1. Bilge Gökçen

  Bilge Gökçen Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  27 Ağustos 2007
  Mesajlar:
  11.882
  Beğenilen Mesajlar:
  120
  Ödül Puanları:
  0

  Köpeğinizle Birlikte Tatil ve Seyahat

  Konu, 'Kedi ve Köpek Bakımı' kısmında Bilge Gökçen tarafından paylaşıldı.

  Öncelikle köpeğinizin tatile sizinle gelip gelmeyeceği kararını vermelisiniz. Eğer tatile onsuz çıkacaksanız köpeğinizi bırakacağınız bir yer bulmalısınız. Köpeğiniz sizden hiç ayrı kalmamış ise onu alışık olduğu ve bildiği bir ortamda bırakmanız psikolojik olarak onun yararına olacaktır.
  Sizinle gelmiyor ise;

  Eğer köpeğinizi bir pet otele bırakacaksanız daha sonra üzülmemek için lütfen şunlara dikkat edin.

  . Köpeğinizi bırakacağınız mekanı mutlaka önceden gidip görmeli uygun konum ve şartlarda olup olmadığını tespit etmelisiniz.

  . Yetkililer ile görüşerek yiyeceği mamayı belirlemelisiniz. çünkü, konaklama yerinde kullanılan mama köpeğinize uygun olmayabilir ya da kullandığı bir diet mama varsa sizin temin etmeniz gerekebilir.

  . Konaklama yerinde acil bir durumda müdahale edebilecek bir veteriner hekim olup olmadığını öğrenmeli ve gerekli durumlarda bağlantı sağlanabilmesi amacı ile kendi hekiminizin telefonunu bırakmalısınız.

  . Tedavisi süren bir hastalık durumu söz konusu ise ilaçlarının düzenli olarak takip edilip edilemeyeceğini öğrenmelisiniz.

  . Toplu konaklama merkezlerinde bulaşıcı hastalıkların daha hızlı yayılabileceği ihtimalini gözeterek eksik aşılarını en az 1 hafta önce tamamlatmalısınız. özellikle de köpeklerin toplu olarak bulundukları yerlerde daha çok görülen KENNEL COUGH hastalığına karşı mutlaka aşılatmalısınız.

  . Köpeğinizi bırakmadan önce hekiminize genel sağlık kontrolünü mutlaka yaptırınız.

  Sizinle geliyor ise;

  Eğer köpeğiniz ile birlikte tatile gitmeyi düşünüyorsanız güvenli ve rahat bir tatil yapabilmeniz için bazı detaylara dikkat etmeli ve tedbir almalısınız.

  . Gideceğiniz yerde, köpeğiniz için olası konaklama şartlarını mutlaka öğrenmelisiniz. çünkü bazı oteller köpek kabul ederken, bazı otellerde bu imkansız olabilmektedir.

  . Köpeğiniz için gerekli olan mama, su kabı, taşıma tasması gibi malzemeleri mutlaka yanınızda bulundurmalısınız.

  . Olası bir yaralanma, böcek sokması vb. bir durumda müdahale edebilmek için küçük bir ilk yardım çantasının elinizin altında olmasında fayda var.

  . Gideceğiniz yörede baş vurabileceğiniz bir veteriner hekim bulunup bulunmadığını araştırıp telefonunu öğrenmeniz inanın çok işinize yarayacaktır.

  Hava yolunu tercih ettiyseniz dikkat etmeniz gereken konuları aşağıdaki gibi sıralayabiliriz.

  Hava yolu ile;

  . Kullanacağınız hava yolu firmasının rezervasyon birimi ile irtibata geçerek köpeğiniz ile yolculuk yapacağınızı belirtip gerekli taşıma koşulları hakkında bilgi almalısınız. Genellikle 7 kg canlı ağırlığa kadar kabin içinde, daha üzeri ağırlıktaki köpeklerin kargo bölümünde taşınması gibi standart kurallar olmasına karşın, firmaların uyguladığı kendilerine özgü taşıma kuralları olabilir.

  . Tüm aşılarının ve paraziter uygulamalarının tamamlanması ve genel sağlık kontrollerinin yapılması için hekiminize gitmelisiniz.

  . Aşı karnesi, sağlık serifikası gibi evraklarınızı mutlaka yanınızda bulundurmalısınız.

  . Kaybolma ihtimaline karşılık bilgilerinizi içeren bir adres künyesi takmalısınız.

  . Eğer köpeğiniz kargo bölümünde yolculuk yapacak ise, içine sığabileceği ve rahat edebileceği boyutlarda bir taşıma çantası temin etmelisiniz. Bu taşıma kabinleri için hava yollarının belirlediği özel ölçüler olup olmadığını hava yolu firmasından mutlaka öğrenmelisiniz.

  . Eğer yurt dışına bir yolculuk yapacaksanız yetkili kurum ve kuruluşlardan gerekli sertifika ve izin belgesini almalısınız.

  . Yolculuk öncesinde veteriner hekiminiz ile görüşerek sakin bir yolculuk yapmasını sağlamak için gerekli bilgileri alabilirsiniz. Bu amaçla yolculuğa çıkmadan yarım saat önce sakinleştirici ilaçlar verilebilir.

  . Yolculuk öncesinde köpeğinizi mamasının 1/3\'ü kadar bir miktar vererek beslemeli ve tamamen aç bırakmaktan sakınmalısınız.

  . Yolculuk öncesinde mutlaka köpeğinizin ---cıs--- ve kaka gibi ithiyaçlarını gidermelisiniz.

  Kara yolu ile;

  . Hekiminize genel sağlık kontrollerini yaptırarak uzun bir yolculuğa engel olan bir durumun söz konusu olup olmadığını öğrenmelisiniz.

