gebe
 1. GREY

  GREY Daimi Üye Üye

  Kayıt:
  25 Aralık 2010
  Mesajlar:
  816
  Beğenilen Mesajlar:
  362
  Ödül Puanları:
  63

  Koroid pleksus kisti nedir?

  Konu, 'Gebelik' kısmında GREY tarafından paylaşıldı.

  bilateral koroid pleksus kisti Koroid pleksus kisti, Koroid pleksus kisti nedir, Koroid pleksus tedavisi nasıl yapılır konuları hakkında bilgi alalım.

  Gebeliğin erken dönemlerinde görülen Koroid pleksus kisti hem anne hemde bebek için erken müdahale gerektiren bir dı,urumduur melekler. Koroid pleksus kisti Hakkında merak edilen herşey yazımızda.  Gebeliğin erken dönemlerinde görülen koroid plexus kisti kafa içinin büyük kısmını kaplar,beyin dokusunun gelişimiyle boyutları küçülür ve zamanla kaybolur.

  Gebeliklerin %1′inde rastlanır. Koroid pleksus kistlerinin varlığı Trizomi 18 ve Down sendromu gibi kromozom bozukluklarına bağlı olabilir. ancak bu düşük ihtimaldir.


  Buna rağmen kistin yakından takip edilmesi gerekir. Amniyosentez ile bebeğin kromozomlarının incelenmesi yapılabilir.Eğer bir kromozom bozukluğuna rastlanmazsa bebeğin beyin gelişimini olumsuz yönde etkilemeleri beklenmez.Gebelik haftası ilerledikçe kaybolacaklardır. Anne babaların çok endişelenmeleri yersizdir.
  Koroid Pleksus Kisti( Koroid plexus Kisti , Choroid Plexus Cysts) Bebekte Sorun Yaratır Mı?
  koroid pleksus kisti Koroid pleksus kisti nedir?
  Bu kistler genellikle gebelik ilerledikçe genellikle kaybolurlar ve bebeğin beyin gelişimini veya zekasını etkilemezler. Trizomi 21 yani “down sendromu” varlığında bu kistlerin klinik ilişkisi yoktur, down sendromu ile birarada bulunmaları ise tamamen tesadüftür. Fakat bunun aksine trizomi 18 denilen sendromda bu kistler, 1/3 oranında yani yüksek sıklıkta birlikte gözlenir. Koroid pleksus kistlerinin, başka anomalilerle birlikte olmadığı yani ,izole olduğu durumlarda (izole koroid pleksus kisit), bu kistlerin varlığı ek sorun teşkil etmez ve klinik önemi yoktur fakat bu kistler, diğer kromozomal hastalıklar yada başka patolojilerde ek bulgu olarak karşımıza çıkabilirler. En sık trizomi 18 (Edward’s sendromu) eşlik etmekle beraber daha nadiren trizomi 21 yada trizomi 13 de eşlik edebilir. Bu nedenle koroid plexus kisti (Choroid Plexus Cysts) saptanan hastalar ayrıntılı ultrason ile başka anomalilerin varlığı açısından araştırılmalıdır.

  Koroid Pleksus Kisti ( Koroid plexus Kisti , Choroid Plexus Cysts) Takibi Nasıl Yapılır?

  Eğer ultrasonografik incelemede özellikle “detaylı ultrasonografik inceleme” sonucu izole koroid pleksusu kisti olduğuna karara verilirse perinatoloji uzmanının kararı ile kromozomal anomali olmayacağı düşünülür ve genellikle amniosentez önerilmez, gebeliğin normal ultrasonografik takibine devam edilir. Ultrasonografi ile başka anomaliler de görülüyorsa veya ikili test – üçlü testte risk çıkmış ise yüksek oranda kromozomal anomali olabileceği için amniyosentez yapılması gerekmektedir.

  Koroid Pleksus Kisti İle İlgili Notlar

  Koroid Pleksus Kisti tüm gebeliklerin %1,5 ‘unda görülür.
  Koroid Plexus Kisti %98’i 26. gebelik haftasından sonra kendiliğinden kaybolur.
  Koroid Pleksus Kisti tespit edildiğinde ek risk faktörlerinin araştırılması gerekir. (İleri anne yaşı , Ek Ultrason bulgusu , Pozitif triple test –üçlü test)
  Koroid Pleksus Kisti nin tek taraflı veya çift taraflı olması kromozom anomalisi riskini etkilemez.
  Koroid Plexus Kisti çift taraflı olanlarda ek ultrason bulgusu sıklığı fazladır.
  Kistlerin septalı ( bölmeli ) olması ve kist sayısı kromozom anomalisi sıklığını arttırmaz.

  Koroid pleksus kisti görülen gebeliklerde amniyosentez önerilen durumlar nelerdir?

  Yakın akrabalardan birinde kromozom anmalisi (down sendromu) olan kişiler.
  Anne ve babada kalıtsal hastalıklar olanlar.
  Daha önce kromozom anamalisi olan bebek doğurmuş olanlar. (Down sendromu)
  İkili ve üçlü testte risk saptananlar.
  Ayrıntılı ultrasonda anormallik tespit edilenler.
  35 yaş ve üstü olanlar.

