Etiketler:
 1. kar_tanesi

  kar_tanesi Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  24 Temmuz 2008
  Mesajlar:
  3.607
  Beğenilen Mesajlar:
  11
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  KaYSeRi

  Kozmetik Ürünlerde Tester Sağlık İçin Zararlı

  Konu, 'Güzellik ve Bakım Önerileri' kısmında kar_tanesi tarafından paylaşıldı.

  kozmetiklerdeki zararlı maddeler Arkadaşlar bir kozmetik ürününü alıcağımız zaman testerlerini deneyip öyle almayı tercih ediyoruz. Ama araştırmacılar bunun çok yanlış bir yöntem olduğunu açıkladılar.Birden fazla kişinin aynı testerleri kullanması sonucu ile mikroplar daha hızlı yayılmaya başlıyorlar.
  < Konu Resmi..>


  Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Faruk Yorulmaz Kozmetiklerin birden fazla kişi tarafından ortak kullanılmasının mikropların ve bu yolla hastalıkların yayılmasına yol açan çok ciddi bir sorun olduğunu bildirdi.

  Prof. Dr. Yorulmaz yaptığı açıklamada alışveriş merkezlerinde müşterilerin denemesi için üretilen kozmetik ürünlerini birden fazla kişinin kullandığını söyledi.

  Deneme ürünlerinin bedava olması nedeniyle bazen abartılı şekilde de kullanılabildiğini ifade eden Prof. Dr. Yorulmaz bunların birçok cilt ve alerjik hastalıklar ile enfeksiyonlara neden olabildiğini belirtti.

  Prof. Dr. Yorulmaz kozmetiklerin yapımında 5 binin üzerinde madde kullanıldığını bunların insanların cildini temizlemek vücut veya yüzün görünümü kokusu yumuşaklığı parlaklığı gibi çeşitli özelliklerini değiştirmek amacıyla kullanıldığını belirtti.

  Kozmetiklerin içine daha uzun süre kullanılabilmesi amacıyla koruyucu maddeler de katıldığına dikkati çeken Prof. Dr. Yorulmaz bu koruyucuların da en sık sağlık sorunlarına yol açan maddelerden olduğunu markasız nerede ve kim tarafından üretildiği belli olmayan çok ucuz kozmetiklerde bu maddelerin kullanıldığını kaydetti.
  Kaliteli kozmetiklerin ciddi sağlık sorunlarına yol açma riskinin düşük olduğunu belirten Prof. Dr. Yorulmaz şöyle dedi:

  "Ancak bazen en kaliteli kozmetikler de duyarlı kişilerde bazı sağlık sorunlarına yol açabilir. Bu sorunlar arasında alerji dermatit enfeksiyon gözlerde tahriş çizilme bu çizilmeye bağlı olarak enfeksiyon gelişebiliyor. Eğer bu enfeksiyonlar tedavi edilmezse ülser hatta körlük bile ortaya çıkabilmektedir."

  Prof. Dr. Yorulmaz sprey kozmetik ürünlerinin solunmasının da akciğerlerde hasara yol açabileceğine dikkati çekti.

  -"BEDAVA DİYE ABARTILI KULLANMAYIN"

  Prof. Dr. Yorulmaz ciltteki kozmetik ürünlerinin yatmadan önce mutlaka temizlenmesi gerektiğini belirterek şunları söyledi:

  "Kozmetiklerin ya da kozmetikleri uygulamak için kullanılan fırça pamuk sünger gibi araçların birden fazla kişi tarafından ortak kullanımı kişiler arasında mikropların ve bu yolla hastalıkların yayılmasına yol açan çok ciddi bir sorundur. Eğer fırçalara tükürük kan gibi vücut salgıları bulaşmışsa risk çok daha büyük boyutlara ulaştırmaktadır."

  Test ürünlerinin bedava olduğu için abartılı olarak kullanılmaması gerektiğini vurgulayan Prof. Dr. Yorulmaz şöyle konuştu:

  "Kozmetikler yakınlarımız dahil hiç kimse ile ortak kullanılmamalı ve kullanmadan önce eller su ve sabunla iyice yıkanmalı kozmetiğin uygulanacağı vücut bölgesinin temizlenmiş olması ve kozmetiği uygulamak için kullanılan sünger pamuk gibi araçlar tek kullanımlık olmalı fırçalar ise mutlaka temizlenmiş olmalı sık sık değiştirilmelidir.
  Gözlere göz kapaklarına ya da kirpiklere özellikle araç kullanırken otobüs tren uçak gibi taşıtlarla yolculuk sırasında kozmetik uygulamaya çalışılmamalıdır. Aksi halde gözde çizilmelere yaralanmalara buna bağlı olarak enfeksiyonlara ülserlere hatta körlüğe yol açabilir. Kullandıktan sonra kozmetiklerin kapağı sıkı biçimde kapatılmış olmalı ve etiketinde önerildiği şartlarda saklanmalıdır."

