1. *BEYZA*

  *BEYZA* Administrator Yetkili Kişi

  Kayıt:
  21 Aralık 2011
  Mesajlar:
  16.288
  Beğenilen Mesajlar:
  2.403
  Ödül Puanları:
  113

  Kredi çekmek harammı ?

  Konu, 'Tüm İslami Bilgiler' kısmında *BEYZA* tarafından paylaşıldı.

  Hayat şartları çok zor.Ekmek aslanın midesinde olsa da helal lokmanın peşindeyiz çoğumuz.Şartların zorluğu ,ihtiyaçların giderilmesi için çoğumuz kredi çekmeye yöneliriz.Kimi ev almak için,kimi araba,kimi borcunu ödemek için ,eşin dostun kapısını çalmaktansa bankaya koşarız.Bankaların etkileyici reklamları da ihtiyaç halin de cazip gelebiliyor.Cazip geliyor gelmesine de bu işin dini boyutu nedir ? Kredi çekmek cazimi ? Konumuzu detayları ile anlatıcaz öncesi Banka kredisi ile ev ve araba almak caiz midir adlı konumuzu incelemenizi öneriyoruz.


  Nakite sıkışan ,paraya ihtiyacı olanlar, minetsiz diyerek bankaya koşuyor ve kredi çekiyor.Kredi fazili borç demek .Dinimiz islam da faizi yasaklamıştır,haram kılmıştır.Bu yüzden kredi çekmek caiz değil.Zaruret haramları mubah kılar diye krediye yönelmek doğru değildir. Faize bulaşmadan bir yol varsa o yol bulunmalıdır.Faizin işlemediği bir yol..Minnet çekmek haram işlemekten daha iyidir.Kredi, faizin en pratik şeklidir. Faizin her türlüsüne Allah haram kıldığı için caizdir diyemeyiz.Bu konu hakkında farklı görüşler sunulsada aklın yolu birdir.Rabbin haram kıldığını helal sayamayız .Kredi çekipte yaptığı işten hayır gören olmuşmudur acaba ? Ya maldan,ya candan çıkıyor huzurlar kaçıyor.Ödeyemediği kredi borçları yüzünden intihar edenler,yuvası dağılanlar, borç batağına girenler..Kredi çekmeden iyi düşünün caiz dir diyen görüşler olsa da harama kılıf uydurmayın..Şimdi islamın bu konuya bakış açısını hocalar dan derleyip sizlerle paylaşıyoruz.

  < Konu Resmi..>
  Soru: Bankalardan faizle kredi almak hangi mecburi durumlarda helal olabilir?


  Faiz de İslam dininin en ağır yasaklarından biridir. Çok zor şartlar altında kalan bir Müslüman, nasıl ölmemek için domuz eti yiyebilirse faizden de ancak bu kadar kötü bir şart altında yararlanabilir.

  Başa gelen ilk maddi sıkıntıda hemen krediye, faize yönelmek doğru bir davranış olamaz. “Haramları mubah kılan zaruret”, herkesin istediği şekilde yorumlayabileceği esnek bir kavram değildir.


  “Çok zor durumdayım, kredi alamaz mıyım?” sorusuyla sıkça karşılaşıyoruz. Unutulmamalıdır ki maddi açıdan rahat durumda olanlar zaten faizli borç alarak kendilerini sebepsiz yere sıkıntılara sokmazlar! Asıl zor duruma düşüldüğü anda faizden uzak durmak gerekir. İmtihan tam da burada devreye girmektedir. Allah Teâlâ şöyle buyurmuştur:

  “Sizi biraz korku, biraz açlık; mallardan, canlardan ve ürünlerden eksiltme ile yıpratıcı bir imtihandan geçireceğiz; bundan kaçış olmaz. Sen sabır gösterenlere müjde ver. Onlar, başlarına bir sıkıntı gelince şöyle derler: “Biz, Allah’a aidiz. Zaten, ona döneceğiz”. Rablerinin her türlü desteği ve iyiliği onlaradır. Yola gelenler de işte onlardır.” (Bakara 2/155-157)

  Başka bir ayette ise şöyle buyurulur:

  “Ey iman edenler! Sabır ve namaz ile Allah’tan yardım isteyin. Çünkü Allah muhakkak sabredenlerle beraberdir.” (Bakara, 2/153)

  Bu yüzden Müslüman her türlü sıkıntıya rağmen sabretmeli, daha çok çalışmalı ve asla harama tevessül etmemelidir.
  İş kurmak için banka kredisi çekmek caiz midir?
  Cevap
  Faizli kredi çekilmesi caiz olmadığından, kredi çekmeniz uygun değildir.

