1. suskun_gız

  suskun_gız Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  28 Eylül 2007
  Mesajlar:
  1.356
  Beğenilen Mesajlar:
  12
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  izmir

  Koroner Kalp Hastalığı ( KKH ) Nedir

  Konu, 'Kalp Hastalıkları' kısmında suskun_gız tarafından paylaşıldı.

  kkh nedir Kalbin kasılmasını sağlayan myokard adı verilen kas tabakasının beslenmesi (oksijenlenmesi) , ”koroner” denen (kalbe özel) damarlar vasıtasıyla gerçekleştirilir.
  Özellikle hayvansal gıdalarda bulunan ve fazla miktarda alındığında damar iç yüzeyine yapışan ”kolesterol” isimli yağ türü, normalde esnek olan damarlarımızın esnekliğini azaltır ve damar duvarlarında birikerek damar boşluğunu daraltır. Damar duvarındaki bu sertleşme veya damarın tıkanması durumuna ”ateroskleroz” denir. Yüksek tansiyon, yaşın ilerlemesiyle damar yapısının bozulması, sigara kullanımı vb etmenler de aterosklerozu hızlandırır.

  Ateroskleroz veya başka bir nedenle myokard’a gelen kan miktarı azalırsa myokard yeterli seviyede oksijenlenemez;”iskemi” (dokunun kanlanamaması) oluşur. İskemi, KKH’na neden olur. Kalbin myokard kas tabakası tam beslenemediği için yeterli kasılamaz, bu da hastada kendini ”angina pectoris” (göğüs ağrısı) şeklinde gösterir.
  KKH’nın diğer adları “koroner arter hastalığı”, ”iskemik kalp hastalığı” ve ”aterosklerotik kalp hastalığı”dır.
  KKH için ” RİSK FAKTÖRLERİ ” Nelerdir?
  A- Değiştirilemeyecek risk faktörleri :
  *
  Yaşın ileri olması ; Erkeklerde 45, kadınlarda 55 yaş üzeri ve postmenapozal (adetten kesilme sonrası) dönemde olmak
  *

