 2010
  Mesajlar:
  344
  Beğenilen Mesajlar:
  6
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  Yurt disi

  Konuşulan Söz

  Konu, 'İslam ve İnsan' kısmında Mahperver tarafından paylaşıldı.

  melek gibi insan sözünün anlamı çok konuşulan sözler Duruşumuz ,susuşumuz ,olaylara karşı tavrımız ve ağır başlılığımız..
  Bize emanet edilen söz,elimize geçen imkan söyenen söz verilen sırlar..
  Hepsi şeffaf bir kolyenin incileri gibi..
  Muhafazakarlık ve irademizi kullanarak elimizde tutmalıyız..
  Kaldı ki ahiret gününde her sözümüzün her kelimenin hesabını vereceğiz..
  Aile bağları yakınlık tanışıklığın dahi fayda etmeyeceği o günde Rabbim hepimizin yardımcısı olsun inşallah..
  Bununla alakalı güzel bir yazı paylaşmak istiyorum canlarım..
  İki kişi arasındaki gizli konuşma sırdır. Taraflara emanettir. Emanete hıyanet edilmez. Nitekim bu hususta Resulullah Efendimiz şöyle buyurmuştur:

  “Kişi konuşurken dönüp etrafına bakarsa, onun bu konuşması, konuşmasının dinleyene emânet olduğuna delâlet eder (ifşa edilmemesi gerekir).”

  Hazreti Peygamber, başka bir hadîs-i şerifinde bunu kayıtsız şartsız olarak şöyle ifade etmiştir: “Aranızdaki konuşma emânettir.”

  Hasan-ı Basrî hazretleri şöyle buyurmuştur: “Arkadaşının sırrını söylemen hainliktir.”

  Rivayet ediliyor ki Hz. Muaviye, kardeşi Utbe’nin oğlu Velid’e bir sırrını söyledi. Velid, babasına dedi ki:

  -Ey babacığım! Emîr’ul-Mü’minîn bana bir sırrını söyledi. Ben, emîr’ul-mü’minîn’in başkasından gizlediklerini senden gizlemediğini görüyorum. Sana o sırrı söyleyeyim mi?

  -Ey oğul! O sırrı bana söyleme! Çünkü sırrı sakladığın müddetçe o senin elindedir. O sırrı açıklarsan artık o senin aleyhinde olur!

  -Babacığım! Bu durum baba ile evlat arasına da girer mi?

  -Hayır! Böyle bir şey evlât ile baba arasına girmez. Fakat ben senin dilini sırları söylemek suretiyle başıboşluğa alıştırmanı istemem!

  Velid dedi ki: Amcam Muaviye’ye geldim ve ona bu durumu haber verdim. Bunun üzerine bana şöyle dedi: “Ey Velid! Kardeşim (baban) seni yanlışlığın köleliğinden azat etmiştir. Dolayısıyla sırrı açıklamak hainliktir.”

  Eğer bu açıklamada başkasının zarar görmesi söz konusu ise haram olur. Eğer başkasının zarar görmesi söz konusu değilse alçaklık olur.

  Hikmet ehli bu konu ile ilgili buyurdu ki:
  “İnsan, söylemediği sözün hakimi, söylediği sözün mahkûmudur.”

  “Sır, insanın esiridir. Açıklayınca, insan ona esir olur.”
  “Sırrını akıllıya söylersen, seni zelil görür. Ahmağa söylersen, başkalarına söyler, sana hıyanet eder.”  < Konu Resmi..>
   
Konuşulan Söz konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Kuran-ı Kerim'de konuşulan kadınlar-1

  Kuran-ı Kerim'de konuşulan kadınlar-1

  ömer çelakıl eşi KURAN-I Kerim birçok kadından bahsetmiştir. Bunların büyük çoğunluğu müspet (pozitif) örnekler olmakla beraber bazen de negatif örnekler ayetler arasında yer alır. Mekke'de örselenmiş, Medine'de ise henüz kimliğini bulamamış kadına Kuran-ı Kerim bir elbise biçmek ister. Bunu yaparken de zaman zaman diğer milletlerdeki kadınlardan bahseder. Bazen açıkça, bazen de işaret ederek...
 2. Ocak Ayının En Çok Konuşulan İSimleri

  Ocak Ayının En Çok Konuşulan İSimleri

  12 ayın isimleri Bakalım Ocak ayında en çok hangi isimleri duymuşuz :tik: MEDYA TAKİP MERKEZİ’NİN (MTM), MAGAZİN DÜNYASININ NABZINI TUTTUĞU, “AYIN MEDYA GÜNDEMİ” SONUÇLARINA GÖRE, 2010 YILINDA, TÜRKİYE’NİN EN ÇOK KONUŞULAN İSİMLERİ LİSTESİNDE ÖNEMLİ DEĞİŞİKLİKLER YAŞANDI.Listenin müdavimleri, yerlerini sürpriz isimlere bıraktı. Listenin dikkat çeken isimleri ise Kenan İmirzalıoğlu, Nil...
 3. Son Zamanlarda Twitterda En Çok Konuşulan Konular

  Son Zamanlarda Twitterda En Çok Konuşulan Konular

  Twitter'da En Çok Konuşulanlar Neler Twitter'da En Çok Konuşulan OLaylar İnternet kullanımının yaygınlaşması ve sosyal paylaşım ağlarına gösterilen ilgi sayesinde herşeyimiz ortalara döküldü melekler. Bu fırsatı verimli ve mantıklı bir şekilde değerlendirenler olduğu gibi cılkını çıkaranlar da fazlasıyla mevcut. Facebookun ardından hayli ilgi görmeye başlayan twitter da bu garipliklerin en...
 4. Dünyada en çok konuşulan dillerin sıralaması

  Dünyada en çok konuşulan dillerin sıralaması

  Dünyada En Çok Konuşulan Dillerin Sıralaması Dünyada en çok konuşulan dillerin sıralaması Dünyanın en çok konuşulan dili; 1 milyar 51 milyonluk kitle ile Çince'nin Mandarin dilidir. Diğer en çok konuşulan diller ve konuşuldukları coğrafyalar ise şu şekilde: Anadiller göz önüne alınarak yapılan bir sıralamadır. 1. Mandarin 1 milyar 51 milyon (Çin, Malezya, Tayvan) 2. İngilizce 510 milyon...
 5. Allah eleyhinde konuşulan yeri terketmek

  Allah eleyhinde konuşulan yeri terketmek

  Selamlar bazı insanlar Allahın ve dinin hakkında olumsuz konuşmalar yapıyor bende dinliyorum böyle ortamlar terketmek gerekirmi?

Sayfayı Paylaş