Kortizol nedir ? Kortizol yüksekliği ve düşüklüğü belirtileri

  • Konbuyu başlatan Uzman SühaN
  • Başlangıç tarihi
Kortizol nedir ? Kortizol yüksekliği ve düşüklüğü belirtileri
Kortizol bir steroid ve birincil stres hormonlarından biridir. Stres hormonu olarak adlandırılan kortizol birçok hastalık ve koşulda rol oynar. Adrenal bezlerden salgılanan ve vücuda iki önemli göreve sahip olan steroid bir hormondur: Protein ve yağın karaciğerdeki glikoza dönüştürülebilen metabolitlerin sağlanması için uyarılmasını ve strese tepki vermesini teşvik eder. Hayatta kalmak ve stresle baş etmemize yardımcı olmak için kortizole ihtiyacımız var. İdeal koşullar altında, kortizol düzeyleriniz sürekli olarak yüksek veya düşük olmamalı , ancak oldukça ritmik bir biçimde dalgalanmalıdır. Duygusal ve fiziksel stres, egzersiz, uyku eksikliği, hastalık, yaralanma, açlık, diyet, kaygı ve depresyon, östrojen hormonu tedavisi veya gebelik gibi faktörler, kortizol hormon düzeylerini artırabilir.kortizol.jpg

Hızlı ve stresli yaşam tarzlarına sahip olanlar , sürekli koşuşturanlar , fast food beslenme ve yeterli uyku alamamak veya egzersiz yapmamak, kortizole aşırı maruz kalanlar başlıca adaylarıdır. Adrenal yorgunluk gibi bozukluklar geliştirdiyseniz veya birden fazla rahatsızlık ve semptomdan muzdarip olmanız durumunda, muhtemelen doktorunuzun sizin durumunuzun kök nedenini belirlemek isteyecektir. Hormon dengesizlikleri (örneğin bir kortizol dengesizliği) bu gibi durumların ve semptomların muhtemel nedenidir.
Kortizol ne yapar?Stres yanıtıyla olan bağlantısından dolayı kortizol sıkça stres hormonu olarak adlandırılır, ancak kortizol stres sırasında serbest bırakılan bir hormondan çok daha fazlasıdır. Kortizolün vücut üzerindeki etkisini anlamak hormonlarınızı dengelemenize ve sağlığınıza kavuşmanıza yardımcı olacaktır. Kortizol, steroid hormonlarından biridir ve adrenal bezlerde yapılır. Vücuttaki çoğu hücrenin kortizol reseptörleri vardır. Hormonun salgılanması, hipotalamus, hipofiz bezi ve sıklıkla HPA ekseni olarak adlandırılan bir kombinasyon bezleri olan adrenal bez tarafından kontrol edilir.kortizol yüksekliği.jpg


Kortizol, adrenal bezlerin ürettiği bir steroid hormondur. Hemen hemen her hücrede kortizol için reseptörler bulunur ve bu nedenle kortizol, hangi hücrelerin üzerine etki yaptığına bağlı olarak çok sayıda farklı eyleme sahip olabilir. Kortizolün kan seviyeleri çarpıcı derecede değişir, ancak sabah uyandığımızda yüksek olur ve daha sonra gün boyunca düşer. Buna ek olarak, strese tepki olarak vücudun uygun şekilde yanıt vermesine yardımcı olmak için ekstra kortizol salınır. Kortizol, stresle müdahale eden ana hormondur.Bu, algılanan bir tehdit veya tehlikeye doğal ve koruyucu bir yanıttır. Artan kortizol seviyeleri, yeni enerji ve güç patlamasıyla sonuçlanır.Yüksek Kortizol Belirtileri


Öğrenme ve hafızaya müdahale etme

Daha düşük bağışıklık fonksiyonu

Daha düşük kemik yoğunluğu

Kilo artışı

Tansiyon yüksekliği

Kolesterol düzeylerini artma

Adrenal yorgunluk


Kortizol, sabahın erken saatlerinde vücudundaki en yüksek seviyelere ulaşır; seviyeleri gün boyunca azalır ve geceleri en düşük seviyelere ulaşır. Kortizol düzeyleri, yüksek stresli zamanlarda da yükselir; bu nedenle insanlar bazen kortizolü stres hormonu olarak adlandırır. Adrenal bez bozuklukları, adrenal bezlerde çok fazla veya çok az kortizol üretildiğinde ortaya çıkabilir. Cushing sendromunda aşırı miktarda kortizol üretimi olurken, Addison hastalığında çok az kortizol üretimi gözleniyor. Cushing sendromu olan insanlar sıklıkla kilo alımı, yüksek tansiyon ve yüksek kan şekeri yaşarlar. Addison hastalığı olan insanlar genellikle şiddetli yorgunluk ve halsizlik, kilo kaybı, baygınlık ve düşük kan basıncına maruz kalırlar.


Yoğun hayat tarzlarından, zayıf uykudan, çevresel toksinlerden, zayıf duygusal sağlığa kadar her şey vücutlarımıza aşırı bir talep getiriyor. Genellikle bu olduğunda, vücudunuz adrenal bezlerden yüksek düzeyde kortizol üretecektir.Günümüzde artan talepler ile optimal sağlık için kortizol düzeylerini dengelemek önemlidir.Kronik stres geçiren çoğu kişinin kortizol düzeyleri yükselir. Şimdi, her zamankinden daha fazla, kortizolü dengelemek için stratejiler kullanmak çok önemlidir. Kortizol seviyelerini dengelemek için şeker, işlenmiş karbonhidrat ve tahılları diyetten kesmemiz gerekmektedir.
Kortizol seviyeleri kan, idrar veya tükürükle ölçülebilir. Kan numuneleri, seviyeleri en yüksek olduğunda, sabah alınabilir.Yüksek düzeyde kortizol, metabolik anomaliler ve kilo artışı ile ilişkilendirilmiştir. Sağlıkla ilgili komplikasyonlardan ve hastalıklardan kaçınmak için kortizol düzeylerini sabit tutmak önemlidir. Bunu yapmanın en iyi yolu, stres yönetimi teknikleri uygulamaktır.
 
Sevimli cadı

Sevimli cadı

Daimi Üye
Üye
Kortizolun stres hormonu olduğunu bilmiyordum ama çevremde kortizol ilacı kullanan bir çok arkadaşım oldu . Hepside kortizol ilaçlarından dolayı kilo aldı. Bu makale sayesinde kortizolun işlevini de öğrenmiş oldum. Her gün yeni bilgiler öğreniyoruz sayenizde paylaşım için teşekkürler adminim ;)
 
Üst