Etiketler:
 1. Misafir

  Misafir Forum Okuru

  Kronik Yorgunluk Sendromu

  Konu, 'Herşeyin başı sağlık !' kısmında Misafir tarafından paylaşıldı.

  AIDS, son on yılda tıp camiasını alt üst etti. Önce eşçcinsel hastalığı olarak ilan edildi. Sonra herkes mahçup oldu. Kadın, erkek, çocuk, heteroseksüel tüm insanların risk altında olduğu belirlendi. Bulaşma yolları tespit edildi. Tedavide de epey yol katedildi. Ömür uzadı, üçlü tedavilerle önemli başarılar elde edildi. Hatta anne karnındaki bebek korunmaya başladı. Kronik Yorgunluk Sendromu ile AIDS, araştırmacılara göre birbirine çok benziyor. Hatta ikibinli yıllarda AIDS'in yerini alacağı bile söyleniyor. Sendrom hakkında bilinenler artıyor ancak sebebi tespit edilemedi. Kesin tedavisi de henüz yok, sadece ortaya çıkabilecek hastalıklar için tedbir alınıyor. Denenen ilaçlar hayli pahalı. Birçok fiziksel hastalık, Kronik Yorgunluk Sendromu'nun habercisi. Ancak anlaşılamıyor. İlk belirtileri de AIDS'e çok benziyor.

  Kronik Yorgunluk Sendromu, kalp ritmini bozabiliyor.

  Kronik yorgunluk sendromuna yakalanan insanlarda ciddi kalp anormalliklerine rastlanabiliyor. Bunun anlamı şu; kalp ritminde bozulmalar görülebiliyor, göğüs ağrılarıyla karşılaşılabiliyor. Ayrıca kalp kaslarında da iltihaplanmalara yol açabiliyor. Kalp ritmindeki bozukluklar, yüzde 50 oranında görülüyor. Hele egzersizden sonra aşırı yorgunluk ve kalp ritminde düzensizlik tespit ediliyor.


  Sindirim sorunları da ortaya çıkıyor.

  Karında şişkinlik, ishal, karın ağrısı, hazımsızlık gibi sindirim problemleri de kronik yorgunluk sendromuyla birlikte kendini gösteriyor. Bunun sebebinin histamin üretiminin fazlalığı olduğu düşünülüyor. Aşırı derecede histamin salgısı, mide asitlerinin salgısını da artırıyor. Bu durum kişinin aşırı zayıflamasına neden oluyor. Aşırı histamin üretimi, alerjileri de ortaya çıkarıyor. Sindirim sorunları, kronik yorgunluk sendromunun ilk belirtileri arasında sayılıyor.


  Çabuk unutuyorlar.

  Gazeteyi okuyorsunuz, tesadüfen yanınızdan geçen arkadaşınız, okuduğunuz son cümleyi soruyor ve cevap veremiyorsunuz. Kronik yorgunluk sendromunun en tipik belirtilerinden biri. ‘‘Beyinde dumanlanma'' olarak tabir edilen durum, okurken, düşünürken ortaya çıkan hafıza kayıplarını ifade ediyor. Çünkü zihinsel faaliyetlerde bozulmayla karşılaşılıyor.


  İnsanın tenini tahrip ediyor.

  Cilt, enfeksiyonlardan korunabilmek için vücudun en önemli kalkanı. Ciltteki herhangi bir sorun, mikropların kolayca vücuda girmesine neden oluyor. Özellikle Kronik Yorgunluk Sendromu'ndan mustarip çocuklarda cildin tahriş olması çok sık görülüyor. Örneğin devamlı dudaklarında uçukla karşılaşılıyor. Tümörler de ortaya çıkabiliyor. Tedavi edilmeye çalışılıyor ama cilt problemleri tekrarlıyor. Çünkü kronik yorgunluk sendromu nedeniyle bağışıklığın azalmış olabileceği düşünülmüyor ve kesin tedavi sağlanamıyor.


  Yeni alerjiler ortaya çıkıyor.

