1. ßeLeN

  ßeLeN Daimi Üye Üye

  Kayıt:
  14 Haziran 2009
  Mesajlar:
  5.866
  Beğenilen Mesajlar:
  1.304
  Ödül Puanları:
  113

  Kordon kanı (kök hücre) saklanmalı mı?

  Konu, 'Çocuk Sağlığı ve Eğitimi' kısmında ßeLeN tarafından paylaşıldı.

  Kordon kanı (kök hücre) saklanmalı mı?Peki ne yapılmalı melekler benim baya bir ilgimi çekti hamiş anneler buyrun belki yardımı dokunur..
  < Konu Resmi..>  Anne-babalar çocuklarının ileride ciddi bir hastalığa yakalanma olasılığını daha ilk günden hesaba katıyorlar ve bu olasılığa karşı önlem almaya çalışıyorlar.
  Anne-babalar çocuklarının ileride ciddi bir hastalığa yakalanma olasılığını daha ilk günden hesaba katıyorlar ve bu olasılığa karşı önlem almaya çalışıyorlar. Bu önlemin adı kordon kanı saklanması.Kadın Hastalıkları-Doğum ve Tüp Bebek Uzmanı Op.Dr.Numan Bayazıt kordon kanı saklanması ile ilgili önemli noktaların altını çiziyor.

  Kordon kanı bebeğin doğumundan sonra göbek kordonu içinde kalan kandır.Bu kan bebekten alınmıyor,göbek bağı kesildikten sonra kalan kordondan alınıyor.Kök hücreden zengin içeriği nedeniyle kordon kanının saklanması ilk olarak 1980’li yıllarda Amerika’da başlatıldı. 1990’ların sonuna doğru birçok özel banka kurulmaya başlandı. Ülkemizde de 2000’li yılların başlarında böyle bir furya yaşandı. Kordon kanının saklanması yaygın bir şekilde tavsiye edilir oldu. 2005 yılında Türk Hematoloji Derneği gazete ilanları ile özel bankalarda kordon kanı saklanmasının teşvik edilmemesini tavsiye etti. Bundan sonra kordon kanı saklanma sayısı düşmeye, banka sayısı azalmaya başladı. Hematologlar saklanan bu kanların kullanılma olasılığının çok düşük olduğunu, ortak kullanıma açık bankalar kurulması gerektiğini düşünüyorlar.
  Kordon kanının saklanmasının 2 şekli vardır. Birincisi özel bankalarda sadece o kişiye ilerde lazım olduğunda kullanılmak üzere saklanmasıdır. Buna otolog amaçlı kullanım denir. Doğal olarak ticari amaçlı kurumlardır. Aile belli bir ücret öder. Bugüne kadar bu şekilde 500.000 civarında kordon kanı saklandığı tahmin ediliyor. Kan kanseri nedeni ile kullanıldığı bildirilen vaka sayısı ise sadece 1’dir.Üstelik bu kan ortak bir bankadan da bulunabilirdi. Bu durumda özel olarak kordon kanı saklanması fazla ticari bulunuyor. Bir başkasına gerekli iken o kanın saklanmaya devam etmesi ahlaki yönden de eleştiriliyor.

  İkinci banka türünde ise kanlar kamu kurumlarında kamu adına saklanıyor. Allojenik amaçlı bankalardır, halktan herhangi biri için gerektiğinde kan verilebiliyor. Dünya’da birçok ülke ve dernek kordon kanının özel bankalarda değil kamu bankalarında saklanmasını teşvik ediyor. Ülkemizde henüz bu tür banka yok. Diğer yandan kök hücreler ile ilgili çalışmalar tüm dünyada devam etmekte birçok hastalıkta umut verici sonuçlar alınmaktadır. Kök hücreler farklı özellikteki dokulara dönüşebiliyor ve vücuttaki bazı hasarlı organların iyileşmesini sağlayabiliyor. Birçok hastalıkta kullanılabileceği iddia ediliyor. Bunların arasında kanıtlanmış olanlar bazı kan kanseri türleri ve kemik iliği yetmezliği. Serebral palsi (Spastik çocuklar) ve juvenil diabet tedavisindeki faydası ABD’de insanlar üzerinde çalışma yapacak kadar belirgin. Ancak kesin sonuçlar henüz yayınlanmamıştır.
  Peki bu durumda kordon kanını saklamaya devam etmeli miyiz? Bu konudaki belirsizlik doğum yapacak çiftlerin kafasını karıştırmaya devam ediyor. Aynı şey doktorlar için de geçerli. Mevcut veriler saklanmasını önermek için yetersiz. Ancak geleceğe dönük ümitler hem yüksek hem de dayanaksız değil. Bu nedenle saklanmasının tamamen anlamsız olduğunu da söyleyemiyoruz.
  Sonuç olarak biz doktorlar hastalarımıza doğru bilgiyi vermek zorundayız. Bugünün verilerine göre bir bebeğin saklanan kordon kanının ileride kullanılma olasılığı çok çok azdır. Ancak hızla gelişen teknoloji ile gelecekte neler olur bilemeyiz. Çiftlerin bunları bilerek karar vermesi gerekir.   
 2. eminegelin