  Cinsiyet ; KKH daha çok erkeklerde görülür.
  *

  Kalıtım ; Ailede bu hastalığın bulunması
  B- Değiştirilebilir (önlenebilir) risk faktörleri :
  * Sigara kullanımı
  * Hipertansiyon ; Kan basıncının ( 140 / 90 mmHg’dan ) yüksek olması
  * Diabet ; Şeker hastalığı
  * Stres
  * Kandaki “Total Kolesterol” düzeyinin ( 200 mg/dL’den ) yüksek olması
  * Kandaki “HDL Kolesterol” düzeyinin ( 35 mg/dL’den ) düşük olması
  * Diğerleri : Şişmanlık, hareketsiz yaşam, gut hastalığı, aşırı alkol ve kahve tüketimi, hiperkalsemi (kan kalsiyum düzeyinin yüksek olması), kadınlar için oral kontraseptif (doğum kontrol hapı) kullanımı .
  Koroner Kalp Hastalığı’ndan KORUNMA :
  Yaş, cinsiyet, kalıtım gibi unsurlardan kaçamayız. Kadınlarda menapozu geciktirici ilaç kullanmak ise (bu ilaçların dolaylı olarak KKH oluşumunda rol oynaması nedeniyle) sakıncalıdır.
  İkinci grup unsurları değiştirmek ve koroner kalp hastalığından korunmak ise bizim elimizdedir.
  Sigara bırakılabilir, en azından azaltılır.
  Hipertansiyon tuz kullanımı kısıtlanarak ve ilaçlarla kontrol edilebilir.
  Diabet (şeker hastalığı) diyet ve ilaçlarla kontrol altına alınabilir.
  Alkol ve kahve kullanımı azaltılmalıdır.
  Değiştirilebilir faktörler içinde önlenmesi belki de en zor olanı strestir. Kişinin kendi iradesi, çevre ve ailesinin yardımı, gerekirse psikiyatrist ve psikologların tedavisi ile stres yenilebilir. Sürekli stres altında kalan kişiler öncelikle stresin nedenlerini düşünmeli, bunları ortadan kaldırmaya çalışmalı veya bunlardan mümkün olduğunca uzak durmalıdır.
  Bir çeşit kan yağı olan kolesterol total (toplam) düzeyinin azaltılması ve kolesterolün bir alt ünitesi olan HDL-Kolesterol düzeyinin artırılması diyet ve (gerekirse) ilaçlarla sağlanabilir.
  Şişmanlık da önemli bir risk faktörüdür. Zayıflamak için çeşitli yöntemler kullanılabilir : Diyet, düzenli spor ve egzersiz, akupunktur, bitki çayları, (hekim gerekli görürse) ilaç tedavisi ve cerrahi tedavi (ameliyat). Bunlar yapılırken dikkat edilmesi gereken nokta kiloların yavaş yavaş ve uzun zamanda verilmesidir; unutulmamalıdır ki hızlı verilen kilolar yine hızlı bir şekilde yerine gelebilir.
  Hareketsiz (sedanter) yaşamdan mümkün olduğunca kaçınmalı; örneğin yakın mesafeler için araba kullanmamalı, asansör yerine merdivenleri tercih etmeli, hergün düzenli yürüyüşler ve egzersizler yapmalıdır. Yalnız sporu yaşımıza ve bünyemize göre yapmalı, vücuda aşırı yüklenmemelidir.
  Gut hastalığı varsa hekimin vereceği ilacı düzenli kullamalı, protein diyetine uyulmalıdır.
  İçme suyumuz yeterli sertlik seviyesinde olmalıdır, ancak aşırı sert sular da kullanılmamalıdır (böbrek, mide vb rahatsızlıklara sebep olur) .
  Hiperkalsemi (kan kalsiyum düzeyinin yüksek olması) kan tahlillerinde saptanmışsa doktora başvurmalıdır, kontrol altına alınmalıdır.
  Bayanların oral kontraseptif denen doğum kontrol haplarını uzun süreli kullanmaları KKH açısından sakıncalıdır, mümkünse diğer doğum kontrol yöntemleri kullanılmalıdır. Bu ilaçlar kullanılmadan önce hekime danışmada fayda vardır.
  Hastalığın Bulguları
  Koroner kalp hastalığında şu bulgulardan bir veya birkaçı görülebilir :
  - Göğüs ağrısı (sol omuz ve sol kola yayılabilir)
  - Egzersiz kapasitesinin kısıtlanması; çabuk yorulma
  - Eforla gelen nefes darlığı
  - Senkop (bayılma)
  - Ani ölüm
  Klinik Formlar
  KKH hastada şu klinik formlardan herhangi biri olarak ortaya çıkabilir :
  - Semptomsuz koroner arter hastalığı (sessiz iskemi)
  - Ani ölüm
  - Stabil angina pectoris
  - Anstabil angina pectoris
  - Akut myokard infarktüsü (kalp krizi)
  - Kalp yetmezliği
  - Aritmi (ritim bozukluğu)
  KKH Tanısında Kullanılan Yöntemler
  - Doktor muayenesi
  - Kan tahlilleri
  - EKG (elektrokardiografi)
  - Efor testi
  - Holter monitörizasyonu
  - Ekokardiografi
  - Koroner anjiografi
  - SPECT (myokard perfüzyon sintigrafisi)
  Hastalığın Seyri
  Koroner kalp hastalığında en çok korkulan olay; koroner damarlardan hiçbirinin kalp kasının kanlanmasını (dolayısıyla oksijenlenmesini) yeterince sağlayamaması, böylece kalbin kasılamaması ve vücuda kan gönderememesidir. Bu olay halk arasında kalp krizi olarak bilinen “myokard infarktüsü”dür.
  Koroner kalp hastalığı bu safhalara gelinmemesi için zamanında teşhis konulup tedavi edilmelidir; en güzeli ise şüphesiz, daha hiç bu rahatsızlıklar yokken risk faktörlerinin belirlenip bunlardan mümkün olduğunca korunmaktır.
  Özellikle belli bir yaştan sonra düzenli aralıklarla kalp muayenesi, tansiyon ölçümleri ve check-up yaptırmak hayati önem taşır
   
