Köpek Bakımı

M

Misafir

Forum Okuru
Köpek Bakımı
Köpeğinizin sahiplendiği bir yuvası, her gün taze su konan su ve mama kabı, kemirmesi için oyuncak ve yiyebileceği türden kemikler onun kendisini rahat hissetmesini sağlar.

Köpeğinizin günlük bakımı için tüyleri taranmalı , gözleri temizlenmeli ve dışarı çıkması sağlanmalıdır. Ayrıca patilerinide düzenli olarak kontrol etmenizde faydalı olacaktır. Köpeğinize en az 2 ayda bir kene ve parazitler için özel uygulama yapmalıdır.

Yapılması gerek başka bir konuda banyo öncesi tüylerin taranması ve topaklanmaların açılması olmalıdır.Köpeğiniz için ise banyo alışkanlığı ilk altı aydan sonra verilmelidir. Köpekler, kedilere göre banyoya daha kolay adapte olur hatta bu işlemi severler. Her iki ayda bir özel şampuanıyla yıkanmalıdır. Bunların dışında köpeğinizin kokmasını önlemek için ağız ve kulak temizliğine de önem verilmelidir.Tüylerin ve derinin bakımlı ve sağlıklı kalmasını sağlamak için beslenmelerine ve gerekli vitamin takviyelerine dikkat edilmelidir.

Uzun tüylü bir köpeğiniz varsa belli periyotlarda traş etmeniz gerekmektedir. Bazı cins köpek kendilerine has olmaları gereken traş şeklinin olduğuna da dikkat edilmelidir. Hayvanınızı traş ederken derisine dikkat ederseniz oluşmuş ya da oluşmaya başlamış hastalıkları fark etme şansınız da olur.

Köpeklere tuvalet alışkanlığı kazandırmak için işe daha yavruyken başlamak gerekmektedir. Tuvaletini yapması için uygun olan bölgeye gazete kağıtları yerleştirerek başlanmalıdır. Tuvaleti geldiğini hareketleriyle belli edecektir. Bu durum yemekten 10-15 dk. sonra kendini gösterir ve onu alıp gazete kağıdına götürmelidir.
Uygun yetişkinliğe geldiğinde dışarı çıkarılmalıdır. Tuvalet için her gün aynı zamanlarda çıkartılması köpeğinizin bu zamanı beklemesini ve evi kirletmemesini sağlayacaktır.KÖPEKLERDE AŞILAMA TAKVİMİ
  • 5. Hafta -- Paraziter uygulama (iç)
  • 7. Hafta -- 2'li Karma aşı
  • 8-9. Hafta -- Corona + Bronchine
  • 10-11. Hafta -- 4'lü Karma + Corona
  • 12-13. Hafta -- Bronchine + Kuduz
  • Her 3 ayda bir iç ve dış paraziter uygulama
 
Geri
Üst