Kozmetik Devlerinin Yaşam Sırları

SadmiN

♥ Evli Mutlu Çocuklu ♥
Yönetici
Kozmetik Devlerinin Yaşam SırlarıKozmetik Devlerinin Yaşamları
Ürünleri ile kadınların genç kalmasına yardımcı olan tanınmış kozmetik firmalarını kuranlar kimler, nasıl böyle markalara sahip oldular? İşte birkaçını sizin için derledik..

Chanel / Coco Chanel
19 Ağustos 1883 – 10 Ocak 1971 yılları arasında yaşayan Coco Chanel terzilikten tasarımcılığa adım attı. 1. Dünya Savaşı Avrupa'da her şeyi olduğu gibi, modayı da etkiler. Rahatlık, yalınlık ve bir örneklik gibi özellikler öne çıkar. O kadar ki, 1918'de İngiltere'de "Ulusal Standart Giysi" çıkarılması konusu gündeme gelir. Buna göre tasarımlanan "konu elbisesi" aynı anda sokak, ev, dinlenme, çay, yemek, akşam, gece ve yatak giysisi olarak çok işlevli bir rol üstlenecektir. Böylece etek üzerine giyilen ve dize kadar inen tunik, savaş sonrasının gözde giysisi olarak kendini gösterir. Tunik gibi basit ve süssüz bir elbise modelinin tasarımcısı ve öncüsü olan Gabrielle Chanel, Avrupa'da modası geçmeyen bir modacı olarak ünlenir. Ölünceye kadar birçok önemli tasarıma imza atan modacının markası daha sonraları kozmetik sektöründe de önemli bir yere sahip oldu.

Clinique / Estee Lauder1906-2004 yılları arasında yaşamış, Amerikalı güzellik uzmanı. 130'da Joseph Lauder ile evlendi ve 2 oğlu oldu. Bir ara boşanan ve sonrasında yeniden evlenen çift daha sonra ayrılmadı. Estée Lauder markasını 1935'te yarattı ve büyük oğlu Leonard Lauder şirketin yöneticiliğini üstlendi. Estée Lauder markası ve kozmetik ürünlerdeki güvenilirliği giderek tüm dünyaya yayıldı. Halen başarısını sürdüren kozmetik firma yılların deneyimiyle kadınları daha güzel göstermek için çalışıyor.
Carolina Herrera8 Ocak 1939 yılında dünyaya gelen Carolina Herrera, başarılı bir modacı. 1970 ile 80 arası dünyadaki tüm kadınlar tasarımlarını başarıyla giydi. Tasarım ve moda dünyasında birçok ödülü bulunan Carolina Herrera markasını kozmetik sektörüne de taşıdı. Kıyafetlerini tamamlayan parfümler üretti.


Elizabeth Arden

Elizabeth Arden 31 Aralık 1878 - 19 Ekim 1966 yılları arasında yaşayan Kanadalı iş kadını Amerika'da dev bir kozmetik markasının temellerini attı. Arden Kanada'nın Woodbridge kasabasında Arden Florence Nightingale Graham'da dünyaya geldi ve 24 yaşına kadar burada yaşadı. 1909 Florence Nightingale Graham hemşirelik okulundan atıldıktan sonra New York'ta yaşayan ağabeyinin yanına gitti ve burada laboratuvarda cilt üzerine araştırmalar yapmaya devam etti. Geliştirdiği ürünler sebebiyle 'tedavi eden kız' olarak tanınan Arden, Paris'e giderek cilt bakımı, güzellik üzerine eğitimler aldı ve yeni yöntemler geliştirdi. Elizabeth 1930'lardan 1960'lara kadar üst düzey bir marka olarak kabul gördü ve Kraliçe Mary, Kraliçe 2. Elizabeth, Marilyn Monroe, Jacqueline Kennedy, Marlene Dietrich, Joan Crawford, Wallis Simpson ve Mamie Eisenhower gibi birçok ünlüler tarafından tercih edildi. Şu anda cilt bakım ve makyaj ürünlerinde kadınlar tarafından tercih edilen en büyük markalardan biri..Giorgio Armani Piacenza

Giorgio Armani Piacenza, Emilia-Romagna'da doğdu. Asıl olarak tıp eğitimi aldı, ancak 1957 yılında askere çağrılmadan evvel fotoğrafçılıkla uğraşmak için tıbbı bıraktı. Daha sonra La Rinascente, vitrin düzenleyici olarak çalışmaya başladı. Armani 1961'den 1970'e kadar tanınmış moda evi Nino Cerruti için çalıştı ve serbest çalışmak için bıraktı. 1974'te ortağı Sergio Galeotti ile beraber erkek giyimi üzerine çalışan Giorgio Armani S.p.A. şirketini kurdu ve 1975 yılında kadın giyimine başladı. Kız kardeşi Rosanna Armani de şirkete katıldı. Galeotti 1985 yılında öldü. Giorgio Armani Z ve kalıplı çizgileri ile tanınır.


