1. Bilge Gökçen

  Bilge Gökçen Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  27 Ağustos 2007
  Mesajlar:
  11.882
  Beğenilen Mesajlar:
  117
  Ödül Puanları:
  0

  Korozyon Ne Anlama Geliyor?

  Konu, 'Doğa bilimleri' kısmında Bilge Gökçen tarafından paylaşıldı.

  01.Giriş Korozyon geniş anlamlı bir sözcüktür. Sözlük anlamı, paslanma, aşınma, çürüme, bozukluk, çürüklük şeklindedir. Teknik açıdan ise, önceleri sadece metale özgü bir deyim olarak kullanılmış, sonraları en sert taşlarla, tahta vb. malzemelerinde korozyonundan bahsedilir olmuştur. Korozyon, nitelik olarak mekanik ve kimyasal olarak sınıflandırılabilir. Mekanik korozyonda sürtünmeden kaynaklanan aşınma, dolayısıyla madde kaybı söz konusudur, maddenin özelliğinde değişme olmaz sadece şekli bozulur.
  Kimyasal korozyonda ise, madde değişerek özelliğini yitirir, metalik kökenlidir.

  Metalik korozyonda, metal, kimyasal ve elektro kimyasal reaksiyonlarla iyon haline geçerek metalik özelliğini yitirir. Bu tür korozyon metalin, doğada bulunduğu hale dönme eylemi olarak tanımlanır. Metaller, doğada saf halde bulunmazlar, genellikle oksit, sülfür ve karbonat cevherleri vardır. Bu cevherler, metallerin en kararlı durumlarıdır, ancak metal, saf haldeyken kendisini cevherden arındırmak için harcanan enerji kadar bir enerjiyi geri vererek hızla doğada bulunduğu cevher durumuna dönmeye meyleder.

  Kimyasal korozyon, normal ve elektro kimyasal olarak iki kısımda yorumlanabilir.

  Normal kimyasal korozyonda, herhangi bir elektrik akımı yoktur. Tekdüze reaksiyonlar sonucu kimyasal kinetiğin temel yasalarına uygun olarak, dış etkenler nedeniyle metal yapılarında oluşur. Yüksek sıcaklık ortamında kuru gazların neden olduğu korozyon buna örnektir. Ayrıca asit kullanan veya üreten endüstri kollarında da kimyasal korozyon çok görülür.

  Elektrokimyasal korozyonda ise, mutlaka bir elektrolit ve elektrik akımı vardır. Nemli havada toprak ve su altı yapılarında oluşan korozyon buna örnektir.

  Elektrokimyasal korozyon su ve elektrik gibi gömülü boru hatlarında büyük zararlar verir. Örneğin yeraltındaki metal su borularının sızıntılarına ve patlaklarına sebep olur. Sonuçta, işletmede durma, onarım zorunluluğu, iş gücü ve parasal kayıplara yol açar.

  Elektrokimyasal korozyona genellikle galvanik korozyon da denir. Zira, korozyona sebep olan akım dıştan değil, pil oluşmasından hasıl olmaktadır. Pil, bilindiği gibi bir elektrolit içine daldırılmış anot ve katottan oluşur. Anot ve katot bir iletkenle birbirlerine bağlandığında akım geçer ve anotta korozyon oluşur. Eğer anot, bir yapının veya metal bir iletim hattının bir bölümünü oluşturuyorsa, sistemde büyük bir korozyon oluşur.

  Elektrik enerji tesislerinin çoğunda bu durum görülür. Bu tesislerdeki metal bölümler anot, katot ve bağlantı iletkeni gibi davranabilir. Toprak içindeki su veya nem, pil devresini tamamlayan elektrolit olur. Böylece yapı, doğal bir korozyon pili gibi davranır.

  genbilim.com
   
Korozyon Ne Anlama Geliyor? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Www. Ne Anlama Geliyor?

  Www. Ne Anlama Geliyor?

  www ne anlama geliyor, ne demek, nedir, manası, ile ilgili bilgileri burada bulabilirsiniz Sevgili melekler, Şu anda pc başında internette sörf yapıyorsunuz,sürekli sayfa tıklıyorsunuz.Her gün onlarca yüzlerce kez girdiğiniz sitelerin adres başlarında yazan ''www'' ifadesinin ne anlama geldiğini düşündünüz mü hiç? ngilizce “world wide web”, Türkçe “dünya çapında ağ”, örümcek ağları...
 2. Teberrük ne anlama geliyor

  Teberrük ne anlama geliyor

  Teberrük ne demektir Teberrük ne anlama geliyor "Teberrük nedir?" diyen misafirimiz için ve Teberrük anlamını merak eden tüm melek'lerimiz için, bu yazımızda Teberrük ne anlama geliyor, bu yazımızda öğreniyoruz arkadaşlarım. Sual: Teberrük, teberrüken ne demektir? CEVAP Teberrük, bir şeyi bereket veya saadet vesilesi sayarak almak veya vermek demektir. Uğur ve bereket...
 3. Twitter Ne Anlama Geliyor ?

  Twitter Ne Anlama Geliyor ?

  twitter kelime anlamı twitter ne demek twitter anlamı Son zamanlarda hayli popüler olan twitter sosyal paylaşım ağını pek çoğumuz kullanıyoruz melekler :) Facebook'un ardından hayli yükselişe geçen ve her geçen gün popülaritesini arttıran twitter'ın kelime anlamını biliyor musunuz ? Bilmeyenlere hemen açıklayalım :tik: cıvıldamak, kıkırdamak, kıs kıs gülmek, heyecandan titremek, sesi...
 4. destur ne anlama geliyor

  destur ne anlama geliyor

  Muhteşem Yüzyıl dizisinde zırt pırt desturr diye bağırıyorlar. Ne anlama geliyor bu laf ? Dikkat falan mı ?
 5. "Berat" Ne Anlama Geliyor?

  "Berat" Ne Anlama Geliyor?

  berat ne demektir, berat kelimesinin anlamı, berat ne demek Sevgili melekler, bu gece ihya edeceğimiz Berat Kandili ile ilgili olarak akıllara takılan bir soru "berat" kelimesinin anlamıdır. Bu sayfamızdan "berat" kelimesi ne demek, ne anlama geliyor, sizlere izah etmeye çalışacağız... Berat kelimesi; borçtan kurtulma, temize çıkıp aklanma, ceza veya sorumluluktan...

Sayfayı Paylaş