  eminegelin Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  23 Şubat 2010
  Mesajlar:
  2.714
  Beğenilen Mesajlar:
  91
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  Duisburg/Kütahya
  ben bagi$ladim :) insallah hasta birine $ifa olmustur...
   
Kordon kanı (kök hücre) saklanmalı mı? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Süt dişinden kök hücre

  Süt dişinden kök hücre

  Süt dişinden kök hücre elde ettiler BioEden isimli bir genetik firması, çocukların süt dişinden kök hücre elde etmek için, bir yöntem geliştirdi. Elde edilen kök hücrelerin saklanması için de bir 'diş bankası' kuruldu. Ailelerin, çocuklarının düşürdüğü ve İngiltere'deki BioEden laboratuvarlarına 900 sterlin karşılığında gönderdikleri süt dişleri, içlerine tuzlu su enjekte edilerek özel bir...
 2. Kök Hücreler..

  Kök Hücreler..

  KÖK HÜCRELER İnsan Genom Projesi'yle birlikte birçok hastalığın tedavisinde yeniliklerden bahsedilmeye başlanmıştır. Bir insanın bütün programının onun her hücresindeki DNA moleküllerine şifrelendiğini bilmemize ve bu bilgiye ait temel kodları da heceleyerek sökmemize rağmen, bu şifreli bilgilerin potansiyel halden görünür hale geçmesinin sırları halen çok kompleksliktir. Biyologlar bütün...
 3. Kordon kanı saklaması

  Kordon kanı saklaması

  Tıbbın bizlere sunduğu mucizevi şeylerden biri; kordon kanı saklanması.Kordon kanı saklanması ileriki yaşlarda evlatlarımız herhangi bir hastalıkla karşılaşması durumunda önemli bir tedavi seçeneği sağlamasıdır.Peki bu kordon kanının saklanması durumu nedir,nasıl olur bunları hep birlikte öğrenelim; KORDON KANI SAKLAMASI Rahim içindeki yaşamda bebek göbek kordonu ile plasentaya bağlıdır....
 4. Yumurta kök hücre

  Yumurta kök hücre

  yumurta kök hücre, tüp bebek, nasıl olur, hamile kalmak, gebe kalmak, hakkında bilgiler ve haberler burada arkadaşlar Bebek sahibi olmak için, yıllarca herşeyi deneyen ve umudunu yitirmeyen - vaz geçmeyen Melek'ler, işte sizi yakından ilgilendirecek güzel bir haber! İngiliz bilimadamları kök hücrelerden yumurta ve sperm üretmeye bir adım daha yaklaştıklarını söylüyorlar. Bu şekilde tüp...
 5. Kordon kanı nasıl alınır?

  Kordon kanı nasıl alınır?

  kordon kanı nedir,kordon kanının faydaları,kordon kanı ne için kullanılır,kordon kanı nasıl saklanır,kordon kanı ve kök hücre tedavisi,kordon kanı hakkında bilgiler Kök hücreler, insan vücudunda bulunan ve her türlü vücut hücresine dönüşebilen ana hücrelerdir. Nerede bir zedelenme veya onarım ihtiyacı varsa, oraya giderek gereken hücre tipine dönüşür ve hasarı onarırlar. Kalp krizi...

Sayfayı Paylaş