1. PaSikA

  PaSikA Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  28 Kasım 2007
  Mesajlar:
  19.755
  Beğenilen Mesajlar:
  601
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  İstanbul

  Körler İçin Görme Makinesi

  Konu, 'İnsan bilimleri' kısmında PaSikA tarafından paylaşıldı.

  Körler İçin Görme Makinesi.!
  Amerikalı bilim adamları, görme engelliler için bir makine buluşuna imza attı.!

  Amerikalı bilim adamları, görme engellilerin hayatını kolaylaştıracak yeni bir buluşa imza attı.

  Massachussetts Üniversitesi tarafından geliştirilen "Görme Makinesi" körlerin dünyayı görebilmesi için yeni bir umut kaynağı oldu.

  Massachussetts Üniversitesi tarafından geliştirilen bu mucize makine sayesinde artık görme engelliler için yaşamın anlamı farklı olacak ve yeniden doğmuş olacaklar.

  Artık sevdiklerinin yüzlerinin neye benzediğini görebilecek, gitmek istedikleri yerlerin haritalarını inceleyerek daha kolay seyahat edebilecek kısaca yaşama yeniden merhaba diyebilecekler.

  Araştırmayı yürüten uzman Elizabeth Goldring, sistemi şöyle anlattı:

  SAĞLAM RETİNA ŞART

  "Kişisel bir bilgisayara takılarak kullanılabilen 'görme makinesi' eşyalar üzerine ışık göndererek onların bir resmini çıkarıyor.

  Makinenin videosuna kaydedilen bu görüntüler de daha sonra kişinin retinasına yansıtılarak görmesi sağlanıyor. Ancak bunun için gözde yaşayan birkaç retina hücresinin olması şart.

  Tıbbi olarak "kör" ve büyük oranda görme engeli yaşayan 10 gönüllü üzerinde yapılan testlerde çoğunluğun resimleri algılayabildiği ve basit kelimeleri okuyabildiği görüldü.

  30 cm'ye 15 cm boyutlarında küçük bir kutu olan bu makine sayesinde normalde göremeyen ve tıbbi olarak "kör" olan kişilerin harfleri, resimleri ve en önemlisi de renkleri görebildiğini söyleyen Goldring, satış fiyatının 4000 dolar civarında olacağını söyledi.

  Bilgisayara bağlanma zorunluluğu olması ve gözlük gibi yüz üzerine takılamaması nedeniyle kullanım rahatlığı yüksek olmasa da makinenin talipleri şimdiden sıraya girmiş durumda.   
Körler İçin Görme Makinesi konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. GöRme enGelliler İÇin teLevizyon

  GöRme enGelliler İÇin teLevizyon

  Sony Bravia HDTV'lere görme sıkıntısı yaşayanlar için sesli açıklama sistemi ekleniyor. Son dönemde düz kare ekranlar ve HDTV üzerine teknolojisini sürekli geliştiren Sony, son olarak görme sıkıntısı yaşayanlar için televizyonlara sesli açıklama sisteminin de entegre edileceğini açıkladı. Görme engelliler veya görme bozukluğu yaşayanlar, eğer evlerinde Sony Bravia televizyona sahipse, film...
 2. kör

  kör

  Kör Gerçeklere gözünü tıkamaya, hakka teslim olmamaya ve sapıklığa; Körlük bazen sözünde durmaya, iyilikle anılmaya; ilim ve hikmete nail olmaya; İki gözünün kör olduğunu görmek hayasızlığa, Birinin kendinin kör olduğunu görmesi miras ya da başka sebeple zenngin olmaya, iyilikle anılmaya, sözünde durmaya, ilim ve hikmet sahibi olmaya, arzu ettiği şeye bir süre kavuşamamaya, Mahkumun kör...
 3. 7 litre su içti kör oldu!!

  7 litre su içti kör oldu!!

  Üç ay boyunca hergün 7 litre su içen bir genç kız görme yeteneğini kaybetti. Tayvan'da akıllara durgunluk veren olay. Basına adı açıklanmayan genç kızın ne kadar çok su içerse o kadar asğlıklı olacağına inandığı, kendini zorlayarak hergün 7 litre su içtiği öğrenildi. Doktorlar talihsiz kızın aşırı su içmesinden dolayı kanındaki sodyum oranının çok düştüğünü belirttiler. Sodyum oranına...
 4. Görme engelliler için film

  Görme engelliler için film

  Elazığ'da, düzenlenecek '2. Çayda Çıra Film ve Sanat Festivali'nde görme engelliler için de film gösterilecek. Elazığ'da, 2-6 Mayısta, ''2. Çayda Çıra Film ve Sanat Festivali'' düzenlenecek. Elazığ Sinema Derneği Başkanı Serdar Kara, yazılı açıklamasında, geçen yıl ilkini düzenledikleri festivalde filmleri, sinema oyuncularını ve yönetmenleri Elazığlı sanatseverler ile buluşturduklarını, bu...
 5. İsteyenler için Rüyada ayna görmenin tabiri

  İsteyenler için Rüyada ayna görmenin tabiri

  Rüyada ayna görmenin tabiri Rüyada ayna görmek ne anlama gelir Merhaba Sevgili Melek'ler, bu yazımızda rüyasında ayna görenleri konu alıyor ve rüya tabirleri konularımıza bir yenisini daha ekliyerek, rüyada ayna görmek ne anlama geliyor paylaşıyoruz. Rüyasında ayna görüpte tabirini merak eden misafirler, işte size aradığınız bilgiler. Rüyasında Aynada kendini gören kişi bekar ise...

Sayfayı Paylaş