1. Uzman SühaN

  Uzman SühaN Administrator Yetkili Kişi

  Kayıt:
  21 Aralık 2011
  Mesajlar:
  17.616
  Beğenilen Mesajlar:
  2.502
  Ödül Puanları:
  113

  Köpeklerde görülen parazitler

  Konu, 'Evcil Hayvanlar ve Hayvanlar Alemi' kısmında Uzman SühaN tarafından paylaşıldı.

  Köpekler sadece evcil hayvanlar değil. Ailenin üyeleri gibi muamele görürler. Ve ailenizin bu sevimli üyesi bazı rahatsızlıklara maruz kalabilirler. Köpeklerde parazit sıkç rastalanılan bir problem . Köpeklerde bulunan parazitler birçok biçime sahip olmakla birlikte ortak noktalar vardır: er ya da geç varlıklar evcil hayvanınızın sağlığı veya konforu üzerinde etkili olacaklardır.Hafif tahrişten ciddi hastalıklara kadar her şeye neden olabilirler. Davranış, iştah veya su tüketiminde herhangi bir değişiklik olup olmadığını izleme ve veteriner hekiminize düzenli ziyaretler köpek bakımı ve refahı için önemlidir. Veteriner hekiminiz, yalnızca köpeğinizi etkileyen parazitleri ve diğer sağlık sorunlarını, teşhis edebilir ve güvenle tedavi edebilir.
  < Konu Resmi..>  Bir köpeğin ömrünün belli bir noktasında bir iç veya dış parazit bulaştırması oldukça yaygındır. Parazitler, basit tahrişten, tedavi edilmediği takdirde hayatı tehdit eden koşullara neden olmaktan çok çeşitli şekillerde köpeğinizi etkileyebilir. Bazı parazitler hastalıklarla bulaşabilir ve hastalıkları insanlara iletebilir. Veteriner hekimin tavsiyelerini izleyerek ve evcil hayvanınızın her yıl parazit testini yaptırarak , köpeğinizin ve ailenizin bir yıl boyunca zararlı parazitlerden koruyabilirsiniz.


  Kalp solucanları

  Kalp solucanları , virüslü bir sivrisinek ısırıığı yüzünden bir köpeğin kan dolaşımına girerler. Solucanlar köpeklerin kalbinde olgunlaşır . Köpeğin arter duvarındaki iltihap kan akışını bozar, kalbin daha fazla çalışması gerekir. Kan dolaşımı yeteri kadar yavaşlarsa, kalp solucanına bulaşmış bir köpek hafif, kalıcı bir öksürük geliştirir, hafif egzersiz sonrasında yorulabilir ve iştah azalır. Sonuç olarak kalp yetmezliği gelişir.Veteriner hekimler bu tipik bulguları araştırırken bir takım tstler uygular. Bu testler genellikle rutin veteriner kontrolleri sırasında yapılır. Test o kadar hassas ki köpeğin vücudundaki tek bir solucanı algılayabilir.

  Kancalı kurt

  Kancalı kurt bir köpek sindirim sistemi içinde yaşarlar. Ortaya çıkan kan kaybı, özellikle yavrular üzerinde ciddi etkilere neden olabilir. Veteriner hekiminiz bir dışkı numunesini mikroskopta inceleyerek kancalı kurtları tespit edebilir. Köpeğinizin çevresini temiz tutarak enfeksiyon önlenebilir.Köpeklerde bağırsak parazitleri bir dizi olduğu gibi, ishal ve kilo kaybı yaygın enfeksiyon semptomlarıdır.

  Yuvarlak solucan

  Yuvarlak solucanlar son derece yaygın bir parazittir ve yine yavruların çoğu risk altındadır. Bunlar, bir ila üç santim uzunluğunda, beyaz, sağlam, yuvarlak spagetti şeritlerine benziyorlar. Veteriner hekiminiz, dışkı örneğinde yuvarlak solucan bulguları arar. Yuvarlak solucan belirtilerinden bazıları öksürük, kusma, diyare veya yetersiz beslenme şeklindedir. Yuvarlak solucanlar diğer köpekleri ve çocukları etkileyebilir.

