Köprü ve otoyol özelleştirmesinde geri sayım

*MeleK*

♥Ben Aşık Olduğum Adamın Aşık Olduğu Kadınım♥
Köprü ve otoyol özelleştirmesinde geri sayım
38936.jpg

Özelleştirme İdaresi Başkanı Metin Kilci, köprü ve otoyol özelleştirmesine ilişkin stratejinin 3 ay içinde belirleneceğini söyledi.
Kilci, 2007 yılında 7 milyar dolarlık özelleştirme geliri elde edildiğini, Türk Telekom’dan gelen 4.3 milyar doların Hazine’ye, Halkbank hisse satışıyla gelen 1 milyar 835 milyon doların Özelleştirme Fonu’na aktarıldığını belirtti.
Kilci, Mersin Limanı’ndan elde edilen 755 milyon doların bütçeye aktarılması için de yasal düzenlemenin yapılması gerektiğini bildirdi.
Kilci, CNN yayınında yaptığı açıklamada, Halkbank’ın hisse satışında büyük bir başarı elde edildiğini, bundan sonraki süreci de Özelleştirme Yüksek Kurulu’nun tespit edeceğini söyledi. Özelleştirilen İzmir Limanı’nda mevcut yapının iki katı yatırım yapılması gerektiğini belirterek, konuya ilişkin her türlü düzenlemenin şartnamede yer aldığını kaydetti. Kilci, ticari beklentisi olanların yatırım yapmak zorunda olduğunu belirterek, “İzmir Limanı’nın mali boyutu için fikir sahibiyiz. Orada ne yapılacağı önemli. Ege’deki en önemli liman. Büyük gemiler için derinliğinin artırılması, depolamaya uygun yerler yapılması söz konusu” diye konuştu.
7 MİLYAR DOLARLIK GELİR
Özelleştirme İdaresi Başkanı Kilci, Türk Telekom’un 4.3 milyar dolarlık peşin ödemesi, Halkbank hisse satışından 1 milyar 835 milyon dolar ve Mersin Limanı’nın özelleştirmesinden gelen 755 milyon dolarlık tutarla yılın ilk 5 ayında 7 milyar dolarlık özelleştirme geliri elde edildiğini söyledi.
Kilci, Telekom’dan gelen paranın Hazine’ye aktarıldığını belirterek, bu paranın bütçe içinde gerçekleşmesinin mümkün olmadığını kaydetti. Bu tutarın, rezerv artışı ve borç ödemelerinde kullanılacağının altını çizen Kilci, Türk Telekom’dan elde edilen gelirin IMF’nin faiz dışı fazla tanımında dikkate alınmadığını belirtti.
LİMAN GELİRİNE DÜZENLEME
Liman satışından elde edilen gelirin bütçeye aktarılması için yasal düzenlemenin gerektiğine işaret eden Kilci, “ÖYK kararında bu gelirin limanların bağlı olduğu TCDD yatırımlarında kullanılması öngörülüyordu. Bu noktada Bütçe Kanunu’nda değişiklik yapılması gerekiyor. Bakanlar Kurulu kararıyla düzenleme yapılacak. Bütçeye aktarılacak oradan da TCDD’ye aktarım yapılabilecek. TCDD yatırımlarında kullanılacak” diye konuştu.
HAZİNE’YE 10 MİLYAR DOLAR
Kilci, 2005-2006 yıllarında Hazine’ye 10 milyar dolarlık özelleştirme geliri aktardıklarını belirterek, Halkbank’ın hisse satışından elde edilen gelirin de Özelleştirme Fonu’na intikal ettiğini belirtti. Otoyol ve köprü özelleştirme çalışmalarının 2003 yılında başladığını anımsatan Kilci, danışman firmanın birkaç ay içinde belirleneceğini söyledi.
Kilci, “Davetiyeler verildi, birkaç ayda tamamlayacağız. Strateji de belirlenmiş olacak. Değerlendirmemizi yapıp ÖYK’ya sunacağız. Ardından da yürütme aşaması başlayacak. Stratejinin belirlenmesi için 3 aylık süre var. Bu yılın sonu gelecek yılın başı diyoruz. Ancak net takvim de vermiyorum. Özelleştirmeye çıkacağım zaman net bir takvim vereceğim” diye konuştum.
Kilci, genel seçimlerde milletvekili adayı olmamasını, "Milletvekilliği kısa bir dönem. Her insanın gönlünden geçiyordur. Kararımı çok önceden verdim. Ben bu konudaki tavrımı net olarak belirledim. Teknokrat olarak görevime devam etmek istiyorum" diye açıkladı

Geri