1. AuSSie-AnGeL

  AuSSie-AnGeL Daimi Üye Üye

  Kayıt:
  15 Şubat 2009
  Mesajlar:
  6.761
  Beğenilen Mesajlar:
  783
  Ödül Puanları:
  113
  Şehir:
  aNKaRa

  Köpeğiniz için genel bilgiler

  Konu, 'Kedi ve Köpek Bakımı' kısmında AuSSie-AnGeL tarafından paylaşıldı.

  köpekler kaç ay hamile kalır Köpeğiniz için Pratik Bilgier !
  < Konu Resmi..>

  Deri

  · Köpeginizi insan sampuanlariyla yikamayiniz.
  · Köpeginizi en sik ayda bir kez yikayiniz.
  · Kedinizi çok kirlendigi zaman yikayiniz.
  · Köpek ve kedinizin dis parazit mücadelesini düzenli olarak veterinerinize yaptiriniz.

  · Beslenme konusunda veterinerinize danisiniz. · Düzenli olarak kedi ve köpeginizi tarayiniz.
  · Kedi ve köpeginizi deri problemi olan diger hayvanlardan uzak tutunuz.
  · Hayvaninizin derisi ve tüyündeki degisiklikler konusunda veterinerinize danisiniz.
  · Hayvaninizin direkt günes isigindan faydalanmasini saglayiniz.

  TIRNAK

  Köpeginizi düzenli olarak yürüyüse çikariniz.Tirnaklarinin dogal olarak asinmasi onun için en iyisidir.
  · Kedinizin tirnaklarini "törpülemesi"için sert bir zemin saglayiniz, bunu kendiniz hazirlayabilir veya hazir olarak alabilirsiniz.
  · Köpeginizi senede en az iki kez parmak aralari dahil tras ettiriniz (uzun tüylü irklar için).
  · Her yürüyüstten sonra köpeginizin parmak aralarini ve tirnaklarini kontrol edip temizligini yapiniz.
  Bunu yaparken kesinlikle yapay temizlik malzemeleri kullanmayiniz.

  KULAK

  · Köpeginizin kulaklarinin içine kesinlikle su kaçirmamaya özen gösteriniz.
  · Aracinizda giderken köpeginizin açik camdan disari bakmasini engelleyiniz.
  · Herhangi bir kulak probleminde veterinerinerinize danismadan müdahalede bulunmayiniz.
  · Uzun tüylü irklar için kulak tüylerini kisa kestirmeye özen gösteriniz.
  · Cocker gibi uzun ve sarkik kulakli irklar için kesinlikle özel su kaplari edininiz ve kulaginin islanmasini engelleyiniz.
  · Köpeginizin beslenmesinde veterinerininize danisiniz.
  · Özellikle otluk alanda gezindikten sonra kulagini kontrol ediniz.("pisipisi otlari" vs.)
  · Kulak problemi olan hayvanlardan kedi ve köpeginizi uzak tutunuz.
  · En çok 6 ayda bir kedi ve köpeginizin kulaklarini veterinerinize kontrol ettriniz.


  GÖZ

  · Köpeginizin trasinda (uzun tüylü irklar için) göz etrafini iyice açtiiniz.
  · Aracinizda giderken köpeginizin açik camdan disari bakmasini engelleyiniz.
  · Göz problemleri için veterinerinize danismadan müdahalede bulunmayiniz.

  DİŞ

  · En çok alti ayda bir düzenli olarak veterinerinize dis kontrolü için gidiniz.
  · Kesinlikle uygun olan kuru mamayi kullanmaya özen gösteriniz. · Köpeklerinize sekerli, yumusak, bakteri üremesine uygun, yiyecek vermeyiniz.
  · Agiz kokusu olan köpek ve kedinizi hekiminize götürünüz.

  Köpeklerde Üreme ve Doğum Bilgisi

  Giriş
  Köpeklerde de diğer hayvanlarda olduğu gibi bakım ve besleme koşulları, hastalıklar ve stres faktörleri cinsel olgunluğa ulaşma yaşını direkt etkilemektedir.
  Köpeklerde ilk ****üel siklus erişkin birey büyüklüğüne ve ağırlığına ulaşıldıktan birkaç ay sonra görülür. Dişiler ergin ağırlıklarına daha erken ulaştıklarından daha erken cinsel olgunluk gösterirler. Genelleme yapacak olursak köpekler ırklara göre değişmekle birlikte 6-24 ay zarfında ****üel olgunluğa ulaşmaktadırlar. Küçük cüsseli ırkların büyük ırklara oranla daha erken cinsel olgunluğa ulaştıkları söylenebilir. Yavru alma açısından bakıldığında maksimum verimliliğe 3.-4. siklustan sonra ulaşılır. Köpeklerde reprodüktif aktivite ömür boyu sürebilmekle birlikte, verimlilik yedi yaşından itibaren azalmaya başlar. Dişi köpekler için ilk çiftleşme yaşı 11-18 ay, erkek köpeklerde ise 17-19 ay olmalıdır.
  ****üel Siklus