  Kozmetikleri güneş ışığından ve sıcaktan korumak gerektiğini güneş ışığı ve ısı kozmetik içindeki koruyucu maddelerin bozulmasına ve kozmetiğin ömrünün kısalmasına neden olduğunu bildiren Prof. Dr. Yorulmaz özellikle otomobillerin içinde kozmetiklerin uzun süre sıcakta kalmamasına özen gösterilmesi ve spreylerin yaz sıcağında ısı etkisi ile patlayabileceği akıldan çıkarılmaması gerektiğini söyledi.

  -"KULLANILACAK BÖLGE TEMİZ OLMALI"-

  Kozmetiğin uygulanacağı bölgenin de sağlıklı olması gerektiğini ifade eden Prof. Dr. Yorulmaz şu bilgileri verdi:

  "Enfeksiyon ciltte yara sıyrık varlığı hastalık tehlikesini artırmaktadır. Bir kozmetik kullanıldıktan sonra herhangi bir sağlık sorununa yol açmışsa tekrar kullanılmamalıdır. Eğer etiketinde özellikle önerilmemişse kozmetiğin içine su ve bunun gibi herhangi bir madde ilave edilmelidir. Bir kozmetiğin rengi kokusu kıvamı gibi görünen özellikleri değişmişse asla kullanılmamalı derhal atılmalıdır.
  Kozmetikler etiketinde hangi vücut bölgesi için kullanımı önerilmişse o bölge için kullanılmalıdır.

  Etiketi mutlaka çok iyi okumak gerekir. Son kullanma tarihi saklama koşulları kullanım talimatı gibi çok önemli konular burada yazılıdır. Özellikle çocuklar için üretilmiş olanların dışındaki kozmetikler çocuklar için ciddi risk taşıyabilir bu nedenle çocukların erişemeyeceği yerde saklanmalıdır. Kozmetiklere bağlı sağlık sorunları için mutlaka bir hekime muayene olup onun önerilerini uygulamak gereklidir."
   
Kozmetik Ürünlerde Tester Sağlık İçin Zararlı konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Kozmetik ürünleri nasıl saklayalım?

  Kozmetik ürünleri nasıl saklayalım?

  Kozmetik ürünlere bir ton para veriyoruz eğer onları saklamasını bilirsek uzun süre tasarrruf edeceğimiz gibi makyaj malzemelerimizinde bozulması önleyerek onların uzun süre dayanmasını sağlayabiliriz işte bunun için yapmanız gerekenler Güzellik malzemeleri kadınların vazgeçilmezleri arasında yer alır. Ancak çoğu zaman bunlar tamamen bitmeden atılır. Oysa, yapacağınız birkaç kurnazlıkla...
 2. Kozmetik ürünleri saklama rehberi

  Kozmetik ürünleri saklama rehberi

  Biz kadınların vazgeçilmezleri arasında olan kozmetik ürünlerinin ömrünün uzun olması için, bilinçli bir şekilde muhafaza edilmesi gerekir Melek'lerim. Örneğin Melek'ler; Bakım kremlerini buzdolabında saklayın Bakım kremlerinin üzerlerinde son kullanma tarihi belirtilmemişse en fazla 30 ay saklanabilir. Peki bu süre içinde kreminizin bozulmasını nasıl önlersiniz? Çok basit; kreminizi...
 3. Kozmetikte zararlı olan ürünler

  Kozmetikte zararlı olan ürünler

  Kadınlar, güzel görünmek için kozmetik ürünlerden yardım alır. Peki bu kozmetik ürünlerin zararlı olduklarını bilirler mi peki; buyrun öğrenelim hanımlar:) Yapılan bir araştırma makyaj yapan bir kadının 515 kimyasalı üzerinde taşıdığını ortaya çıkardı. Uzmanlar bu kimyasalların pek çok rahatsızlığa neden olacağını, vücudu yıpratacağını söylüyor. Oje, far, allık, fondoten, saç spreyi,...
 4. Kozmetiklerinizin İçinde Zararlı Maddeler Olup Olmadığını Nasıl Anlarsınız?

  Kozmetiklerinizin İçinde Zararlı Maddeler Olup Olmadığını Nasıl Anlarsınız?

  Sevgili Melekler..Bir kozmetikçiye gittiniz,özene bezene ihtiyaçlarınızı aldınız,eve geldiniz kullanacaksınız.Durun!Ya bu kozmetiklerin içinde cildinize zararlı olabilecek maddeler varsa?Bunu nasıl anlayacaksınız,satıcının anlattıkları yeterli mi sizce? Hemen aşağıda ki linke girip product search yazan yere ürününüzün adını yazın.Çıkan listeden kendi ürününüze tıklayın ve içinde ki...
 5. Sağlık Bakanlığından Sağlığa Zararlı Kozmetiklerin Listesi Açıklandı !

  Sağlık Bakanlığından Sağlığa Zararlı Kozmetiklerin Listesi Açıklandı !

  zararlı kozmetik markaları zararlı kozmetikler Sevgili melekler, geçtiğimiz günlerde basına deşifre edilen zararlı sucuk salam markaları duyurusunun ardından bu kez Sağlık Bakanlığı zararlı kozmetik markaları hakkında bir açıklama yaptı. Buna göre tv yoluyla satılan bazı kremler başta olmak üzere pek çok marka ve kişi adı deşifre edildi. İşte detaylar... Sağlık Bakanlığı’nın bu yılın...

Sayfayı Paylaş