1. PaSikA

  PaSikA Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  28 Kasım 2007
  Mesajlar:
  19.755
  Beğenilen Mesajlar:
  601
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  İstanbul

  Krizden nasıl korunuyorlar ?

  Konu, 'Ekonomi iş dünyası' kısmında PaSikA tarafından paylaşıldı.

  Küresel gelişmeleri dikkatle izleyen firmalar yıl başından itibaren almaya başladıkları tedbirleri daha da yoğunlaştırdı. İş dünyasının önde gelen isimleri, "Gelirlerimizi ve harcamalarımızı gözden geçirdik. Darbelere hazırız" diyor. Çalışanları ile toplantılar yapıp küresel krizin yaratacağı tehlikeleri anlatan yöneticiler, henüz çalışan sayısını azaltmayı ise düşünmüyor.
  Yurtdışından kredi temin eden tüm şirketler, yeni dönemde borçlanmamak için yoğun çaba içinde. Öz kaynaklarını güçlendirmeye çalışan firmalar, mevcut dış borçlarını da uzun vadeye yayıyor. 2009’da yeni yatırım yapmayacak olan firmalar, verimlilik artışı ve üretim maliyetlerini düşürerek en az zararla krizi atlatmayı planlıyor. Her firma tedbirini bulunduğu sektörünün ihtiyacına göre belirliyor. Kimi firmalar mağazalarındaki yürüyen merdivenleri kapatarak enerji tasarrufu sağlarken, kimileri ise fazla mesaiyi yasaklıyor. Bir çok firma da petrol fiyatlarındaki artışa karşı alternatif enerji kaynaklarına yöneliyor.

  KRİZE KARŞI KİM, NASIL TEDBİRLER ALDI

  Kibar Holding Yönetim Kurulu Üyesi Asım Kibar
  SATIŞI KISA VADEYE ÇEKTİK
  Olmazsa olmazlar dışındaki ek yatırımları kestik. Elimizdeki stokları hızla eritiyoruz. Uzun vadeli satışlarımızı, borçlanmaya gerek duymamak için kısa vadelere çektik. Dünyadaki rekabetçi ortama uyum sağlamak için verimliliği artıracak projeler üzerinde çalışıyoruz. Bu küresel krizde ayakta kalabilenler, çok daha büyüyecek. İşçi çıkarma planımız yok.

  Sarar Giyim Yönetim Kurulu Başkanı Cemalettin Sarar
  AZ ADAMLA ÇOK İŞ YAPIYORUZ
  Az adamla çok iş yapmaya çalışıyoruz. İşten çıkarmak gibi bir politikamız yok ama verimsiz çalışanların işine son veriyoruz. Komşu ülkelere yaptığımız ihracatı artırmaya çalışıyoruz. İç piyasada durum parlak değil. Depoda mal tutmuyoruz, o devir bitti. Günlük, haftalık mal üretiyoruz. Eskiden yüzde 100 iş yapanlar, şimdi yüzde 40-50’ye düştü.

  Boydak Holding Yönetim Kurulu Başkanvekili Mustafa Boydak:
  YATIRIMI 1 YIL ERTELEDİK
  Başlamış yatırımlarımız sürecek ama önümüzdeki 1 yılda yeni yatırım yapmayacağız. Mevcut kredi havuzumuzu analiz ediyoruz. Firmalarımızı kısa vadeli risklerden arındırıyoruz. İşçi çıkarmayacağız ama 2009’da yeni işçi de almayacağız. Krizi fırsata çevirmek için önce vergi oranları ve aracılık maliyetleri düşürülmeli.

  Boyner Holding Yönetim Kurulu Üyesi Ümit Boyner
  YÜRÜYEN MERDİVENLER KAPATILDI
  Yatırım bütçemizin üzerinden geçiyoruz. Piyasadaki daralma önümüzdeki yıl da sürecek, moraller bozuk. Reel faizlerin aşırı yüksekliği, açık pozisyon konusunda bizi zorluyor. Yeni borçlanmalara gitmiyoruz. Mevcut borçlarımızın vadelerini olabildiğince uzatmaya çalışıyoruz. Bazı mağazalarımızda yürüyen merdivenleri kullanmıyoruz, çalışan servislerini konsolide ediyoruz.