  Köpekte mevsime bağlı olup monoöstrik (yılda bir) olarak tanımlanmıştır. Ancak yılda iki defa 4-14 aylık aralıklarla (ortalama 7 ay) iki defa kızgınlık gösterebilmektedir. Küçük cüsseli ırklarda ve iyi bakım besleme koşullarında köpeklerde yıl boyu sikluslar görülebilir. bAzı ırkların yılda bir kez kızgınlık gösterdiği bilinmektedir. Köpeklerde siklus süresi normalde 200± 45 gün olup 4-14 ay arasında değişebilir. Bu sürenin 4 aydan kısa 14 aydan uzun olması anormal kabul edilmektedir.
  Çifleştirme Zamanının Tespiti

  Köpeklerde ovulasyon (yumurtlama) zamanı farklılıklar göstermektedir. Bu nedenle fertil (döl alınabilir) bir çiftleştirme için en uygun zaman ovulasyon sonrası 2-6. Günlerdir. Ancak spermler dişi üreme organında uzun süre canlı kalabildiği için daha önceki çiftleşmelerden de yavru alınabilmektedir.
  Başarılı bir çiftleştirmede çeşitli faktörler önemlidir: Çiftleştirilecek köpeklerin yaşları, erkek köpeğin kullanılma sıklığı (iki-üç haftada bir dişi) ve gebelikler arasındaki süre göz önünde tutulmalıdır. Doğal koşullarda erkek ve dişi yan yana bırakıldığında nadiren sorun ortaya çıkar. En uygun çiftleşme zamanını belirlemede bazı testler kullanılabilir. Vaginal sitoloji, vaginoskopi, hormon düzeylerinin ölçümü. Ülkemizdede rutin uygulamaya girmiş bu testler hayvan severler yararlanabilir. Veteriner Hekiminize başvurarak detaylı bilgiyi edinebilirsiniz.
  Dişi köpeğin davranışları da uygun zamanın belirlenmesinde önemli bir kriterdir. Ovulasyon (yumurtlama) çoğunlukla kızgınlığın üçüncü gününde şekillenmektedir. Buradan yola çıkarak dişinin erkekle ilk ilgilenmesinden üç-beş gün sonrası çiftleştirme için uygundur. Detaylı bilgiyi ve kesin zamanın belirlenmesi tekniklerini Veteriner Hekiminizden öğrenebilirsiniz.
  Üremenin Kontrolü

  Köpekler genellikle ev ya da bahçe içerisinde beslendiklerinden kızgınlık sırasındaki davranışları sorun olabilmektedir. Bu bve benzeri nedenlerle gebe kalması istenmezken bunun aksine bazı nadir ırkların üretilmesi için siklusun uyarılması veya kontrolü de istenebilmektedir.
  Gerek erkek gerekse dişilerde cerrahi girişimle hayvanlar ömür boyu steril bırakılabilir. Buna karşılık modern tıp çeşitli hormon preparatları ile kızgınlığın geçici veya devamlı olarak ertelenmesini mümkün kılmaktadır. Bu şekilde istenmeyen gebelikler engellenir, yalancı gebeliklerden korunulur ve istebndiği zaman tekrar yavru alınabilir. Detaylı bilgi için Veteriner Hekiminize başvurunuz. Ancak uzun süre hormon kullanımının da bazı yan etkileri olabileceği unutulmamalıdır.
  Kızgınlığı erteleme işlemleri anöstrus döneminde veya önceki kızgınlıktan en az iki ay sonra yapılmalıdır. Kızgınlığı baskılama (başlayan kızgınlığın baskılanması) için pratik olarak kanamanın ilk üç gününde enjeksiyon yapılmış olmalıdır.
  Gebeliğin sonlandırılması içinde çeşitli hormonlardan yaralanılmaktadır. Veteriner Hekiminizden detaylı bilgiyi edinebilirsiniz.
  Köpekte Gebelik Süresi
  Gebelik süresi ortalama 63± 2 gündür (54-72). Çeşitli köpek ırkları ve gebelik süreleri aşağıdaki gibidir.
  Bokser
  56-71 (63) gün