  Tenyalar

  Tenyalar bağırsak parazitidir. İlk olarak, köpek tenya yumurtalarını barındıran bir konukçuyu, çoğunlukla yetişkin bir pireyi yutarak geliştirir.Tenya lar genellikle zararlı değildir ve köpekler bir istila sonucunda nadiren hastalanır, ancak ağır bir şekilde enfekte olduğu takdirde kilo kaybı meydana gelebilir. Köpeğiniz de tenya olursa anüsünü yalama veya ısırmaya çalışma görebilirsiniz.

  Kamçı kurtları

  Kamçı kurtları kirli zemin yalama veya koklama yoluyla edinilir. Köpeğin kalın bağırsağında yaşarlar, ancak diğer parazit solucanlardan farklı olarak bir dışkı örneğinde bulunmaları çok zor. Ancak bir işaret, genellikle ucu olan bir mukoza örtüsüne sahip bir dışkıdır. Kilo kaybı, bir kamçı kurtu nun en başta gelen belirtidir.

  Coccidia

  Bir köpek bağırsağında yaşayan invaziv, solucan-olmayan parazitlerdir. Onları özellikle tehlikeli yapan şey, aslında bir hastalığa yakalanmadan önce bir köpeğe bulaşabilmesidir. Stres veya başka bir bağışıklıktan ödün vermeyen faktör ortaya çıkıncaya kadar köpeklerin bu parazitleri taşıdıkları açık olmayabilir. Coccidia, tek hücreli olup yavrularda daha sık bulunurlar ve buda çöpten , ve çöpten beslenen arkadaşları veya anneleri tarafından edinilebilirler. Bu parazitlerin bulaşması enfekte olmuş toprak, su, dışkı, yiyecek, diğer hayvanlar ve daha fazlası olabilir. Tüm parazitlerde olduğu gibi.

  Pire

  Pireler , köpekler de dahil olmak üzere memeliler üzerinde beslenen küçük, kanatsız böceklerdir. Köpeğiniz üzerinde pire bulursanız, nüfus büyümeden önce olabildiğince çabuk kurtulmanız esastır. Aç pireler bazen insanlara ısırırlar, bilekler ve ayak bileklerinde en sık görülen küçük, kırmızı, kaşıntılı darbe bırakırlar. Deride etrafında dolanarak, susam tohumlarının büyüklüğünde siyah pireleri görebilirsiniz.

  Kene

  Keneler birçok ciddi hastalığa neden olabilir . Dünyada 800 ün üzerinde kene türü vardır ve hepsi memelilerin, kuşların ve sürüngenlerin kanlarından beslenirler. Keneler, dört yaşam evresinden geçiyor . Kene kaynaklı hastalıklar için etkili geniş spektrumlu antibiyotikler vardır.

  Bit ve akarlar , köpeğinizin cildini besleyen ve kaşıntı, saç dökülmesi ve enfeksiyona neden olan mikroskopik organizmalardır. Genel olarak, bitler ve akarlar iki farklı türdendir, ancak aynı şekilde işlev görür ve davranırlar. Çeşitli akarlar türleri köpeğin farklı yerlerinde yaşar ... Köpeklerde bağırsak parazitleri aslında insanlar için bir sağlık riski oluşturmaktadır. Tabii ki, insanlar aynı zamanda rutin olarak türler arasında kolayca geçen pireler, keneler, bitler ve akarlar davasına maruz kalmaktadırlar. Bu makale, köpeklerdeki parazitler hakkında sizi bilgilendirmeye yardımcı olmak için yazılmıştır ve bir veteriner teşhisi veya danışmanlığı yerine geçmez. Yukarıda yer alan septomlar köpeğiniz de mevcut ise en kısa zaman da köpeğinizi veteriner hekime götürün.


