1. MaWiM

  MaWiM ♥Ben Aşık Olduğum Adamın Aşık Olduğu Kadınım♥ Yetkili Kişi

  Kayıt:
  25 Temmuz 2007
  Mesajlar:
  31.467
  Beğenilen Mesajlar:
  2.303
  Ödül Puanları:
  113

  Köprü ve otoyol özelleştirmesinde geri sayım

  Konu, 'Ekonomi-Finans-Borsa' kısmında MaWiM tarafından paylaşıldı.

  < Konu Resmi..>
  Özelleştirme İdaresi Başkanı Metin Kilci, köprü ve otoyol özelleştirmesine ilişkin stratejinin 3 ay içinde belirleneceğini söyledi.
  Kilci, 2007 yılında 7 milyar dolarlık özelleştirme geliri elde edildiğini, Türk Telekom’dan gelen 4.3 milyar doların Hazine’ye, Halkbank hisse satışıyla gelen 1 milyar 835 milyon doların Özelleştirme Fonu’na aktarıldığını belirtti.
  Kilci, Mersin Limanı’ndan elde edilen 755 milyon doların bütçeye aktarılması için de yasal düzenlemenin yapılması gerektiğini bildirdi.
  Kilci, CNN yayınında yaptığı açıklamada, Halkbank’ın hisse satışında büyük bir başarı elde edildiğini, bundan sonraki süreci de Özelleştirme Yüksek Kurulu’nun tespit edeceğini söyledi. Özelleştirilen İzmir Limanı’nda mevcut yapının iki katı yatırım yapılması gerektiğini belirterek, konuya ilişkin her türlü düzenlemenin şartnamede yer aldığını kaydetti. Kilci, ticari beklentisi olanların yatırım yapmak zorunda olduğunu belirterek, “İzmir Limanı’nın mali boyutu için fikir sahibiyiz. Orada ne yapılacağı önemli. Ege’deki en önemli liman. Büyük gemiler için derinliğinin artırılması, depolamaya uygun yerler yapılması söz konusu” diye konuştu.
  7 MİLYAR DOLARLIK GELİR
  Özelleştirme İdaresi Başkanı Kilci, Türk Telekom’un 4.3 milyar dolarlık peşin ödemesi, Halkbank hisse satışından 1 milyar 835 milyon dolar ve Mersin Limanı’nın özelleştirmesinden gelen 755 milyon dolarlık tutarla yılın ilk 5 ayında 7 milyar dolarlık özelleştirme geliri elde edildiğini söyledi.
  Kilci, Telekom’dan gelen paranın Hazine’ye aktarıldığını belirterek, bu paranın bütçe içinde gerçekleşmesinin mümkün olmadığını kaydetti. Bu tutarın, rezerv artışı ve borç ödemelerinde kullanılacağının altını çizen Kilci, Türk Telekom’dan elde edilen gelirin IMF’nin faiz dışı fazla tanımında dikkate alınmadığını belirtti.
  LİMAN GELİRİNE DÜZENLEME

  Liman satışından elde edilen gelirin bütçeye aktarılması için yasal düzenlemenin gerektiğine işaret eden Kilci, “ÖYK kararında bu gelirin limanların bağlı olduğu TCDD yatırımlarında kullanılması öngörülüyordu. Bu noktada Bütçe Kanunu’nda değişiklik yapılması gerekiyor. Bakanlar Kurulu kararıyla düzenleme yapılacak. Bütçeye aktarılacak oradan da TCDD’ye aktarım yapılabilecek. TCDD yatırımlarında kullanılacak” diye konuştu. HAZİNE’YE 10 MİLYAR DOLAR
  Kilci, 2005-2006 yıllarında Hazine’ye 10 milyar dolarlık özelleştirme geliri aktardıklarını belirterek, Halkbank’ın hisse satışından elde edilen gelirin de Özelleştirme Fonu’na intikal ettiğini belirtti. Otoyol ve köprü özelleştirme çalışmalarının 2003 yılında başladığını anımsatan Kilci, danışman firmanın birkaç ay içinde belirleneceğini söyledi.
  Kilci, “Davetiyeler verildi, birkaç ayda tamamlayacağız. Strateji de belirlenmiş olacak. Değerlendirmemizi yapıp ÖYK’ya sunacağız. Ardından da yürütme aşaması başlayacak. Stratejinin belirlenmesi için 3 aylık süre var. Bu yılın sonu gelecek yılın başı diyoruz. Ancak net takvim de vermiyorum. Özelleştirmeye çıkacağım zaman net bir takvim vereceğim” diye konuştum.
  Kilci, genel seçimlerde milletvekili adayı olmamasını, "Milletvekilliği kısa bir dönem. Her insanın gönlünden geçiyordur. Kararımı çok önceden verdim. Ben bu konudaki tavrımı net olarak belirledim. Teknokrat olarak görevime devam etmek istiyorum" diye açıkladı


