1. Bilge Gökçen

  Bilge Gökçen Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  27 Ağustos 2007
  Mesajlar:
  11.882
  Beğenilen Mesajlar:
  117
  Ödül Puanları:
  0

  Köpeğinizin Sağlığı ve Mutluluğu İçin Önemli

  Konu, 'Kedi ve Köpek Bakımı' kısmında Bilge Gökçen tarafından paylaşıldı.

  Bu pratik kurallar listesine uymak sanıldığından daha kolay ve köpeğinize karşı sorumluluğunuz bunlara uymanızı gerektirir. Ülkemizde özellikle son yıllarda büyük kentlerimizden başlayarak ev hayvanlarına (pet) ilgi sürekli artmıştır. Bu olumlu gelişme pet sahibi olma sorumluluğunu da beraberinde getirmekte, bu sorumluluğunuzu yerine getirirken size rehber olacak hep aklınızda oması gereken 20 kural var:
  1) öncelikle sürekli gidebileceğin bir veteriner hekimi bul. çalışma saatlerini öğren ve acil olaylarda nereye başvurabileceğini sor.

  2) Köpeğini düzenli olarak genel muayene ve aşıları için veteriner hekime götür. Aşılar, tedavisi olmayan hastalıklardan korunmak için tek ve en ekonomik çözümdür.

  3) Yapılan aşıların etkili olabilmesi için her yıl tekrarlarını yaptır.

  4) Yeterli ve dengeli beslenmesine özen göster.

  5) Beslenme ve gezi saatlerinin hep aynı saatte olmasına dikkat et.

  6) Köpeğini masadan besleme. Her zaman yediği şeyleri yemeyebilir.

  7) Kilosunu kontrol et, ne ---sıs---man ne zayıf olmalı.

  8) İçmesi için devamlı olarak temiz su bulundur.

  9) Köpeğiniz ilk aşıları vurulduktan sonra bağlı bulunduğunuz belediye veya yetkili bir kuruma kayıt yaptur.

  10) Köpeğinle düzenli olarak yürüyüş yap, bu sana da iyi gelir.

  11) Köpeğinin diş sağlığına özen göster. Ağız kokusu diş taşlarının varlığının işaretidir. Bunları temizlettirmek amacıyla veteriner hekimini ziyaret et. Bu yine daha çok masraf yapmanı önleyecektir.

  12) Temel eğitim ve sosyal yaşam kurallarını öğret. (Otur, kalk, bekle, insanların üzerine atlamamak vb.)

  13) Bir şey öğretmek için ödüllendirme yöntemini kullan ve her zaman aynı kararlılıkla davran.

  14) Köpeğini tehlikeli ortamlarda tasmasız dolaştırma. Böylece onu rahat kontrol edebilir ve çevreye vereceği zararları önlemiş olursun. Ayrıca çevreden köpeğinize gelebilecek tehlikeleri de kontrol altına alırsınız.

  15) Kusma, ishal, durgunluk, kilo kaybı, iştahsızlık, anormal ---sıs---likler, vb. hastalık belirtilerine dikkat et ve zaman geçirmeden veteriner hekimine başvur. Erken teşhis hayat kurtarır.

  16) Köpeğinin ırk özelliğine göre yıkama sıklığına dikkat ve vu onu düzenli olarak tara.

  17) Pire ve kenelerin bulaşabileceği ortamlarda bulaşabilecek hastalıklardan korunmak için pire-kene tasması tak. Bu alandaki yeni gelişmeleri veteriner hekimine sor.

  18) Köpek alırken önce sorumluluğunu al, yaşam biçimine göre bir ırk seç. Apartmanda yaşıyorsan apartman hayatına daha uyumlu olabilecek küçük ırkları seç.

  19) Köpeğin belli bir ırkın üyesiyse o ırkın özelliklerini ve o ırka özgü sağlık problemlerinin neler olduğunu öğren.

  20) Köpeğiniz ailenizin yeni bireyidir. Nasıl ki size ait eşyalar varsa, köpeğinizin de yatağı, oyuncağı, mama ve su kabı, tarağı, havlusu vb. olmalıdır.


   
Köpeğinizin Sağlığı ve Mutluluğu İçin Önemli konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. sağlık için 8 önemli besin

  sağlık için 8 önemli besin

  en önemli besinler önemli besinler besinlerin lif değerleri en besin yulafın besin değeri İşte soframızdan eksik etmeyeceğimiz sekiz besin... Uzun ve sağlıklı bir yaşamın anahtarı bilinçli ve dengeli beslenmektir. Bu nedenle yiyeceğiniz besinleri sevdiğiniz için değil gerekli olduğu için seçmelisiniz. Yaşamınız boyunca vazgeçemeyeceğiniz besinlerden en önemlilerini, nedenleriyle birlikte...
 2. Kedi ve Köpeklerde Diş Sağlığı

  Kedi ve Köpeklerde Diş Sağlığı

  kedi dişleri kedilerin dişleri kedilerde diş eti hastalıkları kedi diş sağlığı kedilerde çürümesi Kedi ve Köpeğinizde Diş Sağlığı DİŞ BAKIMI Köpek ve kedinizin genel sağlık durumunun önemli bir kısmı, ve hayvan sahipleri tarafından genellikle unutulan husus da diş bakımıdır Düzenli Veteriner Hekim kontrolleri diş muayenelerini de kapsamalıdır 4 Yaşın üstündeki kedi ve köpeklerin periodontal...
 3. sağlığımız için bir kaç önemli tavsiye...

  sağlığımız için bir kaç önemli tavsiye...

  önemli tavsiyeler telefona SOL kulağınızla cevap verin (Ingiltere'de bilimsel olarak kanıtlandı !..) Günde İKİ kere kahve içmeyin SOĞUK su ile hap almayın akşam 5'ten sonta YEMEK yemeyin Tükettiğinzi YAĞLI gidaların miktarını azaltın sabahları daha çok akşamları daha az SU için cep telefonu BATARYAları ile mesafenizi uzak tutun UZUN süre kulaklık takmayın Gece 10 sabah 6 en ideal...
 4. Saglık ve mutluluk icin spor

  Saglık ve mutluluk icin spor

  spor ve mutluluk dr murat beyaz Sporsuz ve hareketsiz bir yaşam tarzı kalp ve damar hastalıklarından diyabete kadar birçok hastalığa neden oluyor. Sporun ruhsal sağlığa da katkısı olduğunu belirten uzmanlar düzenli olarak spor yapan gençlerin şiddete daha az başvurduklarını söylüyor. Spor Hekimi Uzm. Dr. Murat Beyaz sporsuz bir yaşam tarzının yol açtığı olumsuzluklar ile sporun ne zaman ve...
 5. Sıcakların arttışıyla sağlığımızdan olmamamız için önemli tavsiyeler

  Sıcakların arttışıyla sağlığımızdan olmamamız için önemli tavsiyeler

  Yaz geldi sıcaklıklar arttı sağlığımıza bir nebze daha dikkat etmemiz gerek arkadaşlar işte sizlerin sağlığı için bazı tavsiyeler . amann! kendinize ve ailenize dikkat edin tatlı meleklerr:) Yaz mevsimi ve sıcaklık artışı ile birlikte bedenimizde birçok değişiklik meydana geliyor. Vücut sıcaklığının normal değerlerde tutulabilmesi için terleme ile birlikte sıvı kaybı oluyor ve bu yüzden...

Sayfayı Paylaş