  Doberman
  58-71(62) gün

  Danua
  59-69(62) gün

  Terrier
  55-72(62) gün

  Collie
  56-72(62) gün

  Cocker spaniel
  56-69(62) gün

  Kangal
  65-69(67) gün


  Gebelik Tanısı
  Gebelik sırasındaki hormonal değişimin tesbiti
  Karnın büyümesi ve iştahın artması
  Meme bezlerinin gelişimi ve süt salgılanması
  Davranış belirtileri (Sakinleşme veya hırçınlaşma vb.)
  Karnın palpasyonu
  Ultrasonografi
  Radyografi
  Kalp atımının izlenmesi
  Detaylı bilgi için Veteriner Hekiminize başvurunuz.
  Yalancı Gebelik
  Doğal bir olgu olan yabancı gebelik gebe olmayan köpeklerde yavru özeni ve beslenmesine yönelik içgüdüsel davranışların hayvan gebe olmamasına rağmen şekillenmesidir.
  Başlıca belirtiler; iştah ve kilo artışı, karnın büyümesi, memelerin gelişmesi ve süt salgılanması.
  Gelişen memeler enfeksiyonlara karşı duyarlı hale gelecek, süt salgılanması ev içinde kirlenmelere neden olabilecektir. Bu ve benzeri nedenlerle yalancı gebeliklerin sonlandırılması istenebilir. Bazı durumlarda ovarium ve rahim ameliyatla alınmış olmasına rağmen yalancı gebelikler görülebilir. Bu tip bir olguda overlerden bir parça kaldığı düşünülebilir.
  Sağaltım bir çok olguda gereksiz olup belirtiler bir süre sonra kendiliğinden ortadan kalkacaktır. Ancak huysuzluk ve huzursuzluk hayvan sahibini aşırı rahatsız etmişse tedavi endike olur. Tedavi için Veteriner Hekiminize başvurunuz.
  Unutulmaması gereken bir iki nokta; memeler doldu diye sütün alınması süt üretimini arttıracaktır ve yalancı gebelik öncesi ve sırasında ovariohisteroctemi ' den kaçınılmalıdır.


   
Köpeğiniz için genel bilgiler konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Anneler İçin Genel Bilgiler

  Anneler İçin Genel Bilgiler

  ANNELER İÇİN GENEL BİLGİLER Bebeğiniz altını günde 5-6 defa ıslatıyorsa, günde 1-2 kez kakasını yapıyorsa ve ayda en az 600gr alıyorsa anne sütü yeterlidir. Bebeğinizin ilk kakası koyu yeşil renkli, şekilli olabilir.24 saatten sonra sararır. Sonrası yumuşak, sulu, haki renklidir. 48 saatten sonra da altın sarısı renge döner. Bebeğinizi her istediğinde emziriniz. Her emzirmeden sonra...
 2. Köpeğiniz İçin En Pratik Bilgiler Burada

  Köpeğiniz İçin En Pratik Bilgiler Burada

  golden retriever hamilelik belirtileri golden retriever hamilelik süresi köpek kopek goldın köpekleri Köpeğiniz için Pratik BilgiLer ! DERI · Köpeginizi insan sampuanlariyla yikamayiniz · Köpeginizi en sik ayda bir kez yikayiniz · Kedinizi çok kirlendigi zaman yikayiniz · Köpek ve kedinizin dis parazit mücadelesini düzenli olarak veterinerinize yaptiriniz · Beslenme konusunda...
 3. Köpeğiniz için Pratik BilgiLer !

  Köpeğiniz için Pratik BilgiLer !

  DERI · Köpeginizi insan sampuanlariyla yikamayiniz. · Köpeginizi en sik ayda bir kez yikayiniz. · Kedinizi çok kirlendigi zaman yikayiniz. · Köpek ve kedinizin dis parazit mücadelesini düzenli olarak veterinerinize yaptiriniz. · Beslenme konusunda veterinerinize danisiniz. · Düzenli olarak kedi ve köpeginizi tarayiniz. · Kedi ve köpeginizi deri problemi olan diger hayvanlardan uzak tutunuz. ·...
 4. İç Anadolu Bölgesi Genel Bilgiler

  İç Anadolu Bölgesi Genel Bilgiler

  iç anadolu bölgesinin giysileri iç anadolu bölgesi haritası İç Anadolu Bölgesi Kuzeyinden Kuzey Anadolu, güneyinden Toros Dağları ile çevrili olan bölge, topoğrafik yönden Anadolu’nun ortasında bir çanak şeklindedir. Yer şekilleri ölçüt alınarak bölge 4 bölüme ayrılmıştır. Bunlar Konya Bölümü, Yukarı Sakarya Bölümü, Orta Kızılırmak Bölümü ve Yukarı Kızılırmak Bölümü’dür. Yer şekilleri...
 5. Collie Köpek Hakkında Genel Bilgiler

  Collie Köpek Hakkında Genel Bilgiler

  collie köpek fiyatları, collie köpek özellikleri, collie köpek resimleri Köpek cinslerinden biri olan collie köpek hakkında bilmek istediğinz tüm bilgileri sizler için bu yazımız da paylaşıyoruz. collie köpek özellikleri, tarihçesi ve temel bilgiler sizlerle... Temel Özellikleri Huyu birbiriyle çelişen özellikler taşır. Aristokrat tavırlıdır. Apartman hayatı için tavsiye edilmez. Ev...

Sayfayı Paylaş