Köpeklerde Beyin Hasarı Belirtileri Ve Tedavisi

Uzman SühaN

Uzman SühaN

Administrator
Yönetici
Köpeklerde Beyin Hasarı Belirtileri Ve Tedavisi
Bir beyin hasarı, vücudun diğer sistemlerini en sık etkileyeceğinden, kafatasına yapılan bir travmadan kaynaklanabilecek herhangi bir yaralanma köpeğinizi olumsuz etkileyebilir. Köpeklerde beyin hasarı baş travmasına bağlı olarak nörolojik disfonksiyona neden olur. Travmatik beyin hasarı olarak da bilinen bu, taşıt kazaları veya düşmeler gibi olaylara bağlı olarak sıklıkla gerçekleşen bir durumdur. Yaralanmanın karmaşıklığı nedeniyle veteriner hekimliği, beyin hasarı durumunda kritik öneme sahiptir.


köpeklerde beyin hasarı.jpg


Köpek nasıl yıkanır?


Köpeklerde Beyin Hasarı Belirtileri


Beyin hasarının bulguları, açık olanlardan açık olmayan veya belirgin olmayan belirtilere kadar değişebilir. Tabii ki, düşme ya da darbe gibi şahit olduğunuz bir travmatik kaza durumunda, evcil hayvanınızın tavırının olaydan kaynaklandığının farkında olacaksınız. Görmediğiniz bir durum meydana geldiğinde, tüm bulguların tanınması zor olabilir. Evcil hayvanınızdaki herhangi bir davranış değişikliği durumunda olduğu gibi, aşağıdaki işaretler bir veteriner hekim ziyaretinin hayati önem taşıdığı anlamına gelir:
Köpeğiniz, özellikle heyecanlı olduğunda ya da stresle karşı karşıya kaldığında, tekrar tekrar dolaşır.
Vücudun hareket kontrolünde bir kayıp vardır
Kulaklarda, görülebilen ve retinal bölgede görünür olmayabilen kanamalar olabilir.
Kesikler veya harici işaretler kafatası kırığı gibi sizin tarafınızdan kolayca görülemeyebilir . Yüzdeki güçsüzlük ve yüzdeki sansasyon kaybı olabilir Görme alanında, göz kapağı refleksi eksikliği veya ışığa tepki vermemesi gibi problemler olabilir Ağır vakalarda kulak kanalında beyinden gelen kan bulunabilir. Nihai komaya yol açabilir


Belirtiler ve Türler


Yaşamsal bir organ olduğu için, beyin sürekli oksijen ve beslenme temini gerektirir. Dolayısıyla beyindeki herhangi bir oksijen eksikliği veya doğrudan travma, kanama ve sıvı birikimi ile sonuçlanabilir; beyindeki aşırı basınçlara neden olabilir. Bu da kalp, göz ve diğer bazı vücut sistemlerini içeren komplikasyonlara neden olabilir. Semptomlar değişir ve beyin hasarının nedeni ve ciddiyetine bağlıdır.


Nedenler


Aşağıdakiler beyin hasarlarına neden olan daha yaygın nedenlerden bazıları:

Kafa travması
Şiddetli hipotermi veya hipertermi
Aşırı kan şekeri seviyesi
Uzun süreli nöbetler veya şok
Yüksek tansiyon
Beyin parazitleri
Beyin tümörleri
Sinir sistemini ilgilendiren enfeksiyonlar
Toksisite
Bağışıklık aracılı hastalıklar


Teşhis


Belirtilerin başlangıcını ve doğasını ve alışılmadık davranışları veya komplikasyonları hızlandırabilecek olası olayları içeren veteriner hekiminize köpeğinizin sağlığının kapsamlı bir geçmişini vermeniz gerekecektir. Ardından, biyokimya profili, idrar tahlili ve tam kan sayımı kadar eksiksiz bir fizik muayene gerçekleştirir

Kafatasını ilgilendiren kırıklardan şüphelenildiğinde, X-ışınları, BT (bilgisayarlı tomografi) ve MR (manyetik rezonans görüntüleme) beyin travmasının ciddiyetini değerlendirmek için kullanılır. Bu teşhis araçları, kanamaların, kırıkların, yabancı cisimlerin, tümörün ve beyni ilgilendiren diğer anormalliklerin varlığının belirlenmesinde de yardımcı olur.


Bir köpekte beyin hasarı için risk faktörleri nelerdir?


Bir köpekte beyin hasarı için risk faktörleri, travma veya toksinlere, kalp hastalığına, akciğer hastalığına, kan pıhtılaşma hastalığına veya diyabete maruz kalmayla sonuçlanabilecek denetlenmeyen dolaşımı içerir.


