1. *BEYZA*

  *BEYZA* Administrator Yetkili Kişi

  Kayıt:
  21 Aralık 2011
  Mesajlar:
  15.189
  Beğenilen Mesajlar:
  2.281
  Ödül Puanları:
  113

  Köpek nasıl yıkanır?

  Konu, 'Kedi ve Köpek Bakımı' kısmında *BEYZA* tarafından paylaşıldı.

  Köpekler insanların en sevimli en akıllı dostlarındandır.Bu sevimli dostlarımızın bir takım temizliğe ihtiyaçları vardır.Haliyle tüylü olduklarından pirelere yakalanabilirler.Her ne kadar temiz bakıp aşılarını tamamlasanız bile.Sevimli dostlarımızın temizliği sandığınız kadar zor bir işlem değil.Yalnız şurda bir hatırlatma yapmak istiyorum köpeklerin derisi yüksek derecede yağ salgılar .Salgıladığı yağ bir tabaka oluşturur.Bu tabakada ph yüksek olduğundan mikroorganizmaların üremesine izin vermez.Şayet köpeğinizi sık yıkıyorsanız bu tabakaya zarar verebilir,köpeğinizin derisinde enfeksiyon oluşumuna sebep olabilirsiniz.Yani siz köpeğiniz kokuyor diye şikayet ederek sık yıkıyorsunuz ya ,sık yıkadığınız için köpeğinizin koktuğunu da unutmayın..Ayrıca köpeğinizi yıkamadan önce veterinere gösterin ve ona uygun bir şampuan seçimi yapın.Köpek yıkamayla ilgili detaylı ayrıntıları yazımızda görüceksiniz.Köpek yıkama ile ilgili bir diğer konumuza da göz atmanızı tavsiye ediyorum.


  < Konu Resmi..>  Köpeğiniz kokuyor ya da kaşınıyorsa yıkanma vakti gelmiş demektir. Köpeğiniz başta yıkanmayı sevmeyebilir ya da sudan ürkebilir. Ancak zamanla buna alışacak, hatta yıkanmak için sabırsızlanacaktır.


  Köpek yıkamaya başlamadan önce alan belirlenir. Hassas bir cilde sahip olduklarını göz önünde bulundurarak ılık su hazırlanmalıdır. Köpek şampuanı, sünger ve havlu hazır bulundurulur. Köpeğiniz yıkanma esnasında çok hareketli oluyorsa köpeğinizi yıkarken başka bir kişiden yardım alınabilir.

  < Konu Resmi..>  Köpeği yıkarken yumuşak uçlu bir fırça da kullanılabilir. Köpeğin tüyleri şampuan kullanılarak hafifçe fırçalanır. Bu hem köpeğin hoşuna gider hem de köpeğinizi fırçalarken herhangi bir hastalık olup olmadığını anlamak için derisinin durumu da takip edilmiş olur. Köpeğin boyun, bacak bölgelerindeki kırışıklık olabilecek yerlerde kir birikmiş olabilir. Köpek fırçalanırken bu bölgelere özellikle dikkat edilir. Fırçalama işlemi bir masaj gibi dairesel yapılmalıdır.  Şampuan seçimi önemlidir. Köpek çok kaşınıyorsa cildinde bulunan parazitler buna sebep olmuş olabilir. Deride bulunabilecek bit ve pirelere karşı özel bir şampuan seçmek gerekir. Bunun dışında normal durumlar için hafif bir şampuan yeterli olur. Bazı şampuanlar köpeğinizde alerjiye sebep olabilir. Şampuanda bulunan kimyasalların oranları köpeğinizin yaşına göre de belirlenir. Piyasada yavru köpekler için üretilen şampuanlar da bulunmaktadır.
  < Konu Resmi..>


