Kopya kediler yavruladı

PaSikA

PaSikA

Yeni Üye
Üye
Kopya kediler yavruladı
Dünyanın ilk 'kes-kopyala-yapıştır' ailesi ABD'den çıktı. İki Afrika yabankedisinden klonlanan üç kopya, doğal yolla üremeye başladı. Sekiz yavrunun sağlık durumu iyi.


Önce üç taneydiler. Şimdi 11 oldular... ABD'de kopyalanan Afrika yabankedileri, yavruladı. Çalışma, yok olmanın eşiğine gelmiş hayvanların yeniden çoğalmaları konusunda umut ışığı yarattı. Burası ABD'nin New Orleans kentinde nesilleri tehdit altındaki hayvanlara dair araştırmalar yürüten Audubon merkezi. Mavi-yeşil gözleriyle şaşkın şaşkın çevrelerini süzen, açık kahverengi tüylü, sırtları çizgili yavrularsa erkek Afrika kedisi Ditteaux ile dişileri Madge ile Caty'nin yavruları.

Ditteaux, Madge ve Cathy'yi dünya yüzündeki tüm diğer yavrulu yabankedilerden ayıran bir özellik var. Bu üçlü, iki ayrı Afrika yabankedisinden alınan donmuş embriyonların bir ev kedisine nakledilmesiyle doğan üç 'kopya'.

Önce 26 Temmuz'da Madge beş yavru doğurdu, onu 2 Ağustos'ta üç yavru doğuran Cathy izledi. Sağlık durumları gayet iyi denilen yavrular, yıl sonunda New Orleans'ta bir hayvanat bahçesinde görücüye çıkacak. Ama daha sonra, gerçekten türlerine ait tüm doğal içgüdüleri sergileyip sergilemediklerinin araştırılması için bir kez daha merkeze dönecekler.

Jurassic Park gerçek mi oluyor?

Yavrular eğer hiçbir sağlık problemi yaşamadan büyürlerse, Michael Crichton'un 1993 yılında filme de aktarılan kitabı 'Jurassic Park'ta yaşananlar, bir adım daha gerçeğe yaklaşacak! Audubon Araştırma Merkezi'nin müdürü Dr. Betsy Dresser eğer uygun biçimde dondurulmuş ve genetik bilgileri korunmuş ise, uzun süre ölmüş hayvanların bile kopyalanabildiğini hatırlattı. Sekiz yavru ise zahmetli bir çalışma sonucu kopyalanan bu hayvanların normal yollarla üreyebileceğini gösterdi.

Evet, sıradaki...

Peki sırada bir dinozor mu var? Dresser'in yanıtı hayır. Ama Afrika yabankedilerinin yanı sıra bir kaç başka kedi türü, Bongo antilobu, leopar ve birkaç Afrika leyleği için çalışmalar sürüyor.
 

Benzer İçerikler

((ELA))
Cevaplar
2
Görüntüleme
13K
Misafir Melek
M
*GüMüŞ*
Cevaplar
0
Görüntüleme
1K
*GüMüŞ*
*GüMüŞ*
Üst