Koşarken Doğru Nefes Nasıl Alınır?

TİTAN

*Melekler Mekanı*
Koşarken Doğru Nefes Nasıl Alınır?
koşarken doğru nefes, doğru nefes nasıl alınır koşarken doğru nefes alma

Sevgili melekler, kalori yakmanın en hızlı ve sağlıklı yollarından biri koşmaktır. Eğer koşmaya henüz başladıysanız koşarken doğru nefes almanın önemini de bilmeniz geekiyor. Performansınızı her zaman üst seviyede tutabilmek ve sağlık problemi yaşamamanız adına aşağıda verdiğimiz bilgilerle doğru nefes nasıl alınır öğrenebilirsiniz...

doğru-nefes.jpg

Ağzınızdan ve burnunuzdan nefes alın

İhtiyacınız olan bütün nefesi alabilmeniz için burnunuzdan ve ağzınızdan nefes alıp, vermeniz gerekmektedir.

Bir ritim oluşturun

Kendinize uygun bir nefes alıp verme ritmi oluşturun. İlk başta tuhaf ve zor gelse de buna zamanla alışacak ve farkında olmadan yapacaksınız. Mesela; 3 adım boyunca nefes alın, 1 adımda nefesinizi tutun ve iki adımda nefesinizi verin.

Kuvvetli bir şekilde nefes verin

Nefesinizi verirken, sert bir şekilde, ileri iterek verin. Ciğerlerinizdeki tüm nefesi dışarıya veriyor hissini hissetmelisiniz.

Dolu dolu soluk verin

Daha önce de bahsettiğimiz gibi derin nefes alın ve dolu dolu nefesinizi verin. Eski havayı mümkün olduğunca ciğerlerinizden atın.

Derin nefes alın

Koşarken, çoğumuzun yaptığının aksine, derin nefesler almamız gerekir. Alabildiğiniz kada çok nefes alın.

Müzik yardımcı da olabilir zararlı da olabilir

Koşarken bir ritim tutturmakta ya da kafanızı dağıtmakta zorlanıyorsanız, müzik dinlemeyi deneyebilirsiniz. Ya da bunu yapıyor ve bir fayda göremiyorsanız, müzik dinlemeyi bırakabilirsiniz. Müzik, bazı koşucuların nefes ritmini ayarlamasına yardımcı olurken, bazılarının da dikkatini dağıtarak, ritim tutturmasını engeller.

Konuşma testini uygulayın

Koşarken doğru nefes alıp, almadığınızı anlamanız için uygulayabileceğiniz basit bir test var. Eğer koşarken sohbetinize devam edebiliyorsanız, doğru nefes alıyorsunuz demektir. Eğer devam edemiyorsanız, yanlış nefes alıyorsunuzdur.

Geri