1. *BEYZA*

  *BEYZA* Administrator Yetkili Kişi

  Kayıt:
  21 Aralık 2011
  Mesajlar:
  16.348
  Beğenilen Mesajlar:
  2.405
  Ödül Puanları:
  113

  Köpek olan eve rahmet melekleri girmezmi?

  Konu, 'Tüm İslami Bilgiler' kısmında *BEYZA* tarafından paylaşıldı.

  Komşuma, (Evde köpek besleme! Köpek olan eve melek girmez) dedim. O da (Daha iyi ya, o zaman Azrail meleği de gelmez, çok yaşarım) dedi. Böyle demesi uygun mu? CEVAP
  Elbette çok yanlıştır. Dinle alay etmek için söylenirse küfür de olur. Rahmet melekleriyle Hafaza melekleri ve ölüm meleği ayrıdır. Vazifeleri de ayrıdır. Köpek bulunan eve sadece rahmet melekleri girmez. İnsanların günah ve sevabını yazan kirâmen kâtibin melekleriyse girer. Bu melekler, insandan helâda ayrılır. Helâda işlenen günah veya sevabları, Allahü teâlâ meleklere bildirir. (Redd-ül-muhtar)

  Demek ki melek girmese bile günahları gizleme imkânı yoktur. Melek görmese bile, hâşâ Allah da mı görmüyor?

  Rahmet melekleri, şu yerlere girmez:
  1- İçinde canlı resmi veya heykeli bulunan odaya,
  2- İçki içilen ve içki bulunan yere,
  3- Kumar oynanan veya kumar aleti olan yere,
  4- Günah işlenen yere,
  5- Köpek olan yere,
  6- Cünüp bulunan odaya,
  7- Çalgı aletleri bulunan odaya,
  8- Misafir gelmeyen eve,
  9- Avret yeri açık duranın olduğu yere,
  10- Ana babaya âsi olunan eve. (Nisabül-ahbâr)
  < Konu Resmi..>


  Melek girmeyen eve şeytan girer. Şeytan da kötülük yaptırmaya çalışır. Rahmet melekleri bir eve girmezse, onların faydalarından ve edeceği dualardan mahrum kalırız. Hadis-i şerifle bildirilen birkaç husus şöyledir:
  1- (Melek girmeyen eve şeytan girer.) Şeytan da her türlü kötülüğü yaptırmak için vesvese verir. [Buralarda, melekten kasıt rahmet melekleridir.]

  2- (Bir eve misafir gelince, melekler sofrada ev sahibine dua eder.) [Taberani] Melekler girmemişse, o duadan mahrum kalırız.

  3- (Sofrada sirke yiyene, melekler dua eder.) [İ.Asakir] Melekler girmeyince, sirke de yense, duadan mahrum kalırız.

  4- (Melekler, sahura kalkana dua eder.) [İ. Ahmed] Melekler girmeyince, o kişi meleklerin yapacağı bu duadan mahrum kalır.

  5- (Salevat getiren kişinin günahlarının affolması için melekler dua ederler.) Melekler gelmezse bu duadan mahrum kalırız.

  6- (Allahü teâlânın zikredildiği yerlere, melekler rahmet saçar.) [Ebuşşeyh] Melekler girmezse, bu rahmetten de mahrum kalırız.

  7- (Kur’anı hatmedene 60 bin melek dua ve istigfar eder.) [Deylemî] Melekler gelmezse bu duadan mahrum kalırız.

  8- (Bir kimse, namaz kıldığı yerden ayrılıncaya kadar, melekler, “Yâ Rabbî, buna rahmet et” diye dua ederler.) [Nesai] Melek girmezse bu duadan mahrum kalırız. Rahmet meleklerinin girmesine engel olan şeyler varsa, namazımız da mekruh olur.

  9- (Melekler, iyilik öğretene dua ederler.) [Tirmizi] Melek gelmezse, bu duadan mahrum kalırız.

  10- (Din kardeşinin bir işini yapana, binlerce melek dua eder.) Melekler gelmezse, bu duadan mahrum kalırız.

  11- (Yatağa abdestli yatan kimse için, bir melek sabaha kadar, “Yâ Rabbî, bunu affet” diye dua eder.) [Hakim] Melek gelmezse, bu duadan mahrum kalırız.

  12- Ölüm hastasının bulunduğu odada, hayızlı kadın veya melek girmesine mani olan başka şey bulunmamalı. Mümin, ruhunu teslim edeceği vakit, rahmet meleklerini görüp, can verme acısını duymaz. Oraya rahmet melekleri girmezse, o kimse ölürken sıkıntılara maruz kalabilir. Onun için rahmet meleklerinin girmesine mani olacak iş yapmamalıdır.

  Ölüm meleğinin can alması
  O kimsenin, (Melek eve girmezse canımı alan olmaz, 250 sene yaşarım) demesi çok yanlıştır. Niye 250 sene, o zaman bin sene yaşasın, hatta hiç ölmesin. Ölmemek mümkün mü? Ölmemek mümkün olmadığına göre, ölüm meleği, nerede olursak olalım, canımızı alır. Dünyanın çeşitli yerlerinde aynı anda ölen kimselerin canlarını da, aynı anda alır. Bir şehrin elektrik lambalarını aynı anda söndürmeye benzer.

