1. HaYaL

  HaYaL Daimi Üye Üye

  Kayıt:
  1 Şubat 2009
  Mesajlar:
  10.558
  Beğenilen Mesajlar:
  227
  Ödül Puanları:
  83
  Şehir:
  Şehr-i HaYaL

  Konya'nın manyağı nedir bu Afyon'un Kaymağı

  Konu, 'Bunları Biliyor musunuz ?' kısmında HaYaL tarafından paylaşıldı.

  konyanın manyağı afyonun kaymağı konyanın manyağı afyon kaymağı nasıl yapılır kaymak nasıl yapılır video Afyonkarahisar'ın dünyaca ünlü kaymağının sırrı neymiş meleklerim hadin hep beraber okuyup öğrenelim :)


  Canan Uğurlu'nun haberi

  Afyon kaymağının lezzet sırrının, özel kaplarda ve manda sütünden, tekniğine uygun yapılmasında saklı olduğunu belirten üreticiler, kaymağın sadece 250 gramının 2 günde meydana geldiğini anlattılar.

  AA muhabirinin edindiği bilgiye göre, bölgede giderek azalan manda yetiştiriciliği nedeniyle, kaymak üretiminde de önemli düşüş gözlenen Afyonkarahisar'da, manda sütünden 250 gram kaymak alabilmek için 2 gün uğraş veren kaymak üreticileri, geçimlerinin büyük bir bölümünü bu yolla sağlıyorlar.

  Modern bir üretim yapılamaması Afyon kaymağının ayrı bir sıkıntısı. Sadece evlerde sınırlı imkanlarla yapılan Afyon kaymağı, çabuk bozulması nedeniyle de uzak illere gönderilemiyor.

  -''AFYON KAYMAĞI''NIN SIRRI-

  Yıllardan beri Afyonkarahisar'ın Akcin köyünde kaymak üretimi yapan Ayşe Özçınar, Afyon kaymağının sırrını vermek istemiyor, ancak kaymak üretiminin aşamalarını şöyle anlatıyor:

  ''Kaymağın, Afyon kaymağı olabilmesi için önce manda sütünden yapılmış olması gerekiyor. Mandalarımızı sabah saatlerinde sağarak, otlaklara göndeririz. Sağdığımız sütü, kısık ateşte öğleye kadar kaynatırız. Kaynatmanın ardından üzerini bez parçalarıyla örterek terletiriz. Mandalar, akşam saatlerinde geldiğinde ise tekrar sağarak, sabah kaynattığımız sütün üzerine ilave ederek tekrar kaynatırız. Bütün bu işlemler bittikten sonra ise sütün üzerinde kalıplaşmış olan kaymağı keserek, özel kaplarına koyup, buzdolabında soğumaya bırakırız. Belirli bir süre soğutulan kaymak, ertesi gün satışa çıkarılır.''

  Sütün terlemesi olayını ise ''sütün içinde bulunan su miktarının buharlaşarak azalması'' olarak anlatan Ayşe Özçınar, kaymak satışlarının ise eşlerine düştüğünü kaydetti.

  Afyonkarahisar köylerinde gram gram hazırlanan ''Afyon kaymağı'' günün ilk ışıklarıyla kurulan pazarda satışa sunuluyor. 250 gramlık paketlerde satılan kaymak ise ortalama 4 ile 6 YTL'den satılıyor.

   
Konya'nın manyağı nedir bu Afyon'un Kaymağı konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Bu nedir?

  Bu nedir?

  Harfleri karışık kelimeler veriyoruz, alttaki kelimeyi biliyor, yeni bir karışık harf destesi veriyor... Buyurun hanımlar... r - i - k - h - a - a
 2. Manyak espiriler

  Manyak espiriler

  manyak espiriler son moda espriler manyak komik espriler sigara espirileri en espiriler Bunları ezberleyip çevrenizdekilere yapabilirsiniz hanımlar süper hepsi :D -sana katılıyorum ama gülmekten -abi sen kaptan mısın? evet kaptanım. peki hangi kaptan? su kabı mı yoğurt kabı mı? -ney? -ney degil, zurna. abi sapanını verir misin? -ne yapıcan sapanı? -şeytan taşlicam. a: dün seni rüyanda...
 3. Manyak Sözler

  Manyak Sözler

  Manyak Sözler istiyorum sizden bana en güzel Manyak Sözleri yazarsanız çok sevinirim arkadaşlar.

Sayfayı Paylaş