Koroner Kalp Hastalığı ( KKH ) Nedir konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Koroner kalp hastalığı risk faktörleri

  Koroner kalp hastalığı risk faktörleri

  Damar sertliği (aterosleroz) vücuttaki atardamarların yavaş seyreden ilerleyici bir hastalığıdır. Atardamar duvarının en iç tabakasının yağ ve köpük hücreleri denen vücut hücrelerinin birikimiyle kalınlaşmasıdır. Damar sertliğinin oluşumu ilk olaydır, zamanla bu zemin üzerinde pıhtı oluşmaktadır. Damar sertliğinin en sık yerleştiği atardamarlar koroner (kalp kasını besleyen) ve beyindeki...
 2. Koroner Kalp Hastalığı, By-Pass » By-Pass Cerrahisi Nedir?

  Koroner Kalp Hastalığı, By-Pass » By-Pass Cerrahisi Nedir?

  kalp hastalıkları nelerdir by pass nedir kalp cerrahı nedir bypas by pass Kalbi besleyen damarlarda aniden ya da yavaş yavaş meydana gelen tıkanıklık sonucu, kalbe yeterince oksijen ve besin maddeleri ulaşamadığından kalb beslenememektedir. Kalbi besleyen tıkalı damarlardaki tıkanıklığın ilerisine vücudumuzdaki bazı damarları kullanarak kanı ulaştırma işlemine bypass cerrahisi denmektedir
 3. Koroner Kalp Hastalığı, By-Pass » Kullanılan Yedek Damarlar Nelerdir?

  Koroner Kalp Hastalığı, By-Pass » Kullanılan Yedek Damarlar Nelerdir?

  yedek damar bacaktaki yedek damar damarlar Bypass cerrahisinde kullanılan yedek damarlar sıklıkla, göğüs kafesi içinde yer alan meme atardamarı, koldaki atardamar, mide atar damarı, karın duvarı atar damarı ve bacaklardaki toplardamarlardan oluşmaktadır. Kullanılan yedek damarların değeri bypass yapıldıktan sonra açık kalma yada tekrar tıkanma süresine göre belirlenmektedir. Buna göre...
 4. Koroner Kalp Hastalığı, By-Pass » Kimlere By-Pass Yapılır?

  Koroner Kalp Hastalığı, By-Pass » Kimlere By-Pass Yapılır?

  Göğüs ağrısı ve nefes darlığı şikayeti olan bireylere, kalp anjiosu dediğimiz kalbi besleyen damarların ilaçlı madde ile görüntülenmesi sonuçunda tıkanıklıklar tespit edilmektedir. Bu tıkanıklıkların tipine ve derecesine göre tedavi şekli ilaçla, balonla damar açma, damar içine stent denilen genişletici metal yerleştirme yada bypass cerrahisi şeklinde değişkenlik göstermektedir. Bypass...
 5. Koroner Kalp Hastalığı, By-Pass » Nasıl Yapılır?

  Koroner Kalp Hastalığı, By-Pass » Nasıl Yapılır?

  bypass ameliyatı nasıl yapılır kalp ameliyatı nasıl yapılır by pass bypass açık kalp Bypass cerrahisinde temel prensip kanı tıkanıklığın ötesine ulaştırmaktır. Ameliyattan önce cerrah hastanın anjio filmini seyrederek kalp üzerindeki hangi damarların tıkalı olduğunu anatomik olarak tespit eder. Kullanacağı yedek damarların hangi tıkalı damar için hazırlanması planını yapar. İki operatör doktor...

Sayfayı Paylaş