  İbrahim aleyhisselam, Azrail aleyhisselama sordu:
  — Dünyanın çeşitli yerlerinde deprem, savaş, hastalık gibi sebeplerle aynı anda ölen çok kimse oluyor. Aynı anda bunlara nasıl yetişiyorsun?

  Azrail aleyhisselam dedi ki:
  — Eceli gelenleri çağırırım hemen hepsi avucumun içine geliverir.

  Hikmet ehli zatlardan biri, (Yeryüzü, ölüm meleği için önündeki bir leğen gibidir. Eceli geleni alır) buyurdu.

  Süleyman aleyhisselam, ölüm meleğine dedi ki:
  — Canını aldığın insanların, kimi genç, kimi çocuk oluyor. Bu nasıl oluyor?
  — Ecelleri ben takdir etmiyorum. Elime eceli gelenlerin listesi veriliyor. Ben de çağırıyorum geliyorlar.

  Müslümanların ruhunu Azrail aleyhisselam alır, kâfirlerin canını ise Azrail aleyhisselamın emrindeki melekler alır. Yani fâsık ve kâfirlerin ruhunu diğer meleklere emrederek aldırır.

  Lazımlığı temizlememek
  Sual: Bebeğin lazımlığa yaptığı idrarı, gece orada bekletmekte mahzur var mıdır?
  CEVAP
  Tuvalete döküp lazımlığı yıkamalı. Gece bekletmemeli. Bir hadis-i şerif meali şöyledir:
  (Evde kap içinde idrar bırakmayın! Rahmet melekleri böyle odaya girmez.) [Taberani]

  Çöpü bile evde bekletmek uygun değildir. Bir hadis-i şerif meali şöyledir:
  (Bir evde çöp olursa, o evden bereket kalkar.) [Deylemi]
   
Köpek olan eve rahmet melekleri girmezmi? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. evinize köpek almadan önce..

  evinize köpek almadan önce..

  Köpek almadan önce aşağıdaki sorulara olumlu yanıtlar verebilmelisiniz, bu sorulara olumlu yanıtlar vermediğiniz, sonuçları üzerinde şüpheye düştüğünüz sürece köpeğinizi elden çıkarma olasılığınız her an bulunmaktadır, kendinizden emin değilseniz böyle bir durumda kalmamak için lütfen köpek almayın ve köpeğin sahip değiştirmesinin onun hayatı boyunca başına gelebilecek en kötü şey olduğunu...
 2. Üzerinde kalp lekesi olan köpek..

  Üzerinde kalp lekesi olan köpek..

  Sıradan göründüğüne bakmayın, bir özelliği var ki herkes peşine düştü. Fabrika işçisi sahibi 200 bin dolara satmadı. Henüz bir aylık ve oldukça sıradan görünüyor. Ama öyle bir özelliği var ki herkes peşine düştü. Üzerindeki kalp, kalpleri eritti. Japonya'da dünyaya gelen minik köpek yavrusu, üzerindeki kalp şeklindeki leke sayesinde bir anda medyanın ilgi odağı oldu. Birçok meraklı ona...
 3. Evde Köpeğinize Verebileceğiniz Eğitim

  Evde Köpeğinize Verebileceğiniz Eğitim

  Evinizde Köpek Eğitimi Köpekler artık birçoğumuzun hayatına girdi. Peki bizim onlarla rahat ve sorunsuz yaşayabilmemiz için neler yapmamız gerekir? İşte size birkaç ipucu: Diyelimki evinize bir köpek alacaksınız.Bu kararı vermeden önce çok iyi düşünmeniz gerekir. Zira yapacağınız bir yanlış hayatınızı altüst edebilir. Örneğin ; Köpek bahçedemi yoksa evdemi yaşayacak? Alacak olduğunuz...
 4. Evde süs köpeği caizmi ?

  Evde süs köpeği caizmi ?

  evde köpek bakmak Süs köpeği beslemek Merhaba Melek'ler... Bu sayfamızda benim gibi köpek almayı düşünen Melek'lerimize ve misafirlerimize, evde köpek bakımının caiz olup olmadığına dair faydalı bilgileri aktarıyoruz arkadaşlar. Sual: Eshab-ı Kehf’in köpeği Kıtmir Cennete gireceğine göre, köpek bulunan eve niye rahmet melekleri girmez? Evde süs köpeği beslemek niye caiz değildir? CEVAP...
 5. Evde Köpek Bakımı nasıl olmalı?

  Evde Köpek Bakımı nasıl olmalı?

  Arkadaşlar kızım melis evde köpek bakmak istiyor ama bu konuda endişeliyim üstesinden gelemeyiz diye düşünüyorum acaba Evde Köpek Bakımı nasıl olmalı?

Sayfayı Paylaş