Etiketler:
 1. UzakMavi

  UzakMavi Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  26 Mayıs 2008
  Mesajlar:
  1.201
  Beğenilen Mesajlar:
  8
  Ödül Puanları:
  0

  Kuaförlerdeki saçların yıkanma şekli boyun fıtığına neden oluyor

  Konu, 'Diğer Sağlık Alanları' kısmında UzakMavi tarafından paylaşıldı.

  Kuaförlerdeki saçların yıkanma şekli boyun fıtığına neden oluyor. Florence Nightingale Hastaneleri Nöroşirurji Bölüm Koordinatörü Prof. Dr. Cengiz Kuday, kuaförlerde başın geriye doğru yatırılarak yıkanma şeklinin, boyun fıtığının en önemli nedeni olduğunu bildirdi.

  Kunday, yaptığı yazılı açıklamada, kadınların en önemli uğrak yerlerinden biri olan kuaförlerde saçların, oturur vaziyette baş geriye doğru yatırılarak yıkandığına, saç boyanması durumunda bu şekilde oturulma süresinin daha da uzun sürdüğüne dikkati çekti.

  ''Başın geriye doğru yatırılarak yıkanma şekli boyun fıtığının en önemli nedenidir'' diyen Kuday, kadınların ense adalelerinin zayıf olması nedeniyle boyun fıtığı hastalığının kadınlarda daha çok görüldüğüne işaret etti.

  Boynun vücudun en hareketli bölgelerinden biri olduğunu belirten Kuday, kuaförde başın geriye doğru yatırılması, arabaların ani fren yapması, voleybol ve basketbol oynamak, denize balıklama atlamak gibi nedenlerin boyun fıtığına yol açtığını kaydetti.


  Televizyon seyrederken ya da koltukta uyuyakalmak gibi nedenlerle boynun bir tarafa kontrolsüz düşmesi sonucunda ise boyun fıtığı hastalığının yavaş yavaş oluştuğuna işaret eden Kuday, 50'li yaşlardan sonra boyun fıtığı olma olasılığının yüksek olduğunu vurguladı.
  Parmaklarda ya da kolda ağrı, hissizlik ve his değişikliği, omuzda ise kürek kemiğinin arkasında ağrının fıtık belirtisi olduğunu ifade eden Kuday, boyun fıtığının omurganın ortasına doğru baskı yapması durumunun tehlikeli olduğuna dikkat çekti.

  Fıtığın omurgaya ortadan baskı yapması durumunda hastanın hemen ameliyat edilmesi gerektiğini ifade eden Kuday, ameliyat olunmaması durumunda geriye dönüşü olmayan bozuklukların başlayacağını belirtti.

  Boyun fıtığının MR ile görüntülenebileceğini anlatan Kuday, boyun fıtıklarının yüzde 60-70'nin fizik tedavi ve ilaçla iyileştirilebileceğine dikkat çekti.


  -KUAFÖRLER ODASI BAŞKANI ERKAL-
  Kuaförler Odası Başkanı Oktay Erkal da AA muhabirine yaptığı açıklamada, ''Dünyanın her tarafında saç yıkama yaklaşık 3 dakika sürüyor. Bu süre boyun fıtığına neden olmaz'' dedi.

  Kuaförlerde ayarlanabilir koltukların kullanıldığını vurgulayan Erkal, 48 yıllık kuaförlük yaşamında böyle bir şikayetle hiç karşılaşmadığını bildirdi.   
Kuaförlerdeki saçların yıkanma şekli boyun fıtığına neden oluyor konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Boyun Fıtığı Nedir....

  Boyun Fıtığı Nedir....

  Boyun bölgesi ağrıları, bel ağrılarından sonra en sık karşılaşılan kas iskelet sistemi rahatsızlığı. Boyun ağrılarının görülme sıklığının yüzde 5-10 dolayında olduğu tahmin ediliyor. Boyun ağrılarının ne kadarı boyun fıtığından kaynaklanıyor? Aslında sanıldığının aksine boyun fıtıkları boyun ağrılarının en sık karşılaşılan nedeni değil. Boyun bölgesi ağrılarının ancak yüzde 10- 20...
 2. Boyun fıtığı neden olur?

  Boyun fıtığı neden olur?

  arkadaşlar acaba Boyun fıtığı neden olur?
 3. Boyun fıtığı nedir neden olur?

  Boyun fıtığı nedir neden olur?

  Merhaba millet Boyun fıtığı nedir neden olur? Bu konuda bilgi lazım bana
 4. Boyun fıtığı nedenleri nelerdir

  Boyun fıtığı nedenleri nelerdir

  Merhaba arkadaşlar boyun fıtığı nedenleri nelerdir neden boyun fıtığı oluyor. Lütfen bana bu konuda yardımcı olun çok korkuyorum beni neler bekliyor :S
 5. Boyun fıtığının nedenleri nelerdir buyrun

  Boyun fıtığının nedenleri nelerdir buyrun

  Boyun fıtığı nedenleri nelerdir Boyun fıtığı neden olur Merhaba Sevgili Melek'ler... Bu sayfamızda boyun fıtığı nedenleri ve tedavi ynötemleriyle ilgili bilgilere yer veriyor ve ayrıca boyun fıtığına dair tüm sorularınızın yanıtını paylaşıyoruz arkadaşlarım. Boyun fıtığının ilk belirtisi kollarda, boyunda ve göğüs bölgesinde meydana gelen ağrılardır. El ve parmaklarda uyuşma ve...

Sayfayı Paylaş