Köpeklerde böbrek yetmezliği belirtileri ve tedavisi

Uzman SühaN

Administrator
Köpeklerde böbrek yetmezliği belirtileri ve tedavisi
Sağlıkla ilgili sorunlar hayatın bir parçasıdır. Tıpkı insanlar gibi evcil hayvanlarda bir takım sağlık problemi ile karşılaşabilirler. Hayvanlar insanlar gibi durumlarını iafede demez bir takım septomları göstermeleri ile hasta olduklarını anlayabilirsiniz. Tıpkı insan böbrekleri gibi, köpeğinizin böbrekleri kandaki bazı maddeleri dengeler ve vücudun atıklarını idrara filtre eder. Vücutta normal tuz ve su konsantrasyonlarını korurlar. Bu makalede köpeklerde böbrek hastalığı ile ilgili detaylara ulaşabilirsiniz.

köpeklerde böbrek.jpgBöbrek hastalığı, bir köpeğin yaşamı boyunca veya ilaçlardan veya diğer hastalıklardan (Lyme hastalığı gibi) bir komplikasyon olarak kendiliğinden gelişebilir. Ne yazık ki, bir hayvanın ömrü boyunca gelişen böbrek hastalığı çoğu zaman önlenebilir değildir. Genetik olarak böbrek yetmezliğine yatkın köpekler risk altındadır. Akut böbrek hastalığına, zehirlenme, enfeksiyon ya da ilaçlardan kaynaklanan komplikasyon gibi bir takım sorunlar neden olur. Semptomlar ani ve şiddetli olup, ateş, kusma, su alımı değişikliği, iştah değişikliği ve idrara çıkma miktarındaki değişiklikler olabilir.

Köpeklerde Böbrek Yetmezliğinin Belirtileri ve Türleri

Semptomlar çoğu zaman uzun bir petriyolojide kademeli olarak görülür. Buna ek olarak, belirtiler değişebilir ve aşağıda listelenenlerin hepsi her köpeğe görülebilir:

Kusma
İshal
Kabızlık
Depresyon
Kilo kaybı
Artan susuzluk
Iştahsızlık
Akut körlük
Nöbetler ve komalar
İdrarda kan ( hematüri )

Köpeğiniz yukarıdaki belirtilerden herhangi birini gösteriyorsa lütfen onu hemen alıp veteriner hekiminize görün. Akut böbrek yetmezliği ve kronik böbrek hastalığının belirtileri oldukça benzerdir. Temel fark, akut formun oldukça hızlı bir şekilde (birkaç gün) ortaya çıkması ve kronik formun daha uzun bir süre (aylar-yıllar) aşamalı olarak gelişmesi. Köpeklerin akut böbrek yetmezliği olduğunda, bu işaretler birkaç gün içinde hızla kötüleşebilir. Böbrek hastalığı tanısı konduktan sonra, böbrek hastalığının ne kadar ciddi ilerlediğini belirlemek için daha ileri testler yapılabilir. Kan basıncı ölçümü önemli bir testtir, çünkü hipertansiyon böbrek yetmezliği olan köpeklerde yaygındır.

Bazı böbrek sorunlarının tedavisi için acil bir nedeni olsa da, kronik böbrek hastalığı belli bir süre boyunca ortaya çıkar ve nedenleri belirlenmesi daha zordur. Bu durum yavaş yavaş gelişir ve daha yaşlı köpekleri etkiler. Genellikle altta yatan hastalık ve doğuştan ve kalıtsal koşullardan kaynaklanır. Pek çok safkan köpek için çeşitli böbrek hastalıklarına genetik bağlantılar vardır.

Akut böbrek yetmezliği, birkaç gün içinde meydana gelen ani bir işlevsellik düşüşüdür. Köpekler , antifriz, belirli ilaçlar, kirletilmiş gıdalar vb. Toksinleri almanın bir sonucu olarak akut böbrek problemleri geliştirebilirler. İnflamasyon ve böbrek tübüllerine ve destek dokularına hasar sıklıkla kronik böbrek hastalığına neden olur. Birçok durumda belirlenmiş bir sebep yoktur ve bu nedenle spesifik tedavi için seçenek yoktur. Bu tür bir böbrek hastalığı ancak böbrek biyopsi örneğinin mikroskopik incelenmesi ile doğrulanabilir ancak biyopsi genellikle tavsiye edilmez.

Zehirlenmeye bağlı böbrek sorunlarını önlemek için köpeğinizin potansiyel olarak tehlikeli maddelere erişimi olmadığından ve dışarıdan her zaman gözetim altında olduğundan emin olun. Köpeğinize veteriner hekim tarafından talimat almadan herhangi bir ilaç vermeyin. köpeniğin içtiği suyun temiz olduğun dan emin olun.

Böbrek yetmezliğini belirlemek ve en erken aşamada tedaviye başlamak önemlidir. Veteriner hekiminiz böbrek hastalığının olup olmadığını belirleyebilir ve uygun tedaviye başlayabilir. Sorunun akut veya kronik olup olmadığına bağlı olarak, tedavi uygulanır. Böbrek sorunları genellikle hastaneye yatış ve tedavi gerektiren hayatı tehdit eden durumlara neden olur. Tedavi edilmediğinde, böbrek yetmezliği ortaya çıkacak ve böbrek yetmezliği ölümle sonuçlanacaktır. Beslenme, kronik böbrek yetmezliği olan köpeklerin etkili tedavisinde temel taşlardan biridir. Köpeğinizi nasıl besleyeceğinizi bilmiyorsanız veterinere danışın.

Tedavi hastalığın ciddiyetine bağlıdır ve köpeğinizin hastalığının seyrinde değişecektir. Böbrek hastalığının şiddetindeki değişiklikleri ölçmek için laboratuvar testlerinin sık sık tekrarlanması gerektiğini unutmayın. Kronik böbrek hastalığı olan bazı köpekler dikkatli bir muamele ile yıllarca yaşayabilirler ancak bazıları mevcut en iyi tedaviyi olsa bile sadece birkaç ay yaşayacaktır.
 
Üst