1. Misafir

  Misafir Forum Okuru

  Köpek Bakımı

  Konu, 'Evcil Hayvanlar ve Hayvanlar Alemi' kısmında Misafir tarafından paylaşıldı.

  Köpeğinizin sahiplendiği bir yuvası, her gün taze su konan su ve mama kabı, kemirmesi için oyuncak ve yiyebileceği türden kemikler onun kendisini rahat hissetmesini sağlar.
  Köpeğinizin günlük bakımı için tüyleri taranmalı , gözleri temizlenmeli ve dışarı çıkması sağlanmalıdır. Ayrıca patilerinide düzenli olarak kontrol etmenizde faydalı olacaktır. Köpeğinize en az 2 ayda bir kene ve parazitler için özel uygulama yapmalıdır.

  Yapılması gerek başka bir konuda banyo öncesi tüylerin taranması ve topaklanmaların açılması olmalıdır.Köpeğiniz için ise banyo alışkanlığı ilk altı aydan sonra verilmelidir. Köpekler, kedilere göre banyoya daha kolay adapte olur hatta bu işlemi severler. Her iki ayda bir özel şampuanıyla yıkanmalıdır. Bunların dışında köpeğinizin kokmasını önlemek için ağız ve kulak temizliğine de önem verilmelidir.Tüylerin ve derinin bakımlı ve sağlıklı kalmasını sağlamak için beslenmelerine ve gerekli vitamin takviyelerine dikkat edilmelidir.

  Uzun tüylü bir köpeğiniz varsa belli periyotlarda traş etmeniz gerekmektedir. Bazı cins köpek kendilerine has olmaları gereken traş şeklinin olduğuna da dikkat edilmelidir. Hayvanınızı traş ederken derisine dikkat ederseniz oluşmuş ya da oluşmaya başlamış hastalıkları fark etme şansınız da olur.

  Köpeklere tuvalet alışkanlığı kazandırmak için işe daha yavruyken başlamak gerekmektedir. Tuvaletini yapması için uygun olan bölgeye gazete kağıtları yerleştirerek başlanmalıdır. Tuvaleti geldiğini hareketleriyle belli edecektir. Bu durum yemekten 10-15 dk. sonra kendini gösterir ve onu alıp gazete kağıdına götürmelidir.

  Uygun yetişkinliğe geldiğinde dışarı çıkarılmalıdır. Tuvalet için her gün aynı zamanlarda çıkartılması köpeğinizin bu zamanı beklemesini ve evi kirletmemesini sağlayacaktır.


  KÖPEKLERDE AŞILAMA TAKVİMİ
  * 5. Hafta -- Paraziter uygulama (iç)
  * 7. Hafta -- 2'li Karma aşı
  * 8-9. Hafta -- Corona + Bronchine
  * 10-11. Hafta -- 4'lü Karma + Corona
  * 12-13. Hafta -- Bronchine + Kuduz
  * Her 3 ayda bir iç ve dış paraziter uygulama


   
Köpek Bakımı konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. kışın köpek bakımı

  kışın köpek bakımı

  KIŞIN KÖPEK BAKIMI Kış köpekler için zor geçer. Dışarıda yaşayan hayvanlar soğuk havayla başedebilmek için ekstra bakıma ihtiyaç duyabilirler. Bununla birlikte köpekler konuşamazlar. Özel olarak ilgilenilmesi gereken hayvanlar da vardır. Bunlar: yavru köpekler, ihtiyar köpekler ve kısa tüylü köpeklerdir. Alman Çoban Köpeği kış için “Low maintenance” bir köpektir. Çift kat kürke sahip...
 2. Köpeğiniz Sizden Ne İstiyor Bakın!

  Köpeğiniz Sizden Ne İstiyor Bakın!

  köpeğim eve işiyor 1-Benim hayatım 10-15 yıl sürer. Senden ayrılığım bana acı verir. Beni almadan önce bunu düşün. 2- Bana, senin benden istediklerini anlayacağım bir süre ver. 3- Benim içimde sevgi duygusu uyandır ben bununla yaşarım. 4- Bana hiç bir zaman uzun süreli darılma ve cezalandırmak için bir yere kapatma. Senin hayatında iş, eğlence ve arkadaşların var. Benim hayatımda ise...
 3. Yaşlı Köpeğinizin Bakımı

  Yaşlı Köpeğinizin Bakımı

  En uzun yaşayan köpek 29 yaşında ölmüştür. 20 yaşına kadar yaşayanlara rastlamak da artık çok nadir değildir. Ancak, yaşlanma sürecinin hızı kalıtsal olmasına rağmen küçük ırklar uzun yaşarken büyük ırklar kısa ömürleriyle ünlüdür. Irkı ne olursa olsun beslenmesine ve olası problemlerin hemen tedavisine dikkat edildiğinde her köpeğin yaşam kalitesi ve ömrü artacaktır. Köpeğiniz Yediğinin...
 4. Evde Köpek Bakımı nasıl olmalı?

  Evde Köpek Bakımı nasıl olmalı?

  Arkadaşlar kızım melis evde köpek bakmak istiyor ama bu konuda endişeliyim üstesinden gelemeyiz diye düşünüyorum acaba Evde Köpek Bakımı nasıl olmalı?
 5. Köpek nasıl yıkanır?

  Köpek nasıl yıkanır?

  Köpekler insanların en sevimli en akıllı dostlarındandır.Bu sevimli dostlarımızın bir takım temizliğe ihtiyaçları vardır.Haliyle tüylü olduklarından pirelere yakalanabilirler.Her ne kadar temiz bakıp aşılarını tamamlasanız bile.Sevimli dostlarımızın temizliği sandığınız kadar zor bir işlem değil.Yalnız şurda bir hatırlatma yapmak istiyorum köpeklerin derisi yüksek derecede yağ salgılar...

Sayfayı Paylaş