Etiketler:
 1. PaSikA

  PaSikA Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  28 Kasım 2007
  Mesajlar:
  19.755
  Beğenilen Mesajlar:
  601
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  İstanbul

  Kredilere devlet garantisi geliyor

  Konu, 'Ekonomi-Finans-Borsa' kısmında PaSikA tarafından paylaşıldı.

  TOBB bünyesindeki kredi garanti fonunun işleyişinin değiştirilerek devreye sokulacağı iddia edildi.

  Bankalarla reel sektör arasındaki kredi akışına ilişkin şikayetler, küresel mali kriz sürecinde yoğunlaştı. Birçok şirket, bankaların yeni kredi açmadığı gibi eski kredilerin ödemesini de erkene çektiği gerekçesiyle tepkilerini dile getiriyor.

  Hükümet, açıklanan destek paketlerine ek olarak reel sektöre kredi akışını da kolaylaştıracak yeni önlemler üstünde duruyor.

  Bu kapsamda kredi garanti fonu, işleyiş esasları değiştirilerek ve kaynağı artırılarak devreye sokulacak.

  İŞLEYİŞLE İLGİLİ BELİRSİZLİK VAR

  TOBB bünyesindeki kredi garanti fonuna ek kaynak aktarılması ya da hükümetin ayıracağı kaynakla yeni bir garanti fonu kurulması gündemde.

  Fon için ayrılacak kaynağın büyüklüğü belirlenmeye çalışılıyor. 1 ila 2.5 milyar Türk Lirası arasında bir kaynağın uygulamaya ayrılması gündemde. Fon, 2001 krizindeki gibi bankaların, sorunlu şirketlerin ödenmeyen kredilerini yeniden yapılandırmasında devreye girebilecek.

  Faiz ve vade gibi ödeme koşulları yenilenen kredinin belli bir bölümü fon garantisinde olacak. Kullanıcı şirket krediyi ödeyemezse banka parasını fondan alabilecek.

  Kredi garanti fonundan yararlanacak firmaların KOBİler mi, yoksa büyük şirketler mi olacağı ise belirsizliğini koruyor.
   
Kredilere devlet garantisi geliyor konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Kredi kartında ’bileşik faiz’e yasa freni geliyor

  Kredi kartında ’bileşik faiz’e yasa freni geliyor

  Meclis Adalet Komisyonu’nda görüşülen, Türk Ticaret Kanunu (TTK) Tasarısı’na önerge ile eklenecek madde ile kredi kartlarına "bileşik faiz" uygulamasına fren getirilmesi hedefleniyor. Ancak, buna karşı çıkan bankacılık ve finans sektörünün, düzenleme aleyhinde milletvekilleri üzerinde yoğun kulis faaliyeti yürütüyor. Tasarı’nın "bileşik faiz"i düzenleyen 9. maddesinde,...
 2. Erbil'den aldatılmama garantisi

  Erbil'den aldatılmama garantisi

  Erbil'den aldatılmama garantisi Evlendikten sonra durulan çapkınlıklarıyla ünlü şovmen Mehmet Ali Erbil, eşi Tuğba Erbil'in sıkı markajı altında. Sabah gazetesine röportaj veren çift, mutlu evliliklerinin sırrını anlattı. Aralarındaki 21 yaş farkın önemli olmadığını belirten Tuğba Erbil, "Mehmet Ali, çapkınlık yaparsa hoşgöremem; onu bırakır giderim....
 3. Kredi Kartı İle İlgili Yeni Yasalar Geliyor!

  Kredi Kartı İle İlgili Yeni Yasalar Geliyor!

  Sanayi ve Ticaret Bakanlığı, bankaların kart başına sadece bir kez bedel almasını hükme bağlayan taslak hazırladı. Tüketicinin Korunması Yasa Taslağı önemli değişiklikler içeriyor. HÜKÜMET, kredi kartlarındaki yıllık aidat bedelinin kaldırılarak, kart başına sadece bir kez bedel alınmasını zorunlu hale getiren yasa çıkarıyor. Sanayi ve Ticaret Bakanlığı’nca hazırlanan yeni taslak...
 4. Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas, bugün Türkiye’ye geliyor

  Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas, bugün Türkiye’ye geliyor

  Cumhurbaşkanlığı Basın Merkezi'nden yapılan yazılı açıklamada, Abbas'ın, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile yapacağı görüşmelerde "Filistin ile ilgili gelişmelerle Ortadoğu barış sürecindeki ve bölgedeki durum konusunda görüş alışverişinde bulunulacağı" bildirildi. Başbakan Erdoğan'ın akşam yemeğinde ağırlayacağı Abbas, cumartesi günü TBMM Başkanı Köksal...
 5. Tüp Bebek İçin Devletten Kredi Veriliyor

  Tüp Bebek İçin Devletten Kredi Veriliyor

  Başlığa bakanlar, bunu Türkiye Devleti olarak düşünebilirler. Malesef arkadaşlarım evet tüp bebek için kredi veriliyor ama bunu şimdilik Almanya Yapıyor :) Nüfusu ortalamadan çok yaşlı olan tüm Avrupa Ülkeleri gibi Almanya'da da bu durum söz konusu. Güçlü ekonomisi olan Alman Hükümeti aldığı bir kararla nüfuslarını gençleştirmek için böyle bir kanun çıkartmış. Bilginiz olsun.

Sayfayı Paylaş