   
Köprü ve otoyol özelleştirmesinde geri sayım konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Paralı Köprü ve Otoyollar Kazandırıyor

  Paralı Köprü ve Otoyollar Kazandırıyor

  Özelleştirmeleri gündemde bulunan İstanbul boğaziçi ve işletmedeki paralı yollar kazandırmaya devam ediyor. Karayolları Genel Müdürlüğünün son verilerine göre, bu yıl Eylül ayı sonu itibariyle İstanbul boğaziçi köprüleri ile işletmedeki paralı otoyollardan toplam 386 milyon 720 bin 361 YTL net gelir elde edildi. Söz konusu dönemde boğaziçi ve paralı otoyollardan çift yönlü olarak 239...
 2. Köprü ve otoyollar 35,5 milyon TL getirdi

  Köprü ve otoyollar 35,5 milyon TL getirdi

  Boğaziçi ve işletmedeki paralı yollardan 2009 Ocak ayı geliri 35 milyon 432 bin 283 Lira olarak gerçekleşti. Karayolları Genel Müdürlüğünün son verilerine göre, Ocak ayında İstanbul Boğaziçi ve Fatih Sultan Mehmet köprülerinden 12 milyon 152 bin 526 TL gelir elde edilirken bu sürede köprülerden çift yönlü olarak 11 milyon 640 bin 570 araç geçiş yaptı. Aynı dönemde, işletmedeki paralı...
 3. Otoyol ve köprü geçiş ücretlerine zam

  Otoyol ve köprü geçiş ücretlerine zam

  arkadaşlar Otoyol ve köprü geçiş ücretlerine zam gelecek diyorlardı acaba ne oldu zam geldi mi? geldiyse ne kadar geldi?
 4. 2012 Otoyol ve köprü ücretlerine zam

  2012 Otoyol ve köprü ücretlerine zam

  2012 otoyol geçiş ücretleri Otoyollarda geçiş ücretlerine zam 2012 yılının ilk zamlarından biride otoyol ve köprü geçiş ücretlerine gelen zamlardan biri oldu Melek'lerim. Köprü geçiş ücretlerine ne kadar zam geldi diye merak eden arkadaşlarımıza bu yazımızda bilgiler sunuyor ve yeni zam hakkındaki haberleri aktarıyoruz Melek'ler. Otoyol ve Boğaz Köprülerinin geçiş ücreti 1 Ocak 2012...
 5. Bayramda Köprü ve Otoyol Geçişleri Ücretsiz!

  Bayramda Köprü ve Otoyol Geçişleri Ücretsiz!

  köprü geçiş bayramda, köprü geçiş ücretleri, köprü geçiş Sevgili melekler, yaklaşan Kurban Bayramı'nda köprü ve otoyol geçişleri her bayram olduğu gibi yine ücretsiz olacak. 12 Ekim 2013 Cumartesi günü saat 01.00'den itibaren başlayacak olan ücretsiz geçişler, 21 Ekim 2013 Pazartesi günü saat 03.00'te sona erecek. 15 Ekim 2013 Salı günü saat 00.00'dan başlayarak 18 Ekim 2013 Cuma günü saat...

Sayfayı Paylaş