Beyin yaralanmaları nasıl tedavi edilir?


Bir köpeğin bir beyin hasarının tedavisi, beyindeki hasara yol açan şeylere bağlı olacaktır. Tedavinin ilk amacı, beyin dokusunda oksijen düzeylerini en üst düzeye çıkarmaktır. Beyin hasarına sahip herhangi bir köpeğe, iyileşmeyi desteklemek için yeterli beslenme sağlamalıdır. Yeme zor ya da imkansız ise, bu ilk önce tüp beslemeyi gerektirebilir.Yaralanma veya yaralanma belirtileri ilk fark edildiğinde başlangıç tedavisine başlanmalıdır. Şok, kafa travması durumunda hayatı tehdit eden bir durum olabilir ve sakatlanan hayvanı sakin ve sıcak tutmaya çalışılmalıdır. Kafa yaralanmalarının çok tehlikeli olmasının nedeni, beyni son derece zararlı şekilde etkileme yeteneğine sahip olmasıdır.
 
Uzman SühaN

Uzman SühaN

Administrator
Yönetici
Beyin yaralanmaları yıkıcıdır ve maalesef çoğu kez ölümcüldür.Beyin travması olan bir köpek, vücut ısısını ayarlamakta zorluk çekebilir; bu da ateş veya vücut sıcaklığının çok düşük olmasına neden olur. Kalp çok yavaş atabilir. Göz bebekleri boyutları düzensiz olabilir ve ışığa karşı anormal tepkiler verebilirler. Sinir sisteminin genel fonksiyonu bir şekilde değiştirilebilir veya tehlikeye atılabilir ve bu anormallikler zamanla değişebilir.Bir köpekte beyin hasarı için risk faktörleri, travma veya toksinlere, kalp hastalığına, akciğer hastalığına, kan pıhtılaşma hastalığına veya diyabete maruz kalmayla sonuçlanabilecek denetlenmeyen dolaşımı içerir.Bir köpeğin bir beyin hasarının tedavisi, beyindeki hasara yol açan şeylere bağlı olacaktır. Tedavinin ilk amacı, beyin dokusunda oksijen düzeylerini en üst düzeye çıkarmaktır. Beyin hasarına sahip herhangi bir köpeği, iyileşmeyi desteklemek için yeterli beslenme sağlamalıdır. Yeme zor ya da imkansız ise, bu ilk önce tüp beslemeyi gerektirebilir.
 
Uzman SühaN

Uzman SühaN

Administrator
Yönetici
Beyinde hasar gören herhangi bir köpek iyileşmesinin ilerleyişi için izlenmelidir.Veterineriniz tam bir fiziki muayene yapacak ve size yaralanmanın nasıl meydana geldiği hakkında sorular soracaktır. Veteriner hekim, bilinç düzeyini ve beyin fonksiyonlarını değerlendirmek için ilk nörolojik muayene yapabilir. Bu, kan basıncının ölçümlerinin yanı sıra kan şekeri ve mineralleri gibi çeşitli maddelerin kan düzeylerini izlemek için yapılan laboratuvar testlerini içerebilir.Köpeğin tam iyileşme düzeyi 6 aya kadar veya daha uzun süreyle belirgin olmayabilir.
 
Sevimli cadı

Sevimli cadı

Daimi Üye
Üye
Bir köpeğim vardı ismi fox tu araba çarptı ve beyin tramvasıından öldü. Fox benim köpek fobimi yenmeme ve köpekleri sevmeme sebep ilk köpeğimdi. Onu kaybetmek ebnde derin üzüntü yarattı. Konuyu görünce yorumlamak istedim :(
 
K

Kajjxjajzjk

Forum Okuru
Benim izmir diye köpeğim var yerde bir şerefsiz tarafından tekmelendi ve beyin travması geçirdi ama direkt veterinere götürdüğümüzde hemen bazı iğneler yaptılar beyin kanamasına karşı bu sayede kurtuldu her gece ağladı yürüyemedi bizi tanımıyordu şimdi biraz daha iyi yürüyor ama bize hırlıyor ve kucağa almaya çalışırsak ısırıyor nasıl düzelecek bu hareketleri acaba
 
Uzman SühaN

Uzman SühaN

Administrator
Yönetici
Merhaba konu içinde köpeklerde beyin hasarının tedavisini anlattık. Size ancak bir veteriner hekim yardımcı olabilir. Tedavi altta yatan nedene bağlı olarak yapılacaktır.
 
Üst