  Düşük de olsa faizli bir muameleye girmek caiz değildir. Şimdilik muamele faiz sayıldığına ve istikbaldeki durumu meçhul olup her an değişmesi mümkün olduğuna göre hüküm değişmez. Yalnız borcu kapatmak hususunda Ebu Yusuf’a göre durum değişir.

  Mesela, bir kimse bir milyon liralık parayı bir seneliğine faizle bir buçuk milyona verirse, faizli olduğundan haramdır. Yalnız bir sene sonra daha önce verilen bir milyon para enflasyon sebebiyle ödeme anında bir buçuk milyona tekabül ederse onu, yani başlangıçta verdiği bir milyon mukabilinde bir buçuk milyon alması caizdir. Çünkü bu para altın ve gümüş olmadığı ve değeri itibari olduğu için kendisine itibar edilen değere göre muamele görür. (Halil GÜNENÇ, Günümüz Meselelerine Fetvalar-I, s.320-321)

  Fıkıhçılar, enflasyon altındaki farkın caiz olduğunu söylüyorlar. Örneğin on altın yüz milyon lira karşılığı iken, bir arkadaşınıza yüz milyon lira borç verdiniz. Bir sene sonra yüz milyon liranız geri geldi, ancak değer kaybından dolayı yüz milyonunuz sadece sekiz altın alabiliyor. Siz iki altın farkını alsanız faiz olur mu? Sorusuna İmamı Azam “bilmiyorum” demiş. Bazı fıkıhçılar ise caizdir demiş. Çünkü zarara uğramak söz konusudur.

  Şimdiki (günümüzdeki) uygulamalarda özellikle iki problem göze çarpıyor:

  a. Enflasyon miktarının belirlenmesi için yapılan hesaplamalar ne derece güvenilir? Var sayalım ki enflasyon hesabı doğru yapıldı. Problem yok.

  b. Şimdi bankayla anlaştık. Şu kadar paraya karşılık şu kadar faiz verilecek. İmzaladık. Öncelikle böyle bir anlaşmanın hiçbir sorumluluğunun olmadığını söyleyemeyiz. Çünkü bizzat faiz anlaşması yapılmaktadır.

  Diğer taraftan bu günkü enflasyon rakamları; örneğin % 50 olsun. Biz de bu rakamın altında taşıt ve konut kredisi veya para yatırıp faiz anlaşması yapmış olalım. Diyelim ki kredilerimizi ödedik veya paralarımızı aldık. Bizi ilgilendiren önceki enflasyon rakamları değildir. Daha sonraki, parayı ödediğimiz veya aldığımız zamanki enflasyon rakamıdır. Baktık ki enflasyon bizim anlaştığımız rakamın üstün de çıktı. Bu durumda faiz anlaşması haram olmakla beraber, alınan paraya haram denilmesi zor görünüyor. Ancak enflasyon miktarı anlaşmamızın altında kalırsa, bunun hesabını kim verecek?.. Allah’a “hesap edemedik, tahminimiz yanlış çıktı, piyasalar karıştı” diye bir bahanemiz ne derece makul ve makbul olur.

  Neticede zararsız yolları, zararlı yollara tercih etmemiz daha isabetli ve hesabının da daha kolay olduğu kanaatindeyiz. Bu durumda size, faizli bankalara alternatif olarak özel finans kurumlarını tavsiye ediyoruz.
   
