Etiketler:
 1. TİTAN

  TİTAN Forum Okuru

  Köpeğimle Tatile Çıkarken Ne Yapmalıyım ?

  Konu, 'Haydi Tatile' kısmında TİTAN tarafından paylaşıldı.

  köpeğimle tatil, tatle çıkarken, neler yapmalıyım, nelere dikkat etmeliyim, yapmam gerekenler, ile ilgili bilgiler burada melekler


  < Konu Resmi..>
  Eğer bir köpek dostunuz ve bir de tatil planlarınız varsa,mutlaka aşağıda ki yazıyı bir gözden geçirin melekler,çok faydalı olacaktır.

  Eğer köpeğinizi bir pet otele bırakacaksanız daha sonra üzülmemek için lütfen şunlara dikkat edin.

  Köpeğinizi bırakacağınız mekanı mutlaka önceden gidip görmeli uygun konum ve şartlarda olup olmadığını tespit etmelisiniz.


  Yetkililer ile görüşerek yiyeceği mamayı belirlemelisiniz. çünkü, konaklama yerinde kullanılan mama köpeğinize uygun olmayabilir ya da kullandığı bir diet mama varsa sizin temin etmeniz gerekebilir.


  Konaklama yerinde acil bir durumda müdahale edebilecek bir veteriner hekim olup olmadığını öğrenmeli ve gerekli durumlarda bağlantı sağlanabilmesi amacı ile kendi hekiminizin telefonunu bırakmalısınız.


  Tedavisi süren bir hastalık durumu söz konusu ise ilaçlarının düzenli olarak takip edilip edilemeyeceğini öğrenmelisiniz.


  Toplu konaklama merkezlerinde bulaşıcı hastalıkların daha hızlı yayılabileceği ihtimalini gözeterek eksik aşılarını en az 1 hafta önce tamamlatmalısınız. özellikle de köpeklerin toplu olarak bulundukları yerlerde daha çok görülen KENNEL COUGH hastalığına karşı mutlaka aşılatmalısınız.


  Köpeğinizi bırakmadan önce hekiminize genel sağlık kontrolünü mutlaka yaptırınız.

  Sizinle geliyor ise;

  Eğer köpeğiniz ile birlikte tatile gitmeyi düşünüyorsanız güvenli ve rahat bir tatil yapabilmeniz için bazı detaylara dikkat etmeli ve tedbir almalısınız.

  Gideceğiniz yerde, köpeğiniz için olası konaklama şartlarını mutlaka öğrenmelisiniz. çünkü bazı oteller köpek kabul ederken, bazı otellerde bu imkansız olabilmektedir.


  Köpeğiniz için gerekli olan mama, su kabı, taşıma tasması gibi malzemeleri mutlaka yanınızda bulundurmalısınız.


  Olası bir yaralanma, böcek sokması vb. bir durumda müdahale edebilmek için küçük bir ilk yardım çantasının elinizin altında olmasında fayda var.


  Gideceğiniz yörede baş vurabileceğiniz bir veteriner hekim bulunup bulunmadığını araştırıp telefonunu öğrenmeniz inanın çok işinize yarayacaktır.


  Hava yolunu tercih ettiyseniz dikkat etmeniz gereken konuları aşağıdaki gibi sıralayabiliriz.

  Hava yolu ile;

  Kullanacağınız hava yolu firmasının rezervasyon birimi ile irtibata geçerek köpeğiniz ile yolculuk yapacağınızı belirtip gerekli taşıma koşulları hakkında bilgi almalısınız. Genellikle 7 kg canlı ağırlığa kadar kabin içinde, daha üzeri ağırlıktaki köpeklerin kargo bölümünde taşınması gibi standart kurallar olmasına karşın, firmaların uyguladığı kendilerine özgü taşıma kuralları olabilir.


  Tüm aşılarının ve paraziter uygulamalarının tamamlanması ve genel sağlık kontrollerinin yapılması için hekiminize gitmelisiniz.


  Aşı karnesi, sağlık serifikası gibi evraklarınızı mutlaka yanınızda bulundurmalısınız.


  Kaybolma ihtimaline karşılık bilgilerinizi içeren bir adres künyesi takmalısınız.


  Eğer köpeğiniz kargo bölümünde yolculuk yapacak ise, içine sığabileceği ve rahat edebileceği boyutlarda bir taşıma çantası temin etmelisiniz. Bu taşıma kabinleri için hava yollarının belirlediği özel ölçüler olup olmadığını hava yolu firmasından mutlaka öğrenmelisiniz.


  Eğer yurt dışına bir yolculuk yapacaksanız yetkili kurum ve kuruluşlardan gerekli sertifika ve izin belgesini almalısınız.


  Yolculuk öncesinde veteriner hekiminiz ile görüşerek sakin bir yolculuk yapmasını sağlamak için gerekli bilgileri alabilirsiniz. Bu amaçla yolculuğa çıkmadan yarım saat önce sakinleştirici ilaçlar verilebilir.


  Yolculuk öncesinde köpeğinizi mamasının 1/3\'ü kadar bir miktar vererek beslemeli ve tamamen aç bırakmaktan sakınmalısınız.


  Yolculuk öncesinde mutlaka köpeğinizin çiş ve kaka gibi ihtiyaçlarını gidermelisiniz.


  Kara yolu ile;

  Hekiminize genel sağlık kontrollerini yaptırarak uzun bir yolculuğa engel olan bir durumun söz konusu olup olmadığını öğrenmelisiniz.


  Yolculuğun süresi uzun olacağından, yanınızda mutlaka sakinleştirici bir tablet bulundurmalısınız.


  Aşılarının tamamlanmış olmasına ve aşı karnesinin yanınızda olmasına dikkat etmelisiniz.


