Kreş Seçerken Nelere Dikkat Etmeli?

*MeleK*

♥Ben Aşık Olduğum Adamın Aşık Olduğu Kadınım♥
Kreş Seçerken Nelere Dikkat Etmeli?
kreş seçimi, kreş nasıl seçilmeli, kreş seçerken dikkat edilmesi gerekenler
Çalışan annelerin en büyük sorunları işe gittiklerinde çocukları güvenli kişiye ve ortamlara bırakmak... Ben de çalışan bir anne olarak 2 yaşına kadar bakıcıyı tercih ettim. Fakat uzmanlar 3 yaştan itibaren artık çocukların sosyalleşmeleri adına kreşi öneriyorlar. Dünyanın en kıymetli varlığı çocuklarımız değilmidir? Onlar için en iyiyi ve doğrusunu her anne baba olarak bizler de düşündük ve bizim şu an 2,5 yaşında olan ikizlerimizin kreşe başlamalarına karar verdik. Bizim gibi çalışan anne babalar için kreş seçimi konusun da işinize yarayacak önerileri ve uzman görüşlerini sizler için paylaşmak istiyorum. Çocuğunuz için kreş seçimin de aşağıda ki ayrıntıları mutlaka göz önünde bulundurmanız da fayda var!
kres.jpg

KURULUŞUN İZİN BELGESİ
• Kuruluşun "Açılış İzin Belgesi" bulunuyor mu? Hangi kurumdan açılış izni aldığı? Açılış İzin Belgesi Kuruluşta görülecek bir yere asılmış mı?

KURULUŞ BİNASI VE ÇEVRESİNİN UYGUNLUĞU

• Kuruluşun çocukların rahatça oynayabilecekleri bir bahçesi bulunuyor mu?
• Kuruluş binasında veya yakınında çocuklar için tehlike yaratabilecek fırın veya patlayıcı ve yanıcı madde satan veya depolayan bir işletme bulunuyor mu?
• Kuruluşta tehlike anında çocukların binadan kolaylıkla ayrılabilmeleri için çıkış kapısı, tahliye sistemi veya yangın merdiveni bulunuyor mu?
• Binanın odalarının aydınlık ve ferah olup olmadığı, güneş ışığı alıp almadığı?
• Binada çocukların bulunduğu uyku, oyun, etkinlik, çalışma odalarının zemin veya üst katlarda olup olmadığı? (Bodrum katta uyku, oyun, etkinlik, çalışma odaları bulunmamalıdır.)

KURULUŞUN ODALARININ UYGUNLUĞU

• Kuruluşun her türlü tesisatı, odaları, mutfak ve tuvaletleri temiz ve hijyenik mi?
• Gruplarda çeşitli etkinliklerin yapılabileceği, evcilik, blok, masa oyunları, fen ve tabiat, müzik vb. köşeleri bulunuyor mu ?
• Mutfakta kullanılacak olan tencere, tabak, bardak gibi gereçler çelik, porselen veya cam türü malzemelerden yapılmış mı ? (Plastik olmamalıdır.)
• 0-2 yaş grubu çocuklar için emekleme ve alt değiştirme bölümleri bulunuyor mu?
• 0-2 yaş grubu çocuklara yönelik uyku ve oyun odaları birbirinden ayrı olarak düzenlenmiş mi?
• 0-2 yaş grubu çocuklar için, sabit karyola kullanılıyor mu ?

• 3-6 yaş grubu çocuklar için portatif karyola (kampet) bulunuyor mu?
• Çocukların kullandıkları masalar ve sandalyeler, malzemelerin ve oyuncakların konulduğu dolap ve raflar, çocuk boyuna uygun mu?
• Kaloriferler yanıyor mu ? Çocukların bulunduğu odalarda ısıölçer bulunuyor mu ve odalar ortalama bir sıcaklıkta mı ?
• Tuvalet ve lavabolar çocuk boyuna uygun düzenlenmiş mi?
• Tuvalet ve mutfak zemini kaymaz seramikten döşenmiş mi veya çocukların kaymasını engellemek için kaymayan paspas serilmiş mi?
• 2 yaşına kadar olan çocuklar için klozet adaptörü kullanılıyor mu ?
• İlaç ve ilk yardım malzemelerini içeren bir ecza dolabı bulunuyor mu?

GRUPLANDIRMA

• 0-2 yaş (0-24 aylık) grubu en fazla 10 çocuktan oluşuyor mu ? Her grupta 1 grup sorumlusu ve 1 çocuk bakıcısı bulunuyor mu ?
• 2-5 yaş (24-66 aylık) grubu en fazla 20 çocuktan oluşuyor mu ? Her grupta 1 grup sorumlusu ve 1 çocuk bakıcısı bulunuyor mu ?
• 6-13 yaş grubunda en fazla 20 çocuktan oluşuyor mu ? Her grupta 1 grup sorumlusu bulunuyor mu ?