  . Yolculuğun süresi uzun olacağından, yanınızda mutlaka sakinleştirici bir tablet bulundurmalısınız.

  . Aşılarının tamamlanmış olmasına ve aşı karnesinin yanınızda olmasına dikkat etmelisiniz.

  . Eğer imkanınız varsa 3-4 saatte bir mola vererek onun hareket ihtiyacını karşılamalısınız.

  . Yolculuğunuz uzun sürecek ise yanınızda mutlak mama bulundurmalı ve beslemelisiniz.

  . Yolculuğunuzun güvenli olabilmesi için kafes veya taşıma çantası içinde yolculuk etmesini sağlamalı veya araç içinde ge---cıs---i önleyen paravan kullanmalısınız.

  . Seçeceğiniz taşıma çantasının onun ölçülerine uygun olmasını sağlamalısınız.

  . Boxer, buldog, pug, pekingese gibi basık burunlu ırklarda solunum problemleri sık görüldüğünden kafes seçimine dikkat etmeli ve yolculuk süresince sık sık kontrol etmelisiniz.

  . Isı çarpması gibi bir duruma karşı araç içinde hava sirkülasyonu oluşmasına dikkat etmelisiniz.

  . Zorunlu bir durum söz konusu değilse kesinlikle bagaj gibi karanlık ve kapalı bir ortamda yolculuk etmesine izin vermemelisiniz.

  Deniz yolu ile;

  . Hekiminize genel sağlık kontrollerini yaptırarak uzun bir yolculuğa engel olan bir durumun söz konusu olup olmadığını öğrenmelisiniz.

  . Aşılarının tamamlanmış olmasına ve aşı karnesinin yanınızda olmasına dikkat etmelisiniz.

  . Deniz yolculuklarında bulantı ve kusma daha fazla olabilir. Bu konuda hekiminizden size yardımcı olabilecek bilgileri alabilirsiniz.

  . Genel olarak deniz yolculuklarında köpeğinizin sizinle birlikte olmasına veya arabada kalmasına izin verilmez. Köpeğiniz için denizcilik işletmelerinin kendi hazırladığı özel bölümler mevcuttur. Köpeğinizi istediğiniz zaman görebilmenize izin veriliyor.

  . Yolculuk öncesinde mutlaka köpeğinizin ---cıs--- ve kaka gibi ithiyaçlarını gidermelisiniz.
   
Köpeğinizle Birlikte Tatil ve Seyahat konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. seyahatim!

  seyahatim!

  Bir dost bizi etti, bağına davet, Bu güzel teklife denmez mi “evet”. Dedi: “Kimi istersen onu da al! Eğer arzu edersen gece de kal!” Alıp üç oğlumu, dördüncüsü ol, Gece seher vakti çıkıp tuttuk yol. Üçü canım, biri c*****m idi, Gönül sarayında sultanım idi. Bunlar idi benim tek iftihârım, Önümce rehber idi bu dört yârim. Teselli bulurdum, böyle bir sözle Muhammed bakardı neşeli gözle....
 2. Günü Birlik Tatil Yunan Adaları

  Günü Birlik Tatil Yunan Adaları

  bodrumdan günübirlik yunan adaları kuşadası yunan adaları günübirlik bodrum turları günlük turları Yunan adalarında tarih, güneş ve deniz kol kola Samoslu balıkçılar için Ege denizi her şey demek. Tertemiz denizi, sıcak insanları ve birbirinden lezzetli yemekleriyle Yunan adaları, keyifli bir tatil vaat ediyor. Türkiye'ye birkaç saat uzaklıktaki bu şirin adalarda ailenizle birlikte...
 3. Gebelikte yapılan tatil ve seyahatlar

  Gebelikte yapılan tatil ve seyahatlar

  Gebelikte anneleri düşündüren bir konuda tatil ve seyahat.Eğer gebeyken seyahat yapmanız gerekiyor ve tatile ihtiyacınız olduğunu düşünüyorsanız işte yapmanız gerekenler arkadaşlar... Hamilelik sırasında bir mola vermek harika bir fikir,bulunduğunuz yerden uzakta geçireceğiniz birkaç gün sizi çok rahatlatacaktır.Tek yapmanız gereken bu seyahate çıkmadan önce doktorunuz ile görüşüp...
 4. Köpeğimle Tatile Çıkarken Ne Yapmalıyım ?

  Köpeğimle Tatile Çıkarken Ne Yapmalıyım ?

  köpeğimle tatil, tatle çıkarken, neler yapmalıyım, nelere dikkat etmeliyim, yapmam gerekenler, ile ilgili bilgiler burada melekler Eğer bir köpek dostunuz ve bir de tatil planlarınız varsa,mutlaka aşağıda ki yazıyı bir gözden geçirin melekler,çok faydalı olacaktır. Eğer köpeğinizi bir pet otele bırakacaksanız daha sonra üzülmemek için lütfen şunlara dikkat edin. Köpeğinizi...
 5. Kenan İmirzalıoğlı Berrak Tüzünataç Birlikte Tatil Yapıyor!

  Kenan İmirzalıoğlı Berrak Tüzünataç Birlikte Tatil Yapıyor!

  kenan imirzalıoğlu, berrak tüzünataç, kenan imirzalıoğlu haberleri Sevgili melekler, Sabah gazetesinin eki Günaydın'da çıkan bir haber insana ters köşe dedirtecek cinsten doğrusu! Manken Kübra Küçük ile birlikte olan Kenan İmirzalıoğlu ile adı Nejat İşler'le anılan Berrak Tüzünataç; Marmaris tatiline çıktı. İkili, 2010'da 'Ejder Kapanı' filminde oynamıştı.. Devlerin aşkı! Milyonlarca...

Sayfayı Paylaş