  Köpek iyice şampuanlandıktan sonra cildinde tahriş oluşmasını önlemek için iyice durulanmalıdır. Köpeklerin tam olarak durulanabilmesi için özel üretilen hortum uçlarından kullanabilirsiniz. Bu ekler duş başlıklarına da takılabilmektedir; köpeğinizin göbek bölgesini rahatça yıkamanızı sağlar.  Köpeğin başının iyice yıkandığına dikkat edilmelidir. Eğer kullanılan şampuanda gözleri yakmayacağına dair bir uyarı yoksa köpeğin yüzünü yıkarken ıslak bir bez kullanılır. Eğer bit ve pire problemi varsa köpeğin vücudu olabildiğince aranır. Köpeğinizin burun, kulak, göz ve ağız boşluğuna sabun kaçmamasına dikkat edilmelidir.
  Küçük ya da büyük bir havlu ile köpek kurulanır. Özellikle kulak içlerinin kuru olmasına dikkat edilmelidir. Bazı ırklarda ıslak kalan kulaklarda enfeksiyon oluşumuna yatkınlık vardır. Köpeğin içgüdüsel olarak tüylerindeki suyu uzaklaştırmak için kendini sallayabileceğini unutmayın. Kışın köpeği kurutmak için saç kurutma makinası da kullanılabilir. Köpeklere özel parfümler tercih edilebilir ancak bunların alerjik etkileri olabileceği unutulmamalıdır.

   
Köpek nasıl yıkanır? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Tül perdeler nasıl yıkanır?

  Tül perdeler nasıl yıkanır?

  tüller nasıl yıkanmalı perde nasıl yıkanır perdelerin yıkanması perdeler kaç derecede yıkanır tül perde Çoğumuz yaz temizlğine henüz başladı bazılarımız bile çoktan bitirdi.Özellikle perdeler insanın oldukça zamanını alan bir olay.Sizlere perde temizliği hakkında bazı pratik ve işinize yarayacağını düşündüğüm bilgileri vermek istiyorum Tül perdeler normalde yılda 4 kez yıkanmalıdır. Ancak...
 2. Bebek Giysileri Nasıl Yıkanır?

  Bebek Giysileri Nasıl Yıkanır?

  bebek giysileri nasıl yıkanır bebek giysileri nasıl yıkanmalı bebek kıyafetleri nasıl yıkanmalı Bebekler, çocuklara kıyasla, çocuklar da yetişkinlere kıyasla daha hassas yapıdadır melekler :) Özellikle bebeklerin ciltleri tahriş olmaya çok yatkındır. Bu sebeple bebeklerimizin cildine ve tabi ki kıyafetlerini seçmeye, yıkamaya ayrı bir özen göstermeliyiz. Bunun için bebek kıyafetlerini...
 3. Yüz Nasıl Yıkanır ?

  Yüz Nasıl Yıkanır ?

  yüzümüz nasıl yıkanmalı yüzümüzü nasıl yıkamalıyız öneriler Her sabah kalkar kalkmaz ilk yaptığımız iş lavaboya gidip yüzümüzü yıkamaktır değil mi melekler :) O anda mevcut olan, belki kokusu, belki fiyatı gözönüne alınarak seçilmiş gelişigüzel bir sabunla yıkar, havluya iyice kurular çıkarız banyodan. Acaba bu işi doğru mu yapıyoruz ? Ya da kullandığımız ürünler bir problem yaratabilir mi...
 4. muhabbet kuşu nasıl yıkanır?

  muhabbet kuşu nasıl yıkanır?

  muhabbet kuşum suyu sevmiyor nasıl yıkayabilirim??
 5. Kruvaze perde nasıl yıkanır ?

  Kruvaze perde nasıl yıkanır ?

  kruvaze perde,kruvaze perde nasıl sökülür,kruvaze perde nasıl çıkarılır, kruvaze perde nasıl yıkanır, kruvaze perde nasıl takılır Son senelerde en çok tercih edilen tül perde modelleri arasında yer alan kruvaze perdeler evlerinizde özellikle salon ve oturma odalarınızdaki koltuk takımlarınızla tam bir bütünlük arz etmektedir. Yeni evlenenler ya da moda takipçileri arasında yer alıyorsanız...

Sayfayı Paylaş