  Eğer imkanınız varsa 3-4 saatte bir mola vererek onun hareket ihtiyacını karşılamalısınız.


  Yolculuğunuz uzun sürecek ise yanınızda mutlak mama bulundurmalı ve beslemelisiniz.


  Yolculuğunuzun güvenli olabilmesi için kafes veya taşıma çantası içinde yolculuk etmesini sağlamalı veya araç içinde ge---cıs---i önleyen paravan kullanmalısınız.


  Seçeceğiniz taşıma çantasının onun ölçülerine uygun olmasını sağlamalısınız.  Boxer, buldog, pug, pekingese gibi basık burunlu ırklarda solunum problemleri sık görüldüğünden kafes seçimine dikkat etmeli ve yolculuk süresince sık sık kontrol etmelisiniz.

  Isı çarpması gibi bir duruma karşı araç içinde hava sirkülasyonu oluşmasına dikkat etmelisiniz.


  Zorunlu bir durum söz konusu değilse kesinlikle bagaj gibi karanlık ve kapalı bir ortamda yolculuk etmesine izin vermemelisiniz.


  Deniz yolu ile;

  Hekiminize genel sağlık kontrollerini yaptırarak uzun bir yolculuğa engel olan bir durumun söz konusu olup olmadığını öğrenmelisiniz.


  Aşılarının tamamlanmış olmasına ve aşı karnesinin yanınızda olmasına dikkat etmelisiniz.


  Deniz yolculuklarında bulantı ve kusma daha fazla olabilir. Bu konuda hekiminizden size yardımcı olabilecek bilgileri alabilirsiniz.


  Genel olarak deniz yolculuklarında köpeğinizin sizinle birlikte olmasına veya arabada kalmasına izin verilmez. Köpeğiniz için denizcilik işletmelerinin kendi hazırladığı özel bölümler mevcuttur. Köpeğinizi istediğiniz zaman görebilmenize izin veriliyor.


  Yolculuk öncesinde mutlaka köpeğinizin çiş ve kaka gibi ithiyaçlarını gidermelisiniz.   
 2. sevgi10

  sevgi10 Üye Üye

  Kayıt:
  5 Mart 2008
  Mesajlar:
  374
  Beğenilen Mesajlar:
  7
  Ödül Puanları:
  18
  Şehir:
  Balıkesir
Köpeğimle Tatile Çıkarken Ne Yapmalıyım ? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Tatile çıkarken evdeki bitkilerin bakımı

  Tatile çıkarken evdeki bitkilerin bakımı

  tatile giderken çiçekler Tatile çıktığınızda evdeki bitkilerinizin bakımı ne olacak? Çiçekleri bırakıp iyi olmalarını beklemek yanlıştır. Bir çok bitki yazın bahçeye çıkarılabilir. Saksı kenarı toprağın altında kalacak şekilde toprağa sokulur. Böylece saksıdaki toprağın kuruması önlenmiş olur. Bitkilerinizi evde bırakmak zorunda iseniz, bitkilere birkaç hafta yetecek besinleri ve suyu...
 2. Köpeğinizle Birlikte Tatil ve Seyahat

  Köpeğinizle Birlikte Tatil ve Seyahat

  Öncelikle köpeğinizin tatile sizinle gelip gelmeyeceği kararını vermelisiniz. Eğer tatile onsuz çıkacaksanız köpeğinizi bırakacağınız bir yer bulmalısınız. Köpeğiniz sizden hiç ayrı kalmamış ise onu alışık olduğu ve bildiği bir ortamda bırakmanız psikolojik olarak onun yararına olacaktır. Sizinle gelmiyor ise; Eğer köpeğinizi bir pet otele bırakacaksanız daha sonra üzülmemek için...
 3. Tehlikeli bir Köpek size saldırırsa ne Yapmalısınız?

  Tehlikeli bir Köpek size saldırırsa ne Yapmalısınız?

  köpek saldırınca ne yapmalı köpek saldırısında ne yapmalı köpek saldırısı, köpek saldırıları, köpek saldırması, köpek saldırınca ne yapmalı, köpek saldırısında ne yapmalı Yolda normal seyrinizde gidiyorsunuz. Kafanız başka başka yerlerde. Birden bir hırlama sesiyle kendinize geliyorsunuz ve önünüze baktığınızda gördüğünüz manzara korkunç. İri bir köpek dişlerini size gösteriyor, bir yandan...
 4. Prezervatif Yırtılırsa Veya Çıkarsa Ne Yapmalı?

  Prezervatif Yırtılırsa Veya Çıkarsa Ne Yapmalı?

  yırtılan prezervatifle hamile kalınırmı,ilişkide prezervatif yırtıldı ne yapmalıyım,ilişkide prezervatif çıktı hamile kalırmıyım,ilişkide yırtılan çıkan prezervatifle hamile kalmak mümkünmü ,kondom hakkında bilgiler Prezervatif kullanımı CYBH (Cinsel Yolla Bulaşan Hastalıklar) önlemede ve doğum kontrolü amacı ile kullanılmaktadır. Kullanım amacı nedeniyle her ilişkide prezervatif...
 5. Köpek saldırdığında ne yapmalı?

  Köpek saldırdığında ne yapmalı?

  köpek saldırırsa ne yapmalıyız, saldırgan köpek, köpek saldırısında ne yapabiliriz Onlar bizim dostlarımız...Bazen hem canımızı hem de malımızı emanet ettiğimiz köpekler, farklı cinsleri ile hem dış ortam da hem de ev ortamın da besleniyorlar. Bazı kişilerin hayvanlara karşı fobisi olabilir... Saldırgan bir hayvan olmasa da elinden gelmeyen bir dürtü ile ona karşı oldukça korkan bir...

Sayfayı Paylaş