Konut Yardımı listesi Resmi Gazete’ye rekor kırdıracak

Konut Yardımı listesi Resmi Gazete’ye rekor kırdıracak
Konut Edindirme Yardımı (KEY) hesaplarının tasfiyesi kapsamında hak sahiplerine yapılacak ödemenin takvimi ilan edildi.

Emlak Konut Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı sitesinde yayımlanan açıklamaya göre, ödeme takvimi, Emlak Konut Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı ile Ziraat Bankası tarafından belirlendi. Takvime göre, TC kimlik numarasının son iki rakamı 00-08 olan hak sahiplerine 28 Temmuz’da, son rakamı 10-18 olan hak sahiplerine ise 29 Temmuz Salı günü ödeme yapılacak. Ödemelerin, iş günleri içinde devam edip 8 Ağustos Cuma günü tamamlanması öngörülüyor. Ödeme yapılacak 8.5 milyon kişinin yayınlanması zorunluluğu, Resmi Gazete’ye tarihi rekor kırdıracak.

12 cilt basılacak

Emlak GMYO Yönetim Kurulu Üyesi Vedat Demiröz’e göre, hak sahiplerine ilişkin liste Resmi Gazete’nin basımevine gönderildi. Hak sahibi listelerinin yer alacağı Resmi Gazete, 2 biner sayfalık 12 cilt halinde basılabilecek. Tasfiye kanununun gereğini yerine getirmek üzere, basım zorluğundan dolayı ve kağıt israfını önlemek üzere, söz konusu Resmi Gazete sadece 3 nüsha basılacak. KEY ödemeleri, Resmi Gazete yönü ile de bir ilki oluşturacak.

Liste internette

Elektronik ortamda Ziraat Bankası’na iletilen listeler, yine 28 Temmuz Pazartesi günü Emlak Konut GMYO’nun veya TOKİ’nin internet sitelerine de konacak. Hak sahiplerinin Resmi Gazete bakması gerekmiyor. Kapsamdaki kişiler, ödeme Ziraat Bankası’na doğrudan gidebilecek. Emlak Konut GYO’nun internet sitesinde de ayı tarihten itibaren KEY ödemelerine ilişkin sorgulama yapılabilecek. KEY hak sahipleri, ödeme miktarlarını internet sitesinden TC kimlik numaraları ve sosyal güvenlik numaraları ile öğrenebilecekler.

Kurumlar tarafından TC kimlik numarası bildirilmeyen hak sahiplerine ödeme yapılamayacak. Bireysel ödeme için Ziraat Bankası şubelerine başvuran hak sahiplerinin, TC kimlik numarası ile birlikte nüfus cüzdanı, ehliyet veya pasaport ile başvuru yapmaları gerekiyor.

Ziraat Bankası kartı olan ATM’den de çekebilecek

KEY hak sahiplerinden, Ziraat Bankası’nda hesabı ve banka kartı olanlar, TC kimlik numaralarına göre belirtilen günleri beklemeden paralarını alabilecek. Dolayısıyla bu hak sahiplerinin 28 Temmuz’dan itibaren şubeler yerine, doğrudan Ziraat Bankası ATM’lerinden paralarını almaları mümkün olabilecek.

1.8 milyar YTL’yi Emlak Konut verecek

TOPLU Konut İdaresi (TOKİ) Başkanı ve Emlak Konut GYO Yönetim Kurulu Başkanı Erdoğan Bayraktar, KEY hak sahiplerine ödenecek 2.8 milyar YTL’nin 1 milyar 814 milyon YTL’lik bölümünün Emlak Konut GYO kaynaklarından ödeneceğini, buna ilişkin finansmanın tamam olduğunu bildirdi. Bayraktar, Emlak Konut GYO’nun, ödemelere istinaden ilk aşamada 500 milyon YTL’yi Ziraat Bankası’na nakit olarak aktardığını, kalan net 1 milyar 314 milyon YTL’lik bölüm için de Hazine’den değişken faizle borç aldığını söyledi. Bayraktar, "Biz gerekli kaynağı Ziraat Bankası’na aktardık. Kalan bölümü de Hazine tarafından aktarılacak" dedi. KEY ödemelerinin karşılanması için Emlak Konut GYO, Hazine’den nominal 1 milyar 750 milyon YTL, net 1 milyar 314 YTL tutarında değişken faizli, yaklaşık 9 yıl vadeli borç aldı.

hurriyet.com
 
Üst