  Diren Holding Yönetim Kurulu Üyesi Ozan Diren
  BÜYÜK PARA ÇIKIŞINI KESTİK
  Krizin geleceğini bekliyorduk. Döviz nakit akışımızı sürekli dengede tutuyoruz. İhracattan kaynaklı döviz girişleri ile döviz çıkışlarımızı denk getirmeye çalışıyoruz. Acil harcamalarımız yok ise büyük para çıkışlarına müsaade etmiyoruz. Enerji tasarrufu konusunda tüm birimlerimizi gözden geçiriyoruz. Bu dönemde YTL’nin değer kaybetmesinden korkmamalıyız.

  Dalgakıran Kompresör Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Dalgakıran
  YENİ ÜRÜNLERE HIZ VERDİK
  Krize karşı planlarımız hazır. Üretimde yaşadığımız daralmayı, rekabet gücü yüksek olan teknolojik ürünler üreterek atlatmaya çalışıyoruz. İçerideki satış elemanlarımızı farklı alanlara kaydırıp, bayii ağımıza ağırlık veriyoruz. Dövizle uzun vadeli borçlanıyoruz. YTL’yi hala güçlü tutmaya çalışmak doğru bir politika değil. Verimliliğini artıramayan kriz yenilir.

  Hey Tekstil Yönetim Kurulu Başkanı Aynur Bektaş:
  UCUZ ÜRETİME YÖNELDİK
  İhracat bedellerimizi sigortalıyoruz. Çalışanlarımızla sürekli toplantı halindeyiz. Müşterilerimizle de yakın temastayız. Üretimi kendi bünyemize çekerek, büyümeye odaklandık. Fabrikalarımızın bant sayısını artırıyoruz, ucuz üretime ağırlık veriyoruz. Hükümet ve finans aktörleri krize karşı çeşitli senaryolar üretmeli. İhracatın durmaması gerekiyor. Derhal IMF ile anlaşılmalı. Eximbank’a fon akışı sağlanmalı.

  TIRSAN Yönetim Kurulu Başkanı Çetin Nuhoğlu
  FAZLA MESAİYİ KALDIRDIK
  Tamamen verimliliği yönelik bir eylem planımız var. Son 2 aydır her türlü fazla mesaiyi kaldırdık. Müşterinin para vermeyeceği her tür üretimi kestik. Sakin olup verimliliği artıracak yöntemleri bulmalıyız. Çünkü yakın zamanda talep düşecek, enflasyonun yükselmesi ile maliyetler artacak. Mal ve hizmet ihracatında avantaj sağlayabilirsek, Türkiye krizi en az hasar ile atlatır.

  YKM Yönetim Kurulu Üyesi Nuşin Oral
  PART-TIME ÇALIŞMAYI ARTIRDIK
  Hem özkaynak kullanımı hem de kredi dengemizi dikkatli oranlıyoruz. Ciddi bir dalgalanmada öz sermayemize yaslanacağız. Yeni yatırımları minimize ettik. İş ortaklarımızdan yatırım desteği alıyoruz. Operasyonel tasarruf konusunda birçok adım attık. Part-time eleman kullanımını artırdık. Enerji tasarrufu için EN-VER projesini hayata geçiriyoruz.

  Nuh Çimento Yönetim Kurulu Başkanı Atalay Şahinoğlu:
  ALTERNATİF YAKITA YÖNELDİK
  Son derece düşük rakamlarla borçlanıyoruz. Çalışanlarımızın morallerini yüksek tutmak için sürekli toplantılar yapıyoruz. Elektrik kullanımını en aza indirdik. Özellikle görüntü güzelliği sağlamak için yaptığımız ışıklandırmaları üçte iki oranında azalttık. Ayrıca kömür maliyetini düşürmek amacıyla alternatif yakıtlara yöneldik.