GÜVENLİK ÖNLEMLERİ

• Yangından korunma için yangın söndürme cihazı, yangın tüpü ve malzemesi sesli ve ışıklı alarm sistemi, duman ve gaz detektörü bulunuyor mu ? Yangın, Deprem tatbikatı yapılıyor mu ?
• Acil durumlarda gerekebilecek yangın, polis, ambulans gibi numaralar görülebilecek bir yerde bulunuyor mu ?
• Kalorifer ve diğer ısınma araçları korunaklı hale getirilmiş mi ya da güvenlik bariyeri bulunuyor mu ?
• Elektrik düğme, prizleri, elektrik kabloları korunaklı hale getirilmiş mi, prizlerde koruma kapağı bulunuyor mu ?
• Kuruluştaki tüm dolaplar, aparatlar, raflar, panolar, ayakkabılık, portmanto vb. mobilyalar çekilince devrilmeyecek şekilde duvara sabitlenmiş mi veya duvara bağlama güvenlik aparatları bulunuyor mu?
• Kuruluştaki dolapların üzerine eşya konulmuş mu?(Çocukların üzerine düşmemesi için dolapların üzerine eşya konulmamalıdır.)
• Kuruluştaki tüm pencere ve balkon kapıları korunaklı hale getirilmiş ve güvenlik kilitleri bulunuyor mu?
• Kuruluştaki tüm merdivenlerde emniyet korkulukları var mı? Tüm merdiven ve balkon aralarından çocukların düşmelerini engelleyici koruyucu düzenleme bulunuyor mu?
• Çocukların yemek yedikleri yer uygun ve güvenli mi?

• Ecza dolabı çocukların ulaşılamayacağı yerde kilitli olarak bulunuyor mu?
• Oyun ve etkinlik, uyku odalarında çocukların düşmeleri halinde tehlike oluşturmayacak şekilde zeminin yumuşak özellikte mi?
• Sabit bebek karyolalarında kenar koruyucuları bulunuyor mu ?
• Pencere, perde, perdenin sarkan ipleri, prizler ve elektrik kordonları, çocuğun karyolasından uzak ve ulaşamayacağı yükseklikte mi?
• Lavabolar çocuklar üzerine düşmeyecek şekilde duvara sabitlenmiş mi?
• Bahçe zemini yumuşak malzeme ile kaplı mı? Bahçe oyuncaklarında kırık sivri uçlu, keskin, paslı kenarları bulunuyor mu ?
• Bahçede çocukların dışarıya çıkmalarını engellemek için dış kapı kilitli ve güvenli mi?
• Servis aracında, çocukların inme ve binmeleri sırasında yardımcı olmak üzere bir rehber personel bulunuyor mu? Servisin koltuklarında her çocuk için bir emniyet kemeri var mı ?
• Kuruluşta çocukların sağlıklı bir ortamda bakım ve eğitimlerinin sağlanması için tüm güvenlik önlemleri alınmış mı ?

KURULUŞ MÜDÜRÜ, GRUP SORUMLUSU /ÖĞRETMENİN UYGUNLUĞU

• Sorumlu Müdür ve Grup Sorumlusu, Çocuk Gelişimi ve Eğitimi, Okul Öncesi alanında eğitim almış mı ve çocuk alanında daha önce çalışmış mı?
• Gruplarda Grup Sorumlusu ile birlikte Çocuk Bakıcısı bulunuyor mu ?
• Personellerin çocukların ihtiyaçlarına duyarlı, sevgi ve şefkatli, çocuklarla ilgili olup olmadıkları?
• Personellerin çocuklarla konuşma biçimleri ve davranışları nasıl ?

EĞİTİM PROGRAMI

• Çocuğun kuruluşa uyum sağlaması aşamasında kuruluş olarak neler yapıldığı?
• Kuruluşta hangi eğitim programının uygulandığı? (Milli Eğitim Bakanlığı'nın 0-36 aylık çocuklara yönelik eğitim programı ile Okul Öncesi Eğitim programı uygulanmalıdır.)
• Personele yönelik eğitimler düzenleniyor mu ? Hangi konularda eğitim veriliyor? (Çocuk ile iletişim, öfke kontrolü, çocuklara davranış yöntemler vb)
• Davranış problemi olan çocuğa nasıl yaklaşıldığı, uygulanan yaklaşım yöntemleri nelerdir?
• Çocukların gelişimlerinin olumlu ya da olumsuz sonuçlarının çocukların günlük olarak yaptıklarının ailelerle paylaşılıp paylaşılmadığı, aileler ile veli toplantısının yapılıp yapılmadığı?
• Ailelerin gruptaki etkinlikleri izlemelerine imkan tanınıp tanınmadığı?

SAĞLIK

• Çocukların hastalanması durumunda neler yapıldığı?
• Kuruluşun acil durumlarda temasa geçebileceği bir doktor, hemşiresinin bulunup bulunmadığı?
• Çocuklara ilaçların nasıl verildiği?
• Kuruluşta çocukların bulaşıcı hastalıklardan korunmasına yönelik yapılacak çalışmalara ilişkin bir talimat/yönerge bulunuyor mu?
• Kuruluşta çocukların ve personellerin dikkatli ve sık sık el yıkanması konusunda kurallar var mıdır?
• Çocukların kullandıkları malzeme ve oyuncaklar, düzenli olarak temizleniyor mu ?
• Kuruluşa ait bir temizlik planı bulunuyor mu?

BESLENME

• Çocuklara verilen yemekler, protein, karbonhidrat, kalsiyum mineral ve vitaminlerden dengeli almayı sağlayacak şekilde, çocukların yaş ve gelişimsel özelliklerine uygun çıkarılıyor mu?
• Aylık yemek listesi kuruluşta görülebilecek bir yere asılmış mı veya ailelere yemek listesi bildiriliyor mu ?
• Kuruluşta verilen yemek numuneleri uygun saklama ortamında yirmi dört saat süre ile saklanıyor mu?
• 0-2 yaş grubu için ayrı bir beslenme programı bulunuyor mu?

Geri