Körler İçin Görme Makinesi

PaSikA

Yeni Üye
Üye
Körler İçin Görme Makinesi
Körler İçin Görme Makinesi.!

Amerikalı bilim adamları, görme engelliler için bir makine buluşuna imza attı.!

Amerikalı bilim adamları, görme engellilerin hayatını kolaylaştıracak yeni bir buluşa imza attı.

Massachussetts Üniversitesi tarafından geliştirilen "Görme Makinesi" körlerin dünyayı görebilmesi için yeni bir umut kaynağı oldu.

Massachussetts Üniversitesi tarafından geliştirilen bu mucize makine sayesinde artık görme engelliler için yaşamın anlamı farklı olacak ve yeniden doğmuş olacaklar.

Artık sevdiklerinin yüzlerinin neye benzediğini görebilecek, gitmek istedikleri yerlerin haritalarını inceleyerek daha kolay seyahat edebilecek kısaca yaşama yeniden merhaba diyebilecekler.

Araştırmayı yürüten uzman Elizabeth Goldring, sistemi şöyle anlattı:

SAĞLAM RETİNA ŞART

"Kişisel bir bilgisayara takılarak kullanılabilen 'görme makinesi' eşyalar üzerine ışık göndererek onların bir resmini çıkarıyor.

Makinenin videosuna kaydedilen bu görüntüler de daha sonra kişinin retinasına yansıtılarak görmesi sağlanıyor. Ancak bunun için gözde yaşayan birkaç retina hücresinin olması şart.

Tıbbi olarak "kör" ve büyük oranda görme engeli yaşayan 10 gönüllü üzerinde yapılan testlerde çoğunluğun resimleri algılayabildiği ve basit kelimeleri okuyabildiği görüldü.

30 cm'ye 15 cm boyutlarında küçük bir kutu olan bu makine sayesinde normalde göremeyen ve tıbbi olarak "kör" olan kişilerin harfleri, resimleri ve en önemlisi de renkleri görebildiğini söyleyen Goldring, satış fiyatının 4000 dolar civarında olacağını söyledi.

Bilgisayara bağlanma zorunluluğu olması ve gözlük gibi yüz üzerine takılamaması nedeniyle kullanım rahatlığı yüksek olmasa da makinenin talipleri şimdiden sıraya girmiş durumda.
 
Üst