 2. Farkliolmalibazen

  Farkliolmalibazen Forum Okuru

  Haram olan birseyin reklamini yapıyorsunuz ama yazinizin yaninda da 5000 tlye ihtiyac kredisi :)
   
 3. *BEYZA*

  *BEYZA* Administrator Yetkili Kişi

  Kayıt:
  21 Aralık 2011
  Mesajlar:
  16.288
  Beğenilen Mesajlar:
  2.403
  Ödül Puanları:
  113
  Onu biz yapmıyoruz , google reklamları atıyor .Eleştirmeden önce bilin ,öğrenin sonra eleştirin .
   
  Son düzenleme: 10 Mayıs 2016
 4. Meleklerin Meleği :)

  Meleklerin Meleği :) *Tüm hamişler toplandık Topik Sorumlusu* Üye

  Kayıt:
  13 Aralık 2014
  Mesajlar:
  602
  Beğenilen Mesajlar:
  1.169
  Ödül Puanları:
  93
  Ayy ayy yazıyı okuyup degerlendırseee bıde reklam mı koyacak beyza hanımcım hangı bankayla calısıorsun komısyon mu alıyorsun yoksaaa:D hahaha ayy allahım ya
   
  BEYZA21 bunu beğendi.
 5. *BEYZA*

  *BEYZA* Administrator Yetkili Kişi

  Kayıt:
  21 Aralık 2011
  Mesajlar:
  16.288
  Beğenilen Mesajlar:
  2.403
  Ödül Puanları:
  113
  hahaha Sorma edacım .Eleştiriye açığız da ,bilme den yapılan eleştiriler gülünç duruma düşürebiliyor.Şimdi olduğu gibi :D
   
  Son düzenleme: 10 Mayıs 2016
 6. Meleklerin Meleği :)

  Meleklerin Meleği :) *Tüm hamişler toplandık Topik Sorumlusu* Üye

  Kayıt:
  13 Aralık 2014
  Mesajlar:
  602
  Beğenilen Mesajlar:
  1.169
  Ödül Puanları:
  93
  o zman gulelım :D
   
  BEYZA21 bunu beğendi.
 7. SadmiN

  SadmiN ♥ Evli Mutlu Çocuklu ♥ Yetkili Kişi

  Kayıt:
  29 Mayıs 2007
  Mesajlar:
  15.107
  Beğenilen Mesajlar:
  1.153
  Ödül Puanları:
  113
  Ya aslında mevcut ülkenin durumu düşünüldüğünde işler biraz değişiyor. Kişiden kişiye göre de değişiyor yani verilen cevaplar hep bu yönde. Bence işin içinda faiz var ise almak vermek te haram...
   
 8. İslami Yazar

  İslami Yazar Super Moderator Üye

  Kayıt:
  10 Mart 2017
  Mesajlar:
  448
  Beğenilen Mesajlar:
  114
  Ödül Puanları:
  44
  Günümüzün en önemli konularından ve insanlarımızın tek kurtuluş yolu olarak gördükleri kredi almak maalesef çok basit olarak algılanmakta ve nerdeyse her işimizi kredi ile halletmeye çalışmaktayız. Ve artık öyle alışmışız ki bu kredi denen melanete. Sanki olmadan yaşıyamıyoruz. en basit alışverişlerimizde bile krediye bulaşıyor ve aldığımızdan da pek hayır görmüyoruz. üstünede paramızın bereketi yok olup gidiyor.
  Kredi çekmek helal mi harammı konusuna gelince. işin içinde gerçekten faiz oynuyor. Bankalara faiz ödüyoruz ha bire. bu açıdan bakıldığında haram olarak karşımıza çıkıyor kredi. Ve bulaşmamanız gerekiyor. Müslüman her konuda dikkatli ve temkinli olması gerektiği gibi kredi konusunda da azami dikkat göstermesi gerekmektedir.
   
  Melis ank bunu beğendi.
 9. Melis ank

  Melis ank Aktif Üye Üye

  Kayıt:
  19 Ocak 2017
  Mesajlar:
  534
  Beğenilen Mesajlar:
  44
  Ödül Puanları:
  28
  Peki ya hocam mecbur kalırsak ? Mesela biz ev alıcaz borç alabileceğimiz kimse yok. Elimizde toplu parada yok .Böyle bir durumda yinede haram olurmu acaba ?
   