  Yukarıdaki sayılan durumlar yoksa Kroid pleksus kisti için çok endişe etmek gereksizdir. Bu durumda yapılacak en doğru şey kistin takibini yapmaktır.


   
  Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 28 Ekim 2016
 2. annesemrasemra

  annesemrasemra Forum Okuru

  Merhaba. Bu siteye bakmamdaki amac
  Hamileleigimde kolleit pleksusta kitllelerin olmasiydi. Kabus gibi gunlerden sonra bu kistlerin % 90 kaybolduğunu ve korkavak bisey olmadigini ogrendim. Elhamdulillah cocugum doğdu. Kistleri ise dogmadan 20.haftada kaybolmustu. Cok zor gunler gecirdim. Bende bebegim sag saglim dogdugunda bu bilgileri paylasmak istedim. Kendi kendime soz vermiştim. Cunki interneti karis karis dolasiyordum. Sonunda doktor Eyup Ekiciye gittim. Bu kitlelerin gecici ve sıkıntı olmayacak kitleler oldugunu soyledi....
  Elhamdulillah Allah'in izniyle kucagima aldim bebegimi... Korkmayin anneler
  Allah hepinizin cocuklarini korusun...
   
 3. BEYZA21

  BEYZA21 Administrator Yetkili Kişi

  Kayıt:
  21 Aralık 2011
  Mesajlar:
  14.186
  Beğenilen Mesajlar:
  2.007
  Ödül Puanları:
  113

  Merhaba ,faydalı yorumunuz için teşekkür ederiz.Evladınızı sağlıklı sıhatli büyütmeniz dileği ile,sevgiler.
   
 4. Erva344454

  Erva344454 Forum Okuru

  Merhaba ben de 22.hafta ayrıntılı ultrasyonda çok kisti çıktı bir tarafta 6mm diğer tarafta 3 mm şu an 34. Haftadayım. Normal doktorun ultrasyonda kist görünmüyordu ama doktor Pazartesi ayrıntılı ultrasyona gönderdi :( inşallah kaybolmuştır
   
 5. SadmiN

  SadmiN ♥ Ölürüm Sana Mavimm ♥ Yetkili Kişi

  Kayıt:
  29 Mayıs 2007
  Mesajlar:
  15.510
  Beğenilen Mesajlar:
  1.023
  Ödül Puanları:
  113
  İnşallah sevgili Erva dediğiniz gibi kurtulursunuz sizde. Saygılar.
   
Koroid pleksus kisti nedir? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Yumurtalık Kisti Belirtileri Nelerdir

  Yumurtalık Kisti Belirtileri Nelerdir

  Yumurtalık Kisti Belirtileri Nelerdir tedavisi... Merhaba arkadaşlar lütfen bana Yumurtalık Kisti Belirtileri Nelerdir yazınız.
 2. Nabothi kisti nedir? Tedavisi nelerdir?

  Nabothi kisti nedir? Tedavisi nelerdir?

  bu konu,rahim ağzı yaraları,nabothi kisti nedir hakkında bilgiler vermektedir Naboth kistleri rahim ağzında yani servikste bulunan küçük kistik oluşumlardır.Serviks kanalı normalde mukus salgılayan ve Naboth adı verilen salgı bezleri ile döşenmiştir.Muayenede yüzeyden kabarık soluk renkli kabarcıklar olarak görülür. Ultrason incelemesinde fark edilebilir. Kistler tek ya da gruplar halinde...
 3. Dermoid Kistin belirtileri nelerdir?

  Dermoid Kistin belirtileri nelerdir?

  dermoid kist nedir,dermoid kist nedenleri,dermoid kist belirtileri,dermoid kist tedavisi,dermoid kist hakkında bilgiler Embryonik yaşamın başlarında kabaca 3 hücre tabakası bulunur. Bu tabakalar farklılaşarak değişik hücre ve doku gruplarını, sonunda da organları oluştururlar. Bu tabakalara germ hücre tabakaları adı verilir. Germ hücreleri kadınlarda yumurtalık, erkeklerde ise testislerde...
 4. Bartholin kisti neden olur?

  Bartholin kisti neden olur?

  bartholin kisti nedir,bartholin kisti belirtileri,bartholin kisti nedenleri,bartholin kisti tedavisi hakkında bilgiler Bartholin bezi vajina girişinin her iki yanında sağlı sollu yer alan bezelye büyüklüğünde bir çift salgı bezidir. Vajina girişinde saat 4 ve 8 hizasındadırlar. Bartholin bezleri yaklaşık 2 santimetre uzunluğundaki ince bir kanal aracılığı ile kızlık zarının hemen önüne...
 5. Çene kisti nedir?

  Çene kisti nedir?

  Çene kistleri normal oluşumlar değildir ve dolayısıyla her insanda görülmez. Bunun mutlaka bir nedeni olmalıdır. Bu neden ya dişten kaynaklanır ya da tamamen dişin dışında oluşan kistler meydana gelir. Bunlar da doğumsal konjenital bir takım hastalıklardan sonra ortaya çıkabilir. Bir travma sonrasında da kistler oluşabilir. Yani kişinin motorsiklet, araba kazası geçirmesi, düşüp bir yere...

Sayfayı Paylaş