Köpeklerde burun akıntısı neden olur ?

Uzman SühaN

Uzman SühaN

Administrator
Yönetici
Köpeklerde burun akıntısı neden olur ?
Köpekler bizlerin en sadık dostu. Bu sevimli hayvanlarda tıpkı insanlar gibi hasta oluyor. Bu makalede köpekler de burun akıntısı ile ilgili bilgilere yer vereceğiz. Köpek besliyorsanız ve köpeğinizin sağlığını düşünüyorsanız makalemizi okumaya devam edin..


köpeklerde burun akıntısı.jpg


En Önemli Köpek Hastalıkları


Köpeğiniz vücut ısısının artması, iştahsızlık, aşırı uykulu olma veya başka anormal davranış gibi diğer belirtileri gösteriyorsa hemen bir veterinere göstermelisiniz. Çoğu vakada burun akıntısı, bronşit veya pnömoni gibi alerji veya üst solunum yolu enfeksiyonu olarak bulunur. Daha seyrek olarak, alt solunum yolu sorunları bronşu veya trakeayı ilgilendirebilir. Diş hastalıkları, neoplazi, travma, burun geçişinde yabancı cisim ve mantar enfeksiyonu gibi diğer nedenler yaygın değildir, ancak mümkün olabilir. Burun enfeksiyonları ve diğer üst solunum yolu enfeksiyonları brakiyefalik köpekleri diğerlerinden daha fazla etkiler.

Burun akıntısı köpeklerde sık görülen bir durumdur ve hiç bir koşul olmayabilir. Bazı köpeklerin burunları kısa süreliğine akabilir.Bununla birlikte, köpeğinizin burun akıntısı başka semptomları varsa nefes darlığı gibi zaman köpekiniz için en kısa zamanda bir veteriner den randevu almalısınız.

Köpekler de burun akıntısı belirtileri

Köpeklerde burun akıntısının tedavisi nedenine bağlı olarak değişir. Birçok köpekte burun akıntısı hafif olabilmektedir . Bu durumda bir veteriner hekime başvurmanız gerekmez. Bununla birlikte, köpeğinizde şu belirtilerden herhangi biri varsa da bir randevu almalısınız:

24 saatten uzun süre ıslaklık
Burun akması
Kırmızı, şişmiş veya kabarık gözler
Yüksek solunum
Nefes nefese kalma
Ağız kokusu
Burun ve yüzün ovulması veya pençelenmesi
Iştah kaybı
Depresyon Genel keyifsizlik

Türleri

Burun akıntısının türü, durumun belirlenmesinde yardımcı olabilir; bu nedenle, köpeğinizin burun akıntısı aşağıdaki gibi görünüyorsa veterinere söylemelisiniz:
Hemorajik (kanlı) genellikle travma veya diş hastalığı kaynaklı
Sulu, ince, berrak akıntı genellikle sadece bir alerjidir
Mukus (kalın) sarı veya beyaz olabilir ve iltihaplanma eşlik eder
Yeşil veya sarı akıntı genellikle bakteriyel enfeksiyonlardan kaynaklanır
Her iki burun deliği de dahil veya sadece bir tanesinde akıntı

Köpek hastalıkları
Köpeklerde burun akıntısı nedenleri

Alerjiler genellikle açık burun akıntısı, akan gözler, hapşırma ve öksürükten başka herhangi bir belirtiye neden olmaz; bu durum genellikle mevsimsel olarak polen, çimen veya küf gibi alerjenlere bağlıdır. Enfeksiyonlar genellikle deşarjın rengi (sarı veya yeşil) ve halsizlik, ateş ve genel hastalık davranışı gibi diğer belirtiler nedeniyle daha belirgindir.Tümörler genelde sekiz yaşın üzerindeki yaşlı köpeklerde görülürler. Genellikle kanlı bir akıntı ve deformite, kilo kaybı ve genel zayıflık vardır.Ayrıca yabancı cisim burun deliğine kaçmış olabilir.

Köpeklerde burun akıntısı teşhisi


Köpekler de burun akıntısını teşhis etmek için veteriner hekim vital bulguları, ağırlığı, genel durumu da dahil olmak üzere tam bir fizik muayene yapması gerekecektir. Buna ek olarak, mikroskopik değerlendirme ve kültürler için deşarj örneği alınacaktır. Veteriner, burun geçişinden köpeğinizin hava yoluna bakmak için bir endoskop da kullanabilir. Köpeğiniz bu muayene için genel anestezi altındadır. Ayrıca idrar tahlili, dışkı muayenesi ve kan testleri gibi laboratuar testleri yapılacaktır. Sonunda, akciğerleri kontrol etmek için göğüs grafileri çekilecek ve veteriner, gerektiğinde bir CT taraması, ultrason ve MR da almak isteyebilir.

Köpeklerde burun akıntısı tedavisi

Köpeğiniz solunum sıkıntısı çekiyorsa, burun akıntısının tedavisi önce oksijen tedavisini içerecektir. Daha ileri tedavi, durumun nedenine bağlıdır. Alerjiler genellikle antihistaminikler, kortikosteroidler ile tedavi edilir ve alerjeni olabildiğince ortadan kaldırır. Bakteri enfeksiyonu genelde antibiyotiklerle, mantar enfeksiyonu antifungal maddeler ile tedavi edilir ve parazitler anti-parazitik ilaçlarla tedavi edilir. Köpeğiniz pnömoni ya da başka ciddi bir akciğer enfeksiyonu geçiriyorsa, veteriner nefes alma tedavileri ve gözlem için onu bir gece tutmaya karar verebilir. Nadiren de olsa, bir köpeğin burun yolunda bir tümör bulunabilir genellikle kanserlidir. Tedavi tümörün cerrahi olarak çıkarılması, ardından kemoterapi uygulanır.
 
Uzman SühaN

Uzman SühaN

Administrator
Yönetici
Hafif viral enfeksiyonlar veya alerjilere sahip olan köpekler, nazik burun akıntısına ek olarak, sıklıkla sulu gözler ve nadiren hapşırma görürler. Ateş, uyuşukluk, kusma ve ishal bir burun akıntısıyla birlikte derhal ele alınmalıdır. Köpeklerde burun akıntısının tedavisi alttaki duruma bağlıdır. Solunum yolu enfeksiyonları veya virüsleri durumunda, veteriner, muhtemelen köpeğinizin bağışıklık sistemini geliştirmek ve herhangi bir bakteri veya diğer hastalık nedenlerini ortadan kaldırmak için tasarlanmış birkaç farklı ilaçtan birini önerecektir.
 
Uzman SühaN

Uzman SühaN

Administrator
Yönetici
Virüslerin veya bakterilerin neden olduğu enfeksiyonlara sahip köpeklerde , öksürük, iştahsızlık, depresyon ve gözlerde akıntı , gibi diğer bulgulara ek olarak burun akıntısı ve hapşırık görülebilir. Genelde, köpeklerdeki burun akıntısı endişe yaratmaz. Bununla birlikte, bulutlu, sarı, yeşil veya kötü kokulu akıntı daima endişe vericidir. Tıpkı insanlar gibi köpekler polen, yiyecek, akar, ve kimyasallara karşı alerjik olabilir. Hatta insan derisine bile. Burun akıntısı köpeğinizin bakteri, mantar veya viral enfeksiyonu olduğunu gösterebilir.
 
Üst