 10. SadmiN

  SadmiN ♥ Evli Mutlu Çocuklu ♥ Yetkili Kişi

  Kayıt:
  29 Mayıs 2007
  Mesajlar:
  15.107
  Beğenilen Mesajlar:
  1.153
  Ödül Puanları:
  113
  Ülkeyi bu hale koyanların, yöneticilerin hiç suçu yok mu hocam ? Hayatı boyunca birşeyler sahibi olmak isteyen bir insan düşünün 3 bin tl maaş alıyor olsun ikibin yetiyor bin tl ile ev alması mümkün değil ve binde kira ödüyor. 10 Yıllık vadeli bir toki evi alıyor ve bin tl onun ev sahibi olmasına yetiyor. Burada parayı bize veren bankaların her türlü karı var, para ile para satıyorlar ama sormak istediğim başka. Ülkenin bu durumda olmasına neden olan sevgili yöneticilerin hiç mi suçu yok ! Onlar bunun hesabını nasıl verecek. Biz istiyor muyuz faiz ödemeyi tabiki istemiyoruz. Ama faiz durumu Müslüman bir ülke de olsak malesef devltin politikası,

  Vergiyi yatırmayın faiz var, elektriği yatırmayın ceza var faiz var. Nereye bakarsanız bakın ülkeyi almış götürmüş faiz durumu. Kimi ceza diyor kimi bilmem ne... Dinen faiz olgusu nettir. Nasıl uzak kalacağız hocam ? İtiliyorsun. Mecbur bırakılıyorsun... Vesselam...
   
Kredi çekmek harammı ? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Çekmek

  Çekmek

  Baska bir yere götürmeye muktedir oldugu bir seyi surup çekmek, kasd ve düsünmesiyle yahut da, güzel siyasetiyle çetin islerim kolaylastirmaya ve güç islerin kendisine itaatkar olmasina isarettir. Çekilen sey kötülüge alametse, rüya sahibinin de akibeti kötü olur.
 2. Acı çekmek

  Acı çekmek

  Vücudunda veya başında bir ağrı veya acı bulunduğu şeklinde bir rüya görmek, özel meselelerini başkalarına anlatmaması ve bazı şeyleri kendisine saklamayı öğrenmesi gerektiğine işarettir. Diş ağrısı: Rüyada diş ağrıması yakında sevindirici bir haber alacağınıza işarettir.Bir yerinizi acıttığınızı görmeniz ise dostlarınızın iğneli sözleriyle karşılaşacağınızı gösterir. Vücudunda veya başında...
 3. Vantuz Çekmek

  Vantuz Çekmek

  Rüyada bir agrinizdan dolayi bir yerinize vantuz çektirmek, sirlarinizi hep içinize attiginiza, halbuki içinizi dökecek bir yakin kimseniz olursa daha fazla bir iç ferahina kavusup. hayatinizi da bu nispette iyi geçireceginize isarettir.
 4. Kur'a çekmek

  Kur'a çekmek

  Kur'a çekmek Bir meselede galip gelmek ve muvaffak olmak için uğraşmaya, can sıkıcı bir duruma, Bir kimse ile kur'ar çekip, bunun kendisine çıkması, o kimseye galebe çalmaya, kur'ayı kaybetmek üzüntüye delalet eder.
 5. Kredi kartından artık nakit çekmek yok!!!

  Kredi kartından artık nakit çekmek yok!!!

  Bu habere çok sevindimmm.. Kartlar yüzünden çok ailenin yuvası dağıldı... Ölenler bile oldu.. Kontrol altına alınması zaten gerekiyordu.... Kredi kartından nakit çekim yasaklanıyor Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu, ödeme güçlüğü çeken kart müşterileri için çözüm ararken, iki yeni kısıtlamayı içeren bir düzenleme taslağı hazırladı. Tasarı uygulamaya geçerse kredi kartından...

Sayfayı Paylaş