1. suskun_gız

  suskun_gız Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  28 Eylül 2007
  Mesajlar:
  1.356
  Beğenilen Mesajlar:
  12
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  izmir

  Koroner stent

  Konu, 'Kalp Hastalıkları' kısmında suskun_gız tarafından paylaşıldı.

  Doktorunuz size koroner arter hastası olduğunuzu söylediğinde bunun anlamı kalbinizi besleyen damarların bir ya da birkaçında tıkanma ya da daralma olduğudur. Koroner damar hastalığı göğsünüzde baskı, sıkıntı, ağrı yapabilir ve kalp krizi hatta ölüme neden olabilir. Bu sorunun tedavisinde doktorunuz size STENT yerleştirilmesini önerebilir. 1. STENT NEDİR ?
  Stent daralmış ya da tıkanmış damara kateter adı verilen ince uzun bir tüp yardımı ile yerleştirilen yine tüp şeklinde üçük bir :):):):)l alettir. Stent damarınızı açık tutar ve tekrar tıkanma olasılığı azaltılır. Stent takılmasını takip eden dönemde hastanede 1-2 gün kalacaksınız ve kanın pıhtılaşmasını önleyen aspirin, tiklopidin gibi ilaçlar kullanacaksınız.
  2. STENTİN GENEL VE KALP SAĞLIĞI ÜZERİNE ETKİLERİ NEDİR ?
  Stent KORONER DAMAR HASTALIĞI tedavisinde yardımcı olan bir tedavi şeklidir, ancak tam tedavi sağlamamaktadır. Sağlıklı bir yaşamla uyuşmayan ve risk faktörü adı verilen alışkanlıklarınızı da aynı zamanda değiştirmeniz gerekmektedir. Bu değişiklikler sağlığınız üzerinde olumlu sonuçlar doğuracaktır.
  3. RİSKLER:
  Kardiyoloji Kliniği’nde koroner anjyoplasti işlemi, bu konuda yıllardır deneyimli hekimlerce yapılmaktadır. Ayrıca bu işlemin riski zaten çok düşüktür. Sağlayacağı yararlar göz önüne alındığında rsikleri ihmal edilebilir düzeydedir.
  * İşlem yapılan damarda yırtılma,
  * Kasığınızdaki damar giriş yerinde kanama,

  * İşlem sırasında koroner damarınızı görüntülemek için için kullanılan ilaca bağlı yan etkiler: kaşıntı, titreme gibi önemsiz allerjik reaksiyonlar * Nadiren kalp krizi, inme, çok nadiren baypas operasyonu gerekmesi
  4. İŞLEM ÖNCESİ:
  İşlem öncesinde aşağıdaki bilgilere sahip olmanız yararlı olacaktır:
  * Kanama problemleriniz, iyoda allerjiniz varsa bunları doktorunuza mutlaka iletmelisiniz,
  * Stent takılması öncesindeki günde gece yarısından sonra sıvı ya da katı gıda almayınız,
  * İşlem öncesi rutin kan testleriniz, EKG, göğüs filminiz alınabilir,
  * Aksi söylenmemişse sağ kasığınızı temizleyiniz,
  * İşlemden önce gerekli ilaç ve sıvıları vermek için damar yolunuz açılacaktır,
  * Sakinleşmeniz için size ilaç verilecektir,
  * 1-2 saat süren işlem sırasında uyanık kalacaksınız.
  5.İŞLEM SIRASINDA
  Koroner anjiyoplasti size daha önce yapılan koroner anjiyografiye çok benzerdir. Daralmış damarınızın açılabilmesi için aynı yolla hasta bölgede bir balon şişirilerek darlık ortadan kaldırılacaktır.
  6. İŞLEM SONRASI:
  Stent takıldıktan sonra takip edilmek üzere özel bir odaya ya da kalp bakım ünitesine alınacaksınız. İşlem sonrası1-2 gün içinde evinize dönebileceksiniz. Doktorunuz size daha sonraki durumunuz hakkında önerilerde bulunacak, ilaçlarınızı nasıl kullanacağınızı anlatacak ve ne zaman takiplere geleceğinizi bildirecektir.
  7. HASTANEDE KALIŞ
  işlem sırasında takılan kılıf kasığınızda saatler bazen bir gece boyunca kalacaktır. Kılıf çekilmesi öncesi çekildikten sonra 6 saat boyunca işlem yapılan ayağınızı hareket ettirmeyiniz. Hareket kanamaya neden olabilir. Hemşire kan basıncı ve nabzınızı sık sık ölçecek ve aynı zamanda kanama olup olmadığına bakacaktır. Pıhtılaşma ile ilgili olarak yapılabilecek kan testleri doktorunuzun pıhtılaşmayı önleyen ilaçların dozunu ayarlamasına yardımcı olacaktır. Günlük aktiviteleriniz işlem sonrası bir gün için kısmen kısıtlanacaktır.
  8. EVE DÖNÜŞ
  Doktorunuz sağlığınız için gerekli önerileri size bildirecektir. Aşağıdaki durumlarda doktorunuzu arayınız.
  * Damar giriş yerinde giderek artan şişme, ağrı, kızarıklık, kanama, sızıntı olması,
  * Ateşinizin olması
  * Göğüs ağrınızın olması
  * İşlemin yapıldığı bacağınızda (veya kolunuzda) şiddetli ağrı, soğukluk, mor renk gelişimi olması,
  * Ayağınıza bandaj uygulanmış ise işlemin ertesi günü ılık bir duş sırasında bandajı çıkarabilirsiniz.
  9. İLAÇLAR
  Doktorunuz size aspirin ve tiklopidin gibi pıhtılamayı önleyici diğer ilaçları pıhtı oluşmasını önlemek için bir süre verebilir. Pıhtılşmayı önleyici ilaç kullanırken ilaç dozunuzun doğru ayarlanması için doktorunuzun önereceği şekilde kanama ve pıhtılaşma testlerini yaptırınız. Bazı yiyecekler ve alkollü içkiler bu ilaçların etkilerini değiştirebilir. Yine bu tip ilaçları kullanırken yaralanma ve kanamaya neden olabilecek aktiviteleden kaçınınız. Başka doktora ya da diş hekimine başvurduğunuzda bu laçları kullandığınızı söylemeyi unutmayınız. Doktorunuza danışmadan, kullandığınız ilacı bırakmayınız.
  10. İŞE DÖNÜŞ VE TAKİP
  İşlem sonrasında 1-2 hafta içinde işinize dönebilirsiniz. İlk başta ağır çalışmayınız. Kalbinize ek yük getiren ağırlık kaldırma gibi aktivitelerden kaçınınız. Kan testleri dışında doktorunuz ilk 6 ay genelde egzersiz testi gibi testler isteyebilir. Bu testlerle damarınızın hala açık olup olmadığı hakkında fikir edinilir.