  Kişide aniden alerji ortaya çıkmasının yanısıra yeni alerjilerin görülmesine neden oluyor. Yine sebep, histaminin aşırı üretimi. Yeni alerjiler, yiyeceklere, ilaçlara, saç spreyi, parfüm gibi kimyasal maddelere karşı gelişebiliyor. Hatta araştırmalarda kişiler, parfümlerin hepsine değil, bazı markalara alerjileri olduğunu dile getirmişler.


  Alkol içemiyorlar.

  Kronik Yorgunluk Sendromu'nun alkolle arası hiç iyi değil. Kişinin alkole karşı toleransı azalıyor. Bu insanlara, alkol aldıklarında ne hissettikleri sorulmuş. İçki içtiklerinde kendilerini çok kötü hissetmedikleri ancak zehirlenmiş gibi bir duyguya kapıldıklarını söylemişler. Aslında içki içmek istiyorlar fakat içemiyorlar.


  Hayatta herşeyi berbat edebilir.

  Kronik Yorgunluk Sendromu'yla yaşayan insanlar değer verdikleri herşeyi kaybedebilirler. Çünkü yorgunlar, hafızaları zayıf, sindirim problemleri var. Örneğin uzun süre çalışmaları çok zor. İşlerini kaybetmeleri çok sık görülüyor. Dolayısıyla evlerini, otomobillerini, paraya çevirebilecekleri mallarını kaybediyorlar. Bununla kalsa iyi. İnsanlarla ilişkileri bozuluyor. Özellikle de sevgilileriyle, eşleriyle. Çoğunun evliliklerinin bitmesinin en önemli hatta tek sebebi, Kronik Yorgunluk Sendromu. Ancak yapılan çalışmalarda görülmüş ki, tüm kronik yorgunlar çalışamaz durumda değil. Bazılarının iş temposunda hiç değişiklik olmayabiliyor.


  Kanser vakası çok fazla.

  Bağışıklık sisteminin güçsüzleşmesinin en önemli göstergelerinden biri, kanser görülme sıklığının artması. Kronik Yorgunluk Sendromu vakalarıyla, diğer insanlar kıyaslanınca, ilk gruptaki insanların çok daha fazla kanserle yüzyüze olduğu belirlenmiş. Bu kesinlikle herkes kanser olacak anlamına gelmemeli ancak risk çok yüksek.


  AIDS'e çok benziyor.

  AIDS ve bu sendromun en önemli ortak noktası, bağışıklık sisteminin çökmüş olması. Her ikisi de ateş, yorgunluk, gece terlemeleri, sinir sistemindeki anormallikler ve sindirim sorunlarıyla başlıyor. Her iki hastada özellikle ilaçlara karşı alerji gelişiyor. Hatırlama güçlükleri, kafa karışıklıkları, ruh halinin aniden değişmesi, depresyon, göz hastalıkları ve okumada güçlükle karşılaşılıyor.


  Dünyanın her yerinde görülüyor.

  Kronik Yorgunluk Sendromu, sadece belli bir bölgede, ülkede, kıtada görülmüyor. Avusturalya'dan Japonya'ya, İngiltere'ye, Amerika'ya birçok ülkede araştırmalar devam ediyor. Avusturalya'da 114 bin kişilik bir grup taranmış ve üç bin kişide Kronik Yorgunluk Sendromu tespit edilmiş. Japonya'da, bu sendroma, ‘‘İnsanı yavaş yavaş öldüren sendrom'' adı veriliyor.


  Sebebi bilinmiyor.

  Kronik Yorgunluk Sendromu'yla ilgili birçok şey biliniyor ama sebebinin ne olduğu hala tespit edilemedi. Bilim insanları da bu konuyla ilgili tedbir almak isteyen sağlık bakanlıkları, hükümetler de sebebin bulunabilmesi çok para harcıyorlar fakat henüz bir bilgi yok.


  Özel testleri yok

  Kronik Yorgunluk Sendromu'na teşhis koyabilmek için özel bir test, ilaç veya tedavi bulunmuyor. Bağışıklık sisteminin fonksiyonlarının seviyesi ölçülüyor.

  Sinir sistemi ise kan testleri, manyetik rezonans ve entelektüel kapasitenin ölçülmesini sağlayan testlerle değerlendiriliyor. Ve bunlar çok pahalı. Henüz sigorta şirketleri bu terapinin ücretini ödemiyor.


