1. ASİMELEK

  ASİMELEK Daimi Üye Üye

  Kayıt:
  13 Aralık 2010
  Mesajlar:
  4.422
  Beğenilen Mesajlar:
  2.168
  Ödül Puanları:
  113
  Şehir:
  yüreğimin yüreği

  Körler Alfabesinin icadı

  Konu, 'icatlar ve buluşlar' kısmında ASİMELEK tarafından paylaşıldı.

  körler alfabesi, nedir, nasıl yapılmıştır, çeviri, hakkında bilgiler için yazımıza buyrun arkadaşlar.  < Konu Resmi..>  Braille-alfabesi ya da Braille-körler alfabesi denilen alfabe "a" harfi ile her bir harfe noktalardan oluşan ve dokunarak okunabilen özel bir desen sunar. Bu noktalı yazı şekli körler için geçmişde ve zamanımızda da bilgilenmek, gelişmek ve kendi hayatlarını idame edebilmeleri için çok önemli bir araçtır.

  Noktalı yazı yada Braille-yazısı da denilen körler alfabesi Louis Braille tarafından keşfedildiğinden beri hala güncelliğini korumaktadır.

  Louis Braille 1809 yılı Ocak ayında Paris yakınlarında dünyaya gelmiştir. Küçük bir çocukken oyun oynadığı bir sırada kendini o kadar kötü bir şekilde gözlerinden yaralarki kör kalır. Babası onu eğitimini alabilmesi için Paris'e körler okuluna gönderir. Çok meraklı ve zeki bir çocuk olduğundan dolayı, Louis bir kör olarak okuyabilmenin imkanlarını araştırır. Sert bir kartonun üzerine noktalar açarak ve belirli miktar ve diziliş ile sonunda her bir harf için bir desen oluşturmayı başarır.

  İlk başlarda kabul göremese bile Louis Braille kendi bulduğu sistemini ilerletir ve 1825 senesinde 16 yaşına bastığında 64 nokta kombinizasyonlu 6 nokta alfabesini tamamlamıştır.
  Louis Braille ömrü boyunca alfabesinin kullanımı için savaşmıştır. Kendi geliştirdiği alfabesinin tüm dünyada kullanılmasını görememiş olsa da yaşadığı süre içinde kendi memleketinde meşhur bir adam haline gelmiştir.
  1850 yılında Fransadaki tüm körler okullarında Braille-yazısı resmi olarak kullanılmaya başlanmıştır.
  Louis Braille 1852 de Paris de bir akçiğer rahatsızlığından dolayı vefat etmiştir.

  Sistem nasıl işliyor?

  Alfabemizin tüm harfleri körler alfabesinde 6 nokta sistemi ile gösterilir. Sistem temel olarak üç'er noktalı iki adet dikey sıralardan meydana gelir. Bu sıralamanın içinde değişik seçenekler mümkündür; bir noktadan altı noktaya kadar, bazen sol bazen sağ, yukarıda, ortada ya da aşağıda.
  Körler alfabesinin harfleri şu noktaların kombinizasyonu ile oluşur: İki adet dikey sıranın sol sırasında üstte bir nokta "a" harfi. Buna ilaven ortada bir nokta "b" harfi. Toplam olarak bu Braille-yazısı ile 64 farklı kombinizasyon kullanılabilir,yani tüm avrupa alfabeleri için yeterlidir.

  Zamanımızda Braille-yazısı 8 noktaya ilerletilmiştir, ve böylece Bilgisayar işaretlerinde de kullanılabilir hale gelmiştir.   
Körler Alfabesinin icadı konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. kör

  kör

  Kör Gerçeklere gözünü tıkamaya, hakka teslim olmamaya ve sapıklığa; Körlük bazen sözünde durmaya, iyilikle anılmaya; ilim ve hikmete nail olmaya; İki gözünün kör olduğunu görmek hayasızlığa, Birinin kendinin kör olduğunu görmesi miras ya da başka sebeple zenngin olmaya, iyilikle anılmaya, sözünde durmaya, ilim ve hikmet sahibi olmaya, arzu ettiği şeye bir süre kavuşamamaya, Mahkumun kör...
 2. Alfabe Yastıklar

  Alfabe Yastıklar

  takım ceketlerden yapılmış .Üzerlerine düğmeler,cepler ve farklı malzemeler eklenerek değişklik yapılabilir .:)
 3. Alfabeyi kim buldu, Alfabenin icadı

  Alfabeyi kim buldu, Alfabenin icadı

  alfabeyi kim buldu alfabeyi kim bulmuştur ilk alfabe buldu ilk latin alfabesini Bu yazı: Alfabeyi kim buldu, Alfabenin icadı içerik kısaca.. Alfabenin icadı, alfabe ne zaman bulundu, alfabeyi ilk kim buldu, alfabe hangi tarihte bulundu hakkında merak edilen bilgileri içermektedir. Sevgili Melek'ler, alfabeyi ilk kim ve hangi tarihte bulmuştur diye merak ediyor musunuz? O halde buyrun...
 4. Baglanmiyacaksin körü körüne

  Baglanmiyacaksin körü körüne

  baglanmak, nasihat, hayata dair, körüne, onsuz yasayamam, ile ilgili tüm bilgileri burada bulabilirsiniz Baglanmiyacaksin "körü körüne"! O olmadan yasayamam demiyeceksin.. Mesela gökküsagi senin olacak. Illede birseye ait olacaksan, renklere ait olacaksın. Mesela turuncuya, yada pembeye. Ya da cennete ait olacaksın. Çok sahiplenmeden, Çok ait olmadan yaşayacaksın. Hem her...
 5. ruslar hangi alfabeyi kullanırlar

  ruslar hangi alfabeyi kullanırlar

  ruslar hangi alfabeyi kullanırlar bu sorumun cevabını verecek olan arkadaşlarıma şimdiden sonsuz tşklerimi iletiyorum.

Sayfayı Paylaş