   
Koroner stent konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Koroner Anjiyo (angioplasti)

  Koroner Anjiyo (angioplasti)

  Daralmış veya kendisine kan gelmeyen arterler kalp krizi, anjina veya öteki problemlerin meydana gelmesine sebep olurlar. Bazı yakalarda özel diyet ve ilaçlar bu tür arteryel sorunların önlenmesi için iyi bir tedavi yöntemi olabilirler. Di er vakalarda ise by-pass ameliyatı ve koroner anjiyoplasti ameliyatı en iyi çaredir. Koroner Arter anjiyoplastisinin tam adı Perkütan Transluminal Koroner...
 2. Koroner Arter Hastalıkları

  Koroner Arter Hastalıkları

  Koroner Arter Hastalıkları -------------------------------------------------------------------------------- Hazırlayan: Prof. Dr. Ali Kutsal, Sülayman Demirel Üniversitesi Tıp Fakültesi Kalp-Damar Cerrahisi Bölümü Gelişmiş batı ülkelerinde ölümlerin en az yarısı kalp damar hastalıklarına ve bunların ¾’ü de atherosklerotik koroner arter hastalıklarına bağlıdır. Amerika’da her yıl 600.000...
 3. koroner arter nedir

  koroner arter nedir

  arter nedir KORONER ARTER HASTALIĞI Koroner arterler kalbin etrafını çevreleyerek kalbin beslenmesini sağlayan atardamarlardır. Beslenme bozukluğu, aşırı yemek yeme, yağlı beslenme, hareketsiz bir yaşam sürme gibi nedenlerden dolayı yediğimiz yiyeceklerin yan maddeleri damarlarda birikir. Damar duvarı elastik yani genişleyebilen bir yapıdadır. Bazen damardaki kan miktarı artar fakat bu bize...
 4. Koroner anjiografi nedir?

  Koroner anjiografi nedir?

  koroner anjiografi video anjio video anjiografi anjio çeşitleri anjıo Koroner anjiografi hakkındaki uzmanların yapmış oldukları açıklamalarla ilgili bilgileri sizlerle paylaşıyorum.Konu hakkında bilgi sahibi olmak için aşağıdaki sizlerle paylaştığım bilgilere göz atmanız yeterli olacaktır Koroner antijiografi hakkında bilinmesi gereken tüm bilgileri uzmanlar açıkladılar. İşte o bilgiler…...
 5. Koroner Arter Hastalığı (KAH)

  Koroner Arter Hastalığı (KAH)

  kah hastalığı Koroner Arter Hastalığı (KAH), kah hastalığı nedir, kah hastalıgı tedavi yöntemleri, kah hastalığı belirtileri, kah hastalığı hakkında Bu hastalığın hakkında biraz bilgi vermek istiyorum Melekler Koroner Arter Hastalığı (KAH) TANIM: Koroner arter hastalığı (KAH) genel bir terimdir ve koroner arterlerin her türlü patolojisini kapsar. KAH yapan çok çeşitli nedenler tablo...

Sayfayı Paylaş