Konuşurken kelimeleri karıştırıyorum bunun nedeni nedir?

B

Bnht

Forum Okuru
Konuşurken kelimeleri karıştırıyorum bunun nedeni nedir?

Konuşurken kelimeleri karıştırma melek kadınlar kulübü konuşurken kelimeleri karıştırıyorum forum'da.​

Ben bu yıl üniversiteden mezun oldum stajımı yaptım ve bir okulda işe başladım ama konuşurken kelimeleri karıştırmaya başladım. Heyecandan mi yoksa başka bir şey mi anlamadım. Konuşurken kelimeleri karıştırma neden olur bunun beyin ile alakalı bir durumu var mı? Acaba doktora gitsem mi çünkü işimi etkilemeye başladı ciddi bir durum var mıdır acaba? Umarım kötü bir durum yoktur tam iş hayatına girdim bu heyecandan ya da başka neden kaynaklanabilir?

images (5).jpeg

Merhabalar
Konuşurken kelimeleri karıştırma durumu beyin ile alakalı bir durum olabileceğini düşündüm. Elbette bu durumda mutlaka tetkikleri yaptırmanız gerekiyor. Çünkü beyin hasarı sonucu böyle durumlar oluşabiliyor. Sizi korkutmak gibi olmasın ama beyin ile alakalı bir tümör benzeri durumlarda kelimeler karışabilir ha şu da var heyecandan acaba kelimeler karışabilir mi diliniz surcebilir. Ama bu geçici olur diye düşünüyorum hala devam ediyorsa mutlaka muayene olun bir nöroloji uzmanına.

"Konuşurken kelimeleri karıştırma neden olur"​

Konusurken kelimeleri karıştırma afazi dueumu da deniyor buna yani konuşma anlama sorunu. Yakın zamanda kaza, kafaya darbe aldınız mı bunları sorgulamak gerekir. Yine enfeksiyon hastalıkları, tümör ya da damat hastalıkları afaziye sebep olabilmektedir. Bu durumdaki kişi planlama, basit etkinlikleri yerine getirme, karar verme problem çözme konuşmada problemler oluşabilir. Elbette hemen endişeye de kapılmamak gerekir yani ama tedbir almak da gerekir.

Çocukların kekeleme ile ilgili durumları konusunda aşağıdaki linkten konu başlığını inceleyebilirsiniz. "Çocuğum kekeliyor ne yapmalıyım" yazımızı aşağıdaki linkten inceleyebilirsiniz.

Geri