  Belirtilere dikkat

  Kronik Yorgunluk Sendromu'na yakalandığınızı düşünüyorsanız, belirtilerin hepsini başvurduğunuz uzmana söyleyin. Bu hastalıkla ilgilenen ayrı uzmanlık dallarından yardım isteyebilirsiniz. Eğer belirtiler geçmiyorsa, gerekli testlerin yapılmasını talep edin. Sendromun henüz tanınmadığını unutmayın. Yorgunluğunuzun dinlenerek geçeceğini düşünmeyin. Özellikle altı ayı geçen soğuk algınlığına benzer belirtiler, size Kronik Yorgunluk Sendromu'nu düşündürmeli.


   
Kronik Yorgunluk Sendromu konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Kronik Yorgunluk Sendromu nedir

  Kronik Yorgunluk Sendromu nedir

  Kronik Yorgunluk Sendromu miyalji nedenleri ellerde şişme ellerde şişme nedenleri ellerin şişmesinin vücut şişmesinin Size de mi “hastalık hastası” dediler ilk başta. O kadar dil dökmenize rağmen inanmadılar mı ağrılarınıza. Hiç üzülmeyin, yalnız değilsiniz. Sadece Türkiye’de değil, Amerika’da bile on onbeş yıl önce, bankada çalışan memurlar, sekreterler bilgisayar operatörleri, telefon...
 2. Fibromyalji sendromu yorgunluk

  Fibromyalji sendromu yorgunluk

  Fibromyalji sendromu; etiyolojisi bilinmeyen, nöroendokrin, metabolik ve immunolojik abnormaliteler gösteren, yaygın kas-iskelet sistemi ağrısı, yorgunluk, vücudun çeşitli yerlerinde duyarlı noktalar ve sıklıkla baş ağrısı, sabah sertliği, p¤¤¤olojik bozukluklar, karın ağrısı, dismenore gibi birçok semptomunda eşlik ettiği edinilmiş bir sistemik bozukluktur. √ Yorgunluk : • En göze çarpan...
 3. Kronik yorgunluk sendromu

  Kronik yorgunluk sendromu

  Kronik yorgunluk sebebleri ve tedavi yollarıyla ilgili önerilerin hepsini sizler için uzmanlardan derleyip sundugum aşağıdaki bilgilerde bulabilirsiniz Kronik yorgunluk, insanların kendini yorgun hissettiği zamnlar olur fakat her yorgunluk kronik yorgunluğa kanıt değildir. Uzman doktorlar kronik yorgunluk sendromuyla alakalı bilgiler verdi. Sabahları yataktan zor kalkma ve kendine gelememe,...
 4. Kronik Yorgunluk Sendromu Nedir Nedenleri ve Tedavi Yolları Hakkında Bilgiler

  Kronik Yorgunluk Sendromu Nedir Nedenleri ve Tedavi Yolları Hakkında Bilgiler

  kronik yorgunluk sendromu kronik yorgunluk nasıl geçer Sebepsiz olarak çektiğiniz ağrılar, halsizlik, sabahları zor uyanma gibi belirtiler kronik yorgunluk sendromu belirtileri olabilir melekler. Uzmanların yağptığı açıklamalara göre gündelik hayatta ettiğimiz pek çok şikayetler kronik yorgunluk belirtisi olabilir. Bu yazımzıda kronik yorgunluk nasıl geçer, nelere dikkat etmek gerekir...
 5. Kadınlarda Kronik Yorgunluk Nedenleri

  Kadınlarda Kronik Yorgunluk Nedenleri

  kronik yorgunluk nedir,kronik yorgunluk nedenleri,kronik yorgunluk belirtileri,kronik yorgunluk tedavisi ,kronik yorgunluk hakkında bilgiler Kadınlarda Kronik Yorgunlukla Başa Çıkmak İçin 10 Öneri “Sabahları uyanıp işe gitmek istemiyorum” “ Akşam olunca bir halsizlik çöküyor” “ Enerjik hissetmek için denemediğim yol kalmadı ama bir türlü kendime gelemiyorum”… Bunlar son zamanlarda...

Sayfayı Paylaş