1. PaSikA

  PaSikA Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  28 Kasım 2007
  Mesajlar:
  19.755
  Beğenilen Mesajlar:
  601
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  İstanbul

  Kriz önlemleri masaya yatırılacak

  Konu, 'Ekonomi-Finans-Borsa' kısmında PaSikA tarafından paylaşıldı.

  Krizin etkilerine karşı alınabilecek önlemleri görüşmek üzere Hükümet ve işveren tekrar bir araya geliyor. Alınan bilgiye göre, hükümet, işçi ve işveren konfederasyonları, ekonomik krizin etkilerine karşı kısa çalışma ödeneği düzenlemesinin ardından atılabilecek diğer adımlarla ilgili temaslarını sürdürüyor.

  Bu çerçevede, çalışmalara esas oluşturmak üzere bakanlık bürokratları ile Türk-İş, Hak-İş, DİSK ve TİSK uzmanları Üçlü Danışma Alt Kurul Toplantısı'nda bir araya geldi.

  İŞKUR Genel Müdürü Namık Ata başkanlığındaki toplantıda, kısa çalışma ödeneğinin de bulunduğu yasal düzenleme hakkında taraflara bilgi verildi. İşçi ve işveren temsilcileri, yasa taslağında Üçlü Danışma Kurulu'nda görüşülmeyen kimi düzenlemelere yer verilmesini eleştirdi.

  İşçi ve işveren konfederasyonları, alt kurul toplantısında, Üçlü Danışma Kurulu'nda değerlendirilmek üzere üçer öneri sundu.

  TİSK, ''ücretsiz izin'' uygulamasının hukuki sıkıntı yarattığı gerekçesiyle bu konuda düzenleme yapılmasını, özel istihdam büroları aracılığıyla ''geçici iş ilişkisi'' uygulamalarına imkan verilmesini, denkleştirme ve telafi çalışması yaptırılabilmesini talep etti.

  Türk-İş, istihdam güvencesinin geliştirilmesini, kayıt dışı istihdamı önleyecek ciddi tedbirler alınmasını ve işten çıkarmaların önlenmesini istedi. DİSK, çalışma sürelerinin düşürülmesini, istihdamı korumaya yönelik kaynak yaratılması ya da bu konudaki maliyetlerin düşürülmesi, işsizlik ödemesinden yararlanma koşulları kolaylaştırılıp miktarının artırılmasını talep etti.

  Hak-İş, Kıdem Tazminatı Fonu'nun biran önce düzenlenmesini, sosyal diyalog mekanizmalarının iş yeri düzeyi başta olmak üzere geliştirilmesini ve çalışma hayatını düzenleyen yasaların en kısa sürede değiştirilmesini istedi.

  TİSK ayrıca İŞKUR'un personel sayısının artırılmasını önerdi. Türk-İş ise artan işsizlik başvuruları sonrasında bunun tek başına yeterli olmayacağını kurumun kapasitesi ve kaynaklarının da artırılmasına ihtiyaç olduğunu belirtti.

  Uzmanlar düzeyinde gerçekleştirilen Üçlü Danışma Alt Kurul Toplantısı'nda ortaya konulan öneriler, başkanlar düzeyinde gerçekleştirilecek Üçlü Danışma Kurulu'na sunulacak.

  Hükümet, işçi ve işveren kesimi temsilcilerinin küresel ekonomik krizin etkilerine karşı alınabilecek önlemleri görüşmek üzere Üçlü Danışma Kurulu Toplantısı'nda 4 Martta bir araya gelmesi bekleniyor.
   
Kriz önlemleri masaya yatırılacak konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Bakım Önlemleri

  Bakım Önlemleri

  1) Saksı Değiştirme Saksı değiştirme işlemi, iç mekan süs bitkileri yetiştiriciliğinde önemli bir yer kaplar. Bitkiler, yetiştiricinin gereksiz yere bitkinin saksısının değiştirmesi veya saksı değiştirmeyi tam bilmemesi nedeniyle zararlanmaktadır. İçerisinde belirli miktarda toprak bulunan kaplarda (sözgelişi saksı, kasa, çanak vb. gibi) yetiştirilen süs bitkilerinin bir süre sonra varolan...
 2. AVM'ler ve Kriz Önlemleri

  AVM'ler ve Kriz Önlemleri

  Küresel mali krize karşı çeşitli önlemler alan alışveriş merkezlerinin yöneticileri, bu kapsamda AVM'lerin içindeki işletmelere kira indirimi, ödemelerde döviz kurunun sabit tutulması ve ciro üzerinden kira alınması gibi kolaylıklar sağlamaya başladı. Son yıllarda peş peşe açılan AVM'ler nedeniyle özellikle büyük şehirlerde “AVM enflasyonu” yaşanıyor. Türkiye'de 1000 kişiye ortalama 58...
 3. Önlemler iyi ancak zamanında alınsa kriz daha rahat atlatılırdı

  Önlemler iyi ancak zamanında alınsa kriz daha rahat atlatılırdı

  TÜSİAD Başkanı Yalçındağ, hükümetin ÖTV indirimini "Doğru karar" olarak yorumladı ve ekledi: "Bu kararlar Eylül'de de konuşuluyordu. İndirim Ekim'de yapılsaydı krizi daha rahat atlatabilirdik".. Türk Sanayici ve İşadamları Derneği (TÜSİAD) Başkanı Arzuhan Doğan Yalçındağ, hükümetin otomotiv, beyaz eşya ve konutta ÖTV indirimi ve KKDF'nin indirilmesine yönelik önlemlerinin...
 4. Işıklı Masalar

  Işıklı Masalar

  ışıklı masalar çok ilginçler :D

Sayfayı Paylaş