1. *BEYZA*

  *BEYZA* Administrator Yetkili Kişi

  Kayıt:
  21 Aralık 2011
  Mesajlar:
  16.852
  Beğenilen Mesajlar:
  2.458
  Ödül Puanları:
  113

  Kreş ve okul bitlerinden korunmanın yolları

  Konu, 'Çocuk Sağlığı ve Eğitimi' kısmında *BEYZA* tarafından paylaşıldı.

  Kreş ve okullarda hızla yayılabilen herkesin karşılaşabileceği bir sorun Baş Biti.Baş bitinden kurtulmanın ve çocuklarınızı bu asalaklardan korumanın yolları detaylarıyla yazımızda.
  İnsan bitleri 3 tiptir.

  1-Baş biti ediculus humanus var. capitis

  2-Vücut Biti: Pediculus humanus var. corporis

  3- Kasık Biti: Phthirus Pubis

  Bitler genel olarak küçük, kanatsız, yassı, 3 çift bacaklı emici ve sokucu ağızları olan böceklerdir. Baş biti yaklaşık olarak 2-3 mm., vücut biti 2-4 mm., kasık biti ise 1-2 mm. büyüklüktedir.

  Bit dendiği zaman Pediculus humanus anlaşılır. Phithirus pubis (kasık biti) ise yapı ve yerleşim yeri olarak oldukça farklıdır.

  Biz bu yazımızda Baş bitini inceleyeceğiz.

  Baş biti ediculus humanus var. capitis

  Yetişkin baş biti kabaca 2-3 mm uzunluğundadır.Baş biti baştaki saçlara yerleşir. En sık tercihi başın arkasındaki saçlar olsa da tüm baş ve boyuna yerleştiği de görülebilir.Yumurtalarını saç gövdesine bırakır. Sıçrayamaz veya uçamazlar ancak oldukça çabuk hareket ederler. Konak vücuduna temas eden diğer konağa kolayca geçerler. Köpekler, kediler ve diğer evcil hayvanlar, insan biti iletiminde bir rol oynamaz. Yayılım okul öncesi ve okul çağı çocuklarında, ailelerinde veya bakıcılarında oldukça hızlıdır. Baş biti herhangi bir hastalık bulaştırmaz ancak kaşımayla birlikte cildin bütünlüğünün bozulması sonucu ikincil enfeksiyonlar cilde yerleşebilir. Baş bitinin bulaşması kişinin ya da çevresinin temizliği ile ilgili değildir.
  < Konu Resmi..>  ÇOCUK SAĞLIĞIYLA İLGİLİ TÜM KONULAR AŞAĞIDAKİ LİNKTE
  http://www.meleklermekani.com/forums/cocuk-sagligi-ve-egitimi.63/  Genel olarak bitlenmiş kişinin saçı ile doğrudan temas yoluyla yayılır. Bulaşma bitlenmiş bir kişi ile kafa-kafaya temas yoluyladır. Bu tür temaslar da en çok oyun sırasında çocuklar arasında okul, ev ve başka yerlerde (örneğin, spor aktiviteleri, oyun alanları, kamp ve pijama partileri) olabilir. Daha az sıklıkla da giyilen şapkalar, eşarp, mont, spor kıyafetleri, veya saç kurdelesi veya; taraklar, fırçalar veya havlu kullanarak , bir yatakta yatarken, kanepe, yastık, halı yoluyla olabilir.

  İnsan bitleri insanda ektoparazit olarak kan emerek yaşarlar. 15-38 C ısı yaşamaları için uygundur. Yumurtalar 21-36 dereceler arasında gelişir. 60 C nemli ısı yumurtaları 15-30 dakikada öldürür.
  Erkeklerinden biraz daha büyük olan dişi bitler döllendikten 1-2 gün sonra yumurtlamaya başlar. Bit yumurtasına Sirke denir. Sirke beyaz, elips şeklinde, 0,8 mm uzunluktadır. Baş biti yumurtalarını baş ve ensedeki saçlara bırakır.Yumurtalar kumaş ve battaniyeler üzerinde bir ay kadar canlı kalabilirler. Bir dişinin yumurtladığı yumurta sayısı ısı ve beslenmeye göre değişir.Baş biti 140 tane kadar yumurta yapar. Yumurtalar saç telinin saç derisine yakın kısımlarında (yaklaşık 6 mm aralığında) sıkıca yapışmış olarak bulunurlar. Genellikle kepek veya saç sprayi damlacıkları ile karıştırılırlar. Kuluçka süresi ortalama 6-9 gündür. bazen yumurta 35 gün uykuda kalabilir.
  Yavşak da denilen nimf yumurtadan çıktığında erişkine çok benzer. Yaşayabilmesi için 24 saat içinde beslenmesi gerekir.Beslenen nimf çabuk büyür, iki hafta içerisinde 3 defa deri değiştirerek erişkin hale geçer. ( Fotograf: N1 N2 N3)

  Yumurtlanan yumurtadan erişkin hale gelinceye kadar 12-18 gün geçmektedir. Erişkin erkek bit 30 gün, dişi bit ise 40 gün kadar yaşar.

  Baş bitinin herhangi bir hastalığı bulaştırdığı bilinmemektedir ve bu nedenle bir sağlık tehlikesi olarak kabul edilmez.