Hubert de Givenchy

Hubert de Givenchy 1952 yılında Paris’te ilk moda evini açtı. Stilinin farkı, kıyafetlerde kullandığı renk armonisi ve kontrastlardır. Moda dünyasında dün oluğu gibi bugünde vazgeçilmez isimler arasındadır. Givenchy markası 1957 senesinde Audrey Hepburn’e ithaf edilen ilk parfüm L’interdit ile birlikte parfüm piyasasında yerini aldı. Moda dünyasındaki farklılığını parfümde de kullanarak bütün dünyaca bilinen vazgeçilmez parfümler yarattı ve yaratmaya da devam ediyor. 2003 yılında piyasaya çıkardığı Very Irresistible Givenchy adlı parfümüyle birlikte, dayanılmaz ilham perisi Liv Tyler markayla bütünleşen bir isim yani Givenchy’nin yeni yüzü oldu. Moda dünyası ve parfüm sektöründeki başarısını perçinleyerek 1989 yılının ilk yarısında renkleri uygulamadaki hünerini kullanarak Givenchy makyaj ürünleri yaratıldı.1989 senesinin ikinci yarısında ise Givenchy cilt bakım ürünleri piyasaya sürüldü. Cilt bakımında teknolojik yenilikler hızlı bir şekilde uyguladığından, Givenchy cilt bakım ürünleri her sene ödül alarak bu sektördeki büyüklüğünü ispat ediyor.
Hubert de Givenchy 1996 yılında Givency'den ayrıldı.John Frieda

Kısa süre içerisinde İngiliz Vogue ve Harper's & Queen gibi dergilerin moda çekimlerinin aranılan ismi oldu. Prenses Diana'nın ünlü saç kesimi "Purdey" stiliyle adını duyuran John Frieda kısa bir süre içerisinde dünya çapında üne kavuştu. 1976 yılında Londra' da kendi salonunu açtı ve Hollywood, kraliyet ailesinden ve cemiyetten birçok ünlü isme hizmet verdi. Farklı cilt tipleri gibi farklı saçların da kendine özel ihtiyaçları olmasından yola çıkarak; bu konuda ürün geliştirmeye yönelik çalışmalara başlayan John Frieda, 1988 yılında ilk saç bakım serisini geliştirdi. Ve bir sonraki sene "yılın kuaförü" unvanını aldı. 1990 yılında ikinci saç bakım serisi Frizz Ease'i piyasaya sunan John Frieda bu seriyle kısa zamanda saç bakım serumları arasında "en çok satanlar" listesinin ilk sırasında yer aldı. Elde ettiği başarılarla yetinmeyen John Frieda, önce sarı olmak üzere kumral ve kızıl saçlarda yaşanılan problemlere ve saçların ihtiyaçlarına yönelik ürün serisini geliştirdi.

Armand Petitjean / Lancome

Lancôme Paris cilt bakımıyla ilgili lüks ürünler sunan kaliteli bir marka.. Firma Armand Petitjean tarafından 1935 yılında kuruldu ve Fransa'nın tüm şehirlerine kısa sürede yayıldı. Petitjean'nin sembolü altın gül firmanın sembolü oldu. Lancôme 1935 yılında Brussels Dünya fuarında 5 parfümünü sundu. Bunlar; Tendre Nuit, Bocages, Conquete, Kypre and Tropiques'di. Lancome başarısını cilt bakım ürünlerinde de devam ettirdi ve dünyanın önemli kozmetik firmalarından biri haline geldi.

Eugène Schueller / Liliane Bettencourt / Loreal

Eugène Schueller 20 Mart 1881 - 23 Ağustos 1957 tarihleri arasında yaşadı ve L'Oréal'i kurarak dünya devi haline getirdi. 1907'de genç Alman-Fransız asıllı kimyacı Eugene Schueller bir saç boyası formülü geliştirdi. Auréale olarak adlandırdığı ürün L'Oréal'in başlangıcı oldu. Kendi formüllerini ve ürünlerini geliştirerek Paris'teki kuaförlere sattı. 1909'da L'Oréal'in temellerini oluşturan "Société Française de Teintures Inoffensives pour Cheveux" firmasını kurdu. Zamanla büyüyen firma L'Oréal markası olarak yoluna devam etti.

Loreal'i babasından devralan Liliane Bettencourt 21 Ekim 1922'de dünyaya geldi. Fransa'nın en büyük ikinci zenginlerinden ve en sağlıklı insanlarından biri olan Liliane Bettencourt, 86 yaşında.. Forbes Dergisine göre 2008 yılında 22.9 milyar dolarlık bir serveti vardı. Bettencourt, Loreal'in kurucusu Eugène Schueller'ın tek çocuğu ve kozmetik ve güzellik firmasının da tek sahibi.. Liliane'nın annesi o 5 yaşındayken öldü.
Max Mara / Achille Maramotti

Achille Maramotti, 1927 yılının Ocak ayında İtalya'nın Reggio Emilia şehrinde doğdu ve 2005 yılı Ocak ayında 78 yaşında evinde vefat etti. 1951 yılında Max Mara'yı kuran Maramotti, ailede bu alanla ilgili biri olmamasına rağmen İtalya'nın en başarılı moda şirketlerinden biri oldu. Karakteristik tasarımlarda İtalya'da bir numara olan markanın koleksiyonları Anne Marie Beretta, Karl Lagerfeld, Luciano Soprani, Guy Paulin ve Jean-Charles de Castelbajac gibi isimler tarafından hazırlandı. Firma moda kıyafetlerle uyumlu olarak parfüm markasını da yarattı ve dünyanın beğenisini kazandı.

Shiseido / Arinobu Fukuhara


Eczacı Arinobu Fukuhara 1848-1924 yılları arasında ve 1927'den sonra Shiseidō olarak bilinen Apothecary Shiseidō'nun başında yerJaponyanın dünyaya saç bakım ve kozmetik ürünleri satan en büyük firmalarından biri olan Shiseidō'nun başında CEO olarak Shinzo Maeda bulunuyor.


kaynak:ivilage
 
Üst