Etiketler:
 1. Bilge Gökçen

  Bilge Gökçen Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  27 Ağustos 2007
  Mesajlar:
  11.882
  Beğenilen Mesajlar:
  117
  Ödül Puanları:
  0

  Kredi Kartı İle İlgili Yeni Yasalar Geliyor!

  Konu, 'Ekonomi-Finans-Borsa' kısmında Bilge Gökçen tarafından paylaşıldı.

  Sanayi ve Ticaret Bakanlığı, bankaların kart başına sadece bir kez bedel almasını hükme bağlayan taslak hazırladı. Tüketicinin Korunması Yasa Taslağı önemli değişiklikler içeriyor.
  HÜKÜMET, kredi kartlarındaki yıllık aidat bedelinin kaldırılarak, kart başına sadece bir kez bedel alınmasını zorunlu hale getiren yasa çıkarıyor. Sanayi ve Ticaret Bakanlığı’nca hazırlanan yeni taslak yasalaşırsa, kart kullanıcılarının yoğun şikayetine yol açan yıllık aidat uygulaması sona erecek. Mevcut durumda, geçtiğimiz aylarda bir kart sahibinin açtığı davada yanlışlığına hükmedilen yıllık kart ücreti, ancak kart kullanıcıları ayrı ayrı bankalarına başvurursa, hesap ekstrelerinden düşürülüyor. Öte yandan, aynı kart, kullanım süresi dolup yenilendiği zaman da kart ücreti tahsil ediliyor. Yeni yasa taslağı bu uygulamaya da son veriyor. Tüketicinin Korunması Yasa Taslağı, kart ücretlerinin yanısıra tüketicinin gündelik hayatın pek çok alanında şikayetine yol açan sorunları çözmeyi amaçlıyor. Sanayi ve Ticaret Bakanlığı’nca hazırlanan Tüketicinin Korunması Kanunu’yla getirilen değişikliklerin bazıları şöyle:

  İndirimli satışa sınır

  İndirimli satışlar yasa kapsamına alınarak dönem sınırı getiriliyor. Buna göre mevsim değişmesi nedeniyle yapılan indirimli satışlar, kış mevsimi bitiminde 15 Ocak-1 Mart, yaz mevsimi bitiminde ise 15 Temmuz-1 Eylül tarihleri arasında yapılabilecek. Mağaza sahipleri, indirimli satışa konu edilen mal veya hizmetlerin indirimli satış fiyatını, indirimden önceki fiyatı ve indirim oranı, tarife ve fiyat listelerini etiketlerinden göstermek zoruna olacak. İndirimli satışlara ilişkin ticari reklam ve ilanlarda, dönemin başlangıç ve bitiş tarihlerinin belirtilmesi zorunlu olacak. Bir ticari işletmenin tasfiye nedeniyle indirimli satış yapabilmesi için indirimli satılacak ürünlerin envanterinin ilgili odaya sunulması ve izin alınması gerekecek.

  Türkçe zorunluluğu

  Özellikle ithal ürünlerde rastlanan yabancı dilde etiket kullanmak yasaklanıyor. Buna göre ürünlerin üzerinde yer alan tanıtma ve kullanıma ilişkin ifadeler, Türkçe olacak.

  Paket tura teminat

  Devre tatil ve devre mülk sözleşmelerinde yaşanan sorunlara çözüm amacıyla paket turlarda turizm firmasının teminat vermesi zorunluluğu getiriliyor.

  Ön ödemeli (kampanyalı) satışlarda tüketicilere ödediği bedel karşılığında yasal teminat verilecek. Örneğin, müteahhit firmalar ön ödemeli konut alan vatandaşlara peşin ödemesi ve ödediği taksit karşılığında teminat mektubu verecek. Ya da tahsilatını sigorta ettirecek.

  Konut kredisi sigortasız

  Özellikle konut kredilerinde gündeme gelen kredinin verilmesinin isteğe bağlı sigorta yapılması şartına bağlanması uygulaması kaldırılacak. Adı "isteğe bağlı" olsa bile konut kredilerinde zorunlu tutulan bu sigorta bankalarca mecbur tutulamayacak.

  Hakem heyeti sınırı 2 bin YTL’ye çıkıyor

  TÜKETİCİ Sorunları Hakem Heyetleri’nin ilgileneceği alışveriş limitlerini yükseltiliyor. Mevcut 827 YTL olarak uygulanan malın değeri sınırı 2 bin YTL’ye çıkarılacak. Bu maddeyle mahkemelerin yükünün hafifletilmesi öngörülüyor.

  Hurriyet


   
Kredi Kartı İle İlgili Yeni Yasalar Geliyor! konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Kar ile ilgili resimler

  Kar ile ilgili resimler

  kar ile ilgili bilgiler kar ile ilgili resimler resim resımlerı Kar bence sadece camdan izlendiğinde güzel çünkü (ufffff ) dışarısı çok soğuk .... 2 gün önce kaöydeydim ve kar yağıyodu Allah ım biraz dolaşıp geziniyim die geldiğim köyde eve tıkandım kaldım.... Ewet bu günden sonra kardan nefret ediyorum :dil:
 2. Kredi Kartı Borcu Olanlara Gelen Yeni Düzenlemeler 2011

  Kredi Kartı Borcu Olanlara Gelen Yeni Düzenlemeler 2011

  kredi kartı borcu olanlar için yeni düzenlemeler 2011 nelerdir şartlar kurallar ile ilgili bilgiler burada melekler Dikkatli kullanılmadığı takdirde insanın başına dert olan kredi kartları ile ilgili olarak Bankacılık Denetleme ve Düzenleme Kurulundan yeni düzenlemeler getirildi melekler.Haziran ayında haberini verdiğimiz kredi kartına 9dan fazla taksit yok haberimizden sonra çıkan yeni...
 3. Şiddet Yasasında Son Durum İle İlgili Bilgiler

  Şiddet Yasasında Son Durum İle İlgili Bilgiler

  şiddet yasası şiddet yasası son durum şiddet yasası maddeleri şike yasası 2011 ile ilgili bilgiler burada melekler. Fenerbahçe Kulübü Başkanı Aziz Yıldırım'ın tutuklanmasıyla gün yüzüne çıkan şike soruşturmaları sonunda yasa çıkarttırıyor melekler . TBMMde ki partilerce görüş ayrılığı yaşanan şike yasası son durum hakkında son bilgiler ise şöyle; Cumhurbaşkanı Abdullah Gül tarafından...
 4. Taksitle Yada Kredi kartı İle Kurban Olur mu?

  Taksitle Yada Kredi kartı İle Kurban Olur mu?

  taksitle kurban olurmu taksitle kurban alınırmı kredi kartı ile kurban alınırmı Günümüz de hayat şartları malum... Çoğu kişi alışveriş merkezlerinde satılan kurbanlıklarını bütçelerini sarsmamak adına kredi kartı ile taksitle alma yollarına gidiyorlar. Kafaları karıştıran sorulardan biri olan"kredi kartı ve taksitle kurban alınırmı" sorusuna yanıt olarak sizlere gereken yanıtı...
 5. Kredi kartı ile kurban kesilir mi

  Kredi kartı ile kurban kesilir mi

  Arkadaşlarım durumum bu aralar yok ben kredi kartı ile Kurban Bayramında kurban kesmek istiyorum. Taksitlendirsem olur mu ? Yada tek çekim mi yapayım bu konuda bilgili olanlar yazabilir mi lütfen. Bu vesile ilede herkesin Kurban Bayramını tebrik ediyorum.

Sayfayı Paylaş