  İlk bulaştığı anda belirti vermeyebilir;asemptomatik olabilir. Kaşıntı baş bitlenmesinin en sık görülen belirtisidir. Bitler özellikle geceleri insanı sokarak kan emerler. Bit soktuğu yere iritasyon yapan salgısını bırakır ve alerjik bir reaksiyona neden olur. İlk bulaşmadan sonra kaşıntının başlaması 4-6 hafta sürebilir. Ayrıca sinirlilik ve uykusuzluk hali, kaşımaya bağlı kafa derisinde yaralar ve ikincil cilt enfeksiyonları oluşabilir.

  Saç bitinin tanısı canlı bitlerin veya sirkelerin görülmesi ile konulur.

  Tedavide ise sadece bitlenen kişi değil temas halindeki tüm aile bireyleri tedavi edilmelidir. Tedavide kullanılan şampuan, krem, spray gibi alternatifler mevcuttur. Ayrıntılı bilgi için lütfen doktorunuza veya eczacınıza danışınız. Tedavinin yanı sıra bazı ek tedbirler de almak gerekir:

  Tedaviye başlamadan önceki 2 günlük süre içerisinde kişi ile temas etmiş şapkalar, eşarplar ve ceketler dâhil bütün giysiler, yatak örtüleri, havlular ve sabun bezleri 53,5 C ve daha üzeri sıcaklıktaki suda en az 5 dakika bırakılmak sureti ile makinede yıkanır ve kurutucunun sıcak devresi kullanılarak en az 20 dakika kurutulur, yıkanmayan giysiler veya yatak örtüleri kuru temizlemeye tabi tutulur.

  Peruklar, saç fırçaları ve taraklar çok sıcak sabunlu su ile 5- 10 dakika yıkanır ve başkalarıyla paylaşılmaz.

  Ev ve odalar, kumaşlı mobilyalar, halılar ve yerler tamamen elektrik süpürgesi ile temizlenir.

  Bütün oyuncaklar çok sıcak sabunlu su ile 5- 10 dakika yıkanır veya hava geçirmeyen plastik bir torbada 2 hafta muhafaza edilir, bu özellikle yatak üzerinde kullanılan doldurulmuş oyuncaklar için önemlidir.


   
Kreş ve okul bitlerinden korunmanın yolları konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Doğum Sonrası Korunma Yolları ve Yöntemleri

  Doğum Sonrası Korunma Yolları ve Yöntemleri

  Çiftler için dünyaya yeni bir can getirmek büyük bir mutluluk yaşatacaktır. Bu mutluluk daha sonra maddi ve manevi kaygılara neden olabilmektedir. Bebeğin geleceği hakkın da sorumlulukları yüklenmek bir takım endişelere zemin hazırlayabilir. Günümüzde bunun bilincinde olan çiftler 2 çocuk yapmaktan öteye geçmiyor. Bu yüzdendir ki yeni bebek sahibi olan ve maddi manevi endişe taşıyan...
 2. Cilt kanseri ve korunma yolları

  Cilt kanseri ve korunma yolları

  cilt kanseri, sebepler, nedenler, belirtileri, tedavi yöntemleri, bilgileri, korunma yolları ve merak edilen tüm bilgileri burada arkadaşlar Günümüz de oldukça sıkça karşılaşılan cilt kanseri hakkında bilgileri, Prof. Dr. Rana Anadolu'nun verdiği bilgilerle sunuyoruz sizlere Melek'ler. Prof. Dr. Rana Anadolu, deride gözlenen cilt kanserinden korunma yollarını yazdı. Güneşli yaz...
 3. Klimanın Yol Açtığı Rahatsızlıklar Ve Korunma Yöntemleri...

  Klimanın Yol Açtığı Rahatsızlıklar Ve Korunma Yöntemleri...

  Klimanın Zararları Klimanın Sağlığımıza Etkileri Günlük yaşamımızın vazgeçilmezi özellikle bu yaz aylarının vazgecilmezi klimalar, doğru kullanıldığında sağlık problemi yaratmazken, kontrolsüz ve uzun süre kullanımı ciddi sağlık sorunlarına yol açıyor. Dr. Back-Up Medikal Danışmanı Dr. Ayhan Tokgöz, havaların ısındığı ve klima kullanımının arttığı bu günlerde, klimaya bağlı...
 4. Vajinit Etkenleri ve Korunma Yolları

  Vajinit Etkenleri ve Korunma Yolları

  vajinit nedir,vajinit nedenleri,vajinit belirtileri,vajinit tedavisi,vajinitten korunma yolları,vajinit hakkında bilgiler Kadın üreme organlarının dış dünyaya açılan kapısı olan vajinanın iltihabına VAJİNİT denir.Vajinit oldukça geniş bir tanımlama olup mikrobik, allerjik, hormon dengesizliklerine bağlı ve yabancı cisim kaynaklı olmak üzere çeşitli gruplara ayrılabilir. Sık rastlanması ve...
 5. Domuz Gribi Belirtileri ve Korunma Yolları

  Domuz Gribi Belirtileri ve Korunma Yolları

  Son zamanlar da Niğde ve Adana da domuz gribinden ölenlerin olması ile birlikte dikkatler domuz gribine yöneldi. Malum kış aylarını yaşıyoruz ve gribal enfeksiyonlar şu an kol geziyor. Hastaneler de salgın bir şekil de her yaştan grip teşhisi ile tedavi görenlerin çokluğunu eğer son zamanlar da yolunuz hastaneye düşmüşse görmüşsünüzdür. Ne yazık ki ağır bir virüs olan domuz gribi ölümcül...

Sayfayı Paylaş