1. Bilge Gökçen

  Bilge Gökçen Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  27 Ağustos 2007
  Mesajlar:
  11.882
  Beğenilen Mesajlar:
  117
  Ödül Puanları:
  0

  Krizin Denizli'deki Etkileri

  Konu, 'Ekonomi-Finans-Borsa' kısmında Bilge Gökçen tarafından paylaşıldı.

  Denizli Sanayi Odası (DSO) Genel Sekreteri Dr. Bülent Uygun, global krizin getirdiği üretim daralması ve fabrika kapanmalarıyla tekstil sektörünün 10 yıl önceki istihdam verilerine geri döndüğünü söyledi.
  Uygun, krizin Türkiye genelinde istihdam alanında gösterdiği etkilerin Denizli'de de yoğun şekilde hissedildiğini ifade etti.
  Sosyal Güvenlik Kurumundan alınan rakamlara göre, Denizli'de şubat ayı itibarıyla sosyal güvenceli kişi sayısında 13 bine yakın gerileme görüldüğünü ifade eden Uygun, toplam istihdamın 162 binden 132 bine düştüğünü kaydetti.
  Denizli'de tekstil sektöründeki istihdamın da 40 binin altına düştüğünü ve toplamda 9 bin 745 istihdam kaybı olduğunu ifade eden Uygun, şunları söyledi:
  “Bu rakamlarla Denizli, genel istihdamda 5 yıl, tekstil sektöründe ise 10 yıl geriye gitti. İstihdamdaki gerileme sıra dışı rakamlara ulaştı. Mart ayı verileri elimizde yok. Son günlerde bir miktar hız kesse de önümüzdeki bir kaç ay boyunca istihdamdaki kaybın süreceğinden endişe ediyoruz.”
  Dünyada son aylarda olumlu gelişmelerin dikkati çektiğini, bunların Denizli'deki üretime yansımasının zaman alacağını belirten Uygun, istihdam kayıplarının bir süre sonra durmasını beklediklerini dile getirdi.
  Krizin hangi dönemde yerini toparlanma dönemine bırakacağının bilinemeyeceğini ifade eden Uygun, “Bu yılın kayıp bir yıl olduğu ortada. Son çeyreğini kurtarabilirsek kendimizi şanslı saymalıyız. Son gelişmeler doğrultusunda 2010 ve 2011 yıllarında çıkış ve toparlanma yönünde umutlanmak için nedenlerimiz var. Sanıyorum 2011 yılı toparlanma yılı olacak” dedi.
  Uygun, hükümetin aldığı önlem paketlerinin daha çok tüketimi canlandırmaya yönelik olduğunu, istihdamı koruyucu, ihracatı artırıcı önlemlerin beklendiğini belirtti.
  Eximbank ve Kredi Garanti Fonu kaynaklarının artırılmasının olumlu girişimler olduğunu ifade eden Uygun, “Eğer biz işletmelerimizi koruyamazsak, dünya ekonomisinin düzeldiği dönemde talep artışına yanıt veremeyiz. Krizi fırsata çevirmenin yolu öncelikle elimizdekileri muhafaza etmekten geçiyor” şeklinde konuştu.
   
Krizin Denizli'deki Etkileri konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Kıskançlık krizleri...

  Kıskançlık krizleri...

  Her ne kadar ''seven kıskanır'' dense de abartılı kıskançlık evlilikleri bitme noktasına getiriyor. Kıskançlığın her ne kadar aşkın ifadesi olduğuna inanılsa yani 'seven insan kıskanır' gibi görülse de, aslında kıskançlık kontrol ve sahiplenme duygusu ile kaybetme korkusundan kaynaklanır. Memorial Hastanesi Psikoloji Bölümü'nden Uzm. Psikolog Aslıhan Tokgöz Tozlu, kadın erkek ilişkilerinde...
 2. Denizli'den yemek tarifleri

  Denizli'den yemek tarifleri

  denizli yemekleri sade patlıcan yemeği denizli yemekleri resimli yemek tarifi sade patlıcan Patlıcan Kebap Malzemeler: 6 adet kıstırmalı patlıcan 6 adet sivri biber 1/2 kg.domates 1 çay bardağı sıvı yağ 1 çay kaşığı kimyon, kekik 1/2 çay kaşığı karabiber 1 tatlı kaşığı tuz, nane 1 demet maydanoz 3 diş sarımsak Hazırlanışı: Patlıcanlar ve biberler iyice yıkanır. Patlıcanlar iki...
 3. Kalp krizi

  Kalp krizi

  Yıllar içerisinde sigara kullanımının artışı, yağlı yiyeceklerin fazla tüketilmesi ve stresli yaşam gibi faktörlerden dolayı kalp krizi yaşının düşmeye başladığı bildirildi. Tokat Dr. Cevdet Aykan Devlet Hastanesi Kardiyoloji Uzmanı Dr. Ataç Çelik, kalp krizi riski yaşının yıllar geçtikçe düştüğünü belirterek, "Eskiden biz 30 yaşlarda kalp krizi gördüğümüzde şaşırırdık. Ama şimdi 20'li...
 4. Denizli'de bir günde 32 deprem meydana geldi

  Denizli'de bir günde 32 deprem meydana geldi

  Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsünden alınan bilgiye göre, bu sabah saat 05.28'de Honaz ilçesi merkez üslü olarak başlayan 3.7 büyüklüğündeki depremi, hafif şiddette 31 sarsıntı daha izledi. Honaz'ın yanı sıra Denizli merkez, Akköy, Buldan, Tavas Serinhisar, Acıpayam, Babadağ ve Sarayköy'de meydana gelen depremler, 2.7 ile 4.0 büyüklükleri arasında oldu....
 5. Zoellick'e göre kriz hangi ülkelerde yıkıcı etki yapacak

  Zoellick'e göre kriz hangi ülkelerde yıkıcı etki yapacak

  Dünya Bankası Başkanı Robert Zoellick, küresel ekonomik krizin, gelişmekte olan ülkelerde yıkıcı etkiler yaratabileceği uyarısında bulundu. Zoellick, Londra'da yaptığı konuşmada, krizin, siyasi etkileri olabileceği, insani ve sosyal krize dönüşebileceğini belirterek, ''gelişmekte olan ülkelerde insanların krize karşı korunmak için çok az önlemi var; tasarruf yok, sigorta yok, işsizlik...

Sayfayı Paylaş