  KRİZE KARŞI NASIL BİR REÇETE UYGULANMALI
  * İhracat artışı teşvik edilmeli.
  * Katma değeri yüksek ürünler üretilmeli.
  * TL’deki değer kaybı engellenmemeli.
  * Hükümet ve bankalar ortak senaryo üretmeli.
  * IMF ile hemen anlaşma imzalanmalı.
  * Kısa vadeli borçlanmalardan kaçınılmalı.
  * Enerji tasarrufuna gidilmeli.
  * Operasyonel giderler kısılmalı.

  alıntı


   
Krizden nasıl korunuyorlar ? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Kalp Krizinden nasıl korunulur

  Kalp Krizinden nasıl korunulur

  ekg nasıl çekilir kalp sintigrafisi sintigrafi nasıl çekilir kalp sintigrafisi sintigrafi yapılır Koroner Kalp Hastalığı'ndan KORUNMA : Yaş, cinsiyet, kalıtım gibi unsurlardan kaçamayız. Kadınlarda menapozu geciktirici ilaç kullanmak ise (bu ilaçların dolaylı olarak KKH oluşumunda rol oynaması nedeniyle) sakıncalıdır. İkinci grup unsurları değiştirmek ve koroner kalp hastalığından korunmak...
 2. Sahi bu krizi nasıl fırsata çevrilebiliriz?

  Sahi bu krizi nasıl fırsata çevrilebiliriz?

  Dünyayı kasıp kavuran küresel krizle birlikte ortaya çıkan 'Krizi fırsata çevirme' fikri nasıl olur, neler yapmalıyız? 12 Şubat 2009 23:01 İzzet Taşkıran’ın Haberi İktisat alanında başarılı çalışmalarıyla tanınan Doç. Dr. Mustafa Acar, “Ekonomik krizi nasıl fırsata çevirebiliriz? sorusunun cevabını Moral FM’de yayınlanan Basında Bugün programında verdi. Halen Kırıkkale Üniversitesi...
 3. Krizden nasıl kurtuldular ?

  Krizden nasıl kurtuldular ?

  kriz örnekleri kriz yaşayan şirketler yönetimi örnekleri Bugün dünyanın gündeminde kapitalizm tarihinin en büyük krizlerinden biri var. "Kriz" kelimesini tarife gerek yok. Çeşitli anlamlarını çok iyi biliyoruz. Ortak özellikleri genelde beklenmedik anda gelmeleri, hazırlıksız yakaladıklarına büyük zarar vermeleri. Şirketlerin varlığını tehdit eden krizler sadece finansal veya...
 4. Ramazanda Tatlı Krizi Nasıl Önlenir

  Ramazanda Tatlı Krizi Nasıl Önlenir

  ramazan tatlıları oruç, ramazan, tatli krizi, nasıl önlenir, önlemenin yolları hakkında detaylı bilgiler burada Oruçluyken bütün gün aç kaldığımız için kan şekerimiz düşer ve orucumuzu açtıktan sonra hemen tatlılara saldırırız....Ramazan ayında tatlı krizimizi engellemek için neler yapmamız gerektiğini bu yazımızda bulabilirsiniz melekler... Ramazan ayında gelenek haline gelmiş bir şey de...
 5. Kalp Krizi Geçiren Kişiye Nasıl yardım Edilir ?

  Kalp Krizi Geçiren Kişiye Nasıl yardım Edilir ?

  Kalp Krizi Esnasında Yapılacaklar kalp krizi esnasında neler yapılmalı kalp krizi esnasında ne yapılır Sevgili melekler, sağlık sorunlarıyle her an hepimiz karşılaşabiliriz. Önemli olan ilkyardım hakkında bilinçlenmek ve sakin olmaktır. Son zamanlarda yaşlılar kadar gençleri de vuran kalp krizi esnasında yapılacaklar hakkında sizlere bilgiler vermek istiyoruz.. Nabız hızlanması,...

Sayfayı Paylaş