   
 2. Uzman SühaN

  Uzman SühaN Administrator Yetkili Kişi

  Kayıt:
  21 Aralık 2011
  Mesajlar:
  17.616
  Beğenilen Mesajlar:
  2.502
  Ödül Puanları:
  113
  Bir köpeğin ömrünün belli bir noktasında bir iç veya dış parazite maruz kalması oldukça yaygındır. Köpekler hayatlarının bir noktasında parazitlere yakalanırlar.Bazı köpek parazitleri bulaşabilir ve insanlara bulaştırabilir. Birçok bulaşıcı hastalık hayvanlardan insanlara yayılabilir. Evde beslenen hayvanınızın aşılarını düzenli yaptırın. Evde beslenen hayvanınızın vahşi hayvanlarla temas etmesini önlemek için elinizden gelen her şeyi yapın. .Veteriner hekiminizle birlikte hareket ederek ve evcil hayvanınızın her yıl parazit testini yapılmasını sağlayarak, köpeğinizi ve ailenizi koruyabilirsiniz.
   
Köpeklerde görülen parazitler konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Çocuklarda Sık Görülen Parazitler...

  Çocuklarda Sık Görülen Parazitler...

  dışkıda kurt midede kurt belirtileri kakada görülmesi midede kakada Ülkemizde özellikle çocukluk çağında parazit enfeksiyonları sıklıkla görülmektedir. Parazitler içersinde en sık olarak görülen barsak parazitlerinden bir kaçını sizlere anlatmak istedim. Daha önceleri istatistiksel bilgiler çocuklarda barsak parazit görülme sıklığını % 75 olarak veriyordu. Bugün oranların bu denli yüksek...
 2. köpek

  köpek

  Köpek Zevk ve sefaya düşkün kimseye, insanın emredici nefsine, hal ve hareketi iyi olmayan alime, Havlayan köpek şirret ve aşırı tamahkar insana, Köpek ısırması yahut tırmalayamı düşmandan görülecek zarara yahut hastalanmaya, köpeğin elbisesini yırtması ahmak bir kimsenin yapacağı dedikoduya, Köpek yavrusu sevimli bir çocuğa, ahmak bir kimsenin yitiğine, Ev köpeği zalim bir düşmana, Av...
 3. Köpeklerde Parazit - Kurt- Kene ve Tedavileri

  Köpeklerde Parazit - Kurt- Kene ve Tedavileri

  köpeklerde kurt tedavisi köpeklerde kene kurtlanma köpekte kene tedavisi Köpeklerde Görülen Parazit-Kurt-Kene nedenleri ve tedavileri Parazit Nedir ? Parazit, bir başka canlıdan faydalanarak yaşayan ve faydalandığı canlıya bağımlı olarak yaşayan organizmadır Genellikle bu ikili ilişkide ödün veren konakçıdır Kaç Çeşit Parazit Vardır ? Temel olarak ikiye ayrılırlar: İç Parazitler : Kalp...
 4. Köpek

  Köpek

  Karşılıksız sevgi alabileceğiniz tek canlı :) İnsanın en iyi dostudur bence.
 5. Çocuklarda Bağırsak Parazitleri

  Çocuklarda Bağırsak Parazitleri

  çocuklarda bağırsak parazitleri, nedenleri, korunma yolları, tedavisi, belirtileri, ile ilgili bilgileri burada bulabilirsiniz Sevgili melekler, Çocuklarımıza her ne kadar temizlik eğitimi versek te ,bazen bunu göz ardı edip hijyene dikkat etmeden hareket edebilirler.El temizliğine dikkat etmemek,meyveleri yıkamadan yemek gibi.. Çocuklarda en sık rastlanan bağırsak paraziti, kıl...

Sayfayı Paylaş