Etiketler:
 1. kaprisli

  kaprisli Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  13 Kasım 2008
  Mesajlar:
  4.310
  Beğenilen Mesajlar:
  19
  Ödül Puanları:
  0

  Küçük Doğan Bebeklerde Depresyon Riski

  Konu, 'Tüm Sağlık Konuları' kısmında kaprisli tarafından paylaşıldı.

  Sık sık depresyona giriyorsanız, kronik depresyondan kurtulamıyorsanız, bir de annenize danışmanızda fayda var doğum anındaki kilonuz belki de tüm bu çektiklerinizin sebebi.
  bbcturkish.com'un haberine göre, İngiliz araştırmacılar, küçük doğan bebeklerin hayatlarının ileriki evrelerinde bunalıma girme risklerinin daha yüksek olduğu sonucuna vardılar.

  Araştırmaya göre yürümeye başlama gibi, büyüme sürecindeki bazı evrelerde gecikmeler yaşanması da olgunluk çağında daha hassas bir zihin sağlığına yol açıyor.

  Sonuçları, Biyolojik Psikiyatri dergisinde yayımlanan ve 4,600 kişi üzerinde yapılan araştırmada, doğum sırasındaki düşük ağırlığın, genellikle anne rahmindeki bir sıkışma sonucu oluştuğu ve bununda cenin üzerinde olumsuz bir etkisi olduğu ortaya kondu.
  İngiltere'de Tıbbi Araştırma Konseyi tarafından finanse edilen çalışmada 1946 yılında İngiltere'de doğmuş insanların 13, 15, 36, 43 ve 53 yaşlarındaki ruhsal durumları, depresyon veya bunalım geçirip geçirmedikleri incelendi.

  Araştırmada ortaya çıkan bir başka sonuç da, düşük kilolu doğan bebeklerde, olgunluk yaşlarında tekrar eden veya uzun süren bazı sağlık sorunlarına da yol açtığı.

  Araştırmacılar, erken doğumun az kiloluluğun sebepleri arasında olup olmadığına karar veremediklerini, çünkü 1946 yılında erken doğum kayıtlarının tutulmadığını belirttiler.
  Ancak, depresyonda düşük kilolu doğumun etkilerini netleştirmek için, çocukların büyüme ortamlarındaki sosyal koşullar ve strese yol açan olayları da göz önüne aldıklarını söylediler.

  alıntı
   
Küçük Doğan Bebeklerde Depresyon Riski konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Dişleriyle doğan bebek

  Dişleriyle doğan bebek

  Balıkesir Sağlık Meslek Lisesi öğretmenlerinden Safiye Demirayak, Manisa Doğum ve Çocuk Bakım Evi’nde geçen Cuma günü saat 00.30′da, normal doğum ile ikinci çocuğunu dünyaya getirdi. Doğumdan hemen sonra yapılan kontrolde 3 kilo 320 gram dünyaya gelen kız bebeğin, alt damağında iki süt dişinin olduğu fark edildi. Anne Safiye ve baba İbrahim Demirayak ile doğumu yaptıran ebe ve doktorlar, bu...
 2. kis aylarinda depresyon riski artiyor

  kis aylarinda depresyon riski artiyor

  Kış aylarında depresyon riski artıyor Kış aylarında yaşanan aşırı soğuklar nedeniyle güneş ışığından az faydalanılmasının depresyona yol açabildiği bildirildi. Erzurum Numune Hastanesi Psikiyatri Şefi Dr. Ahmet Bülent Yazıcı, güneş ışığının karanlık ortamlarda salgılanan, insanların fiziki hareketlerini yavaşlatan ve uyku veren melatonin hormonu kontrol altına alarak, fazla salınımını...
 3. Bebekler ve Depresyon

  Bebekler ve Depresyon

  Bihter Mutlu Gencer: Bebeklik çağı depresyonu gelişimsel ve yapısal bir problem tespit edilmediği halde bebeğin sosyal gelişimi (gülümseme, yakınındakilerle ilişki kurma, vb.), bilişsel gelişimi (yani zihinsel- çevreyi keşfetme, nesneleri kullanma) ve hatta fiziksel gelişiminin (yeterli kilo alamama) olumsuz etkilenmesi durumudur. Nedeni annenin (veya birinci derecede bebeğin bakımını üstlenen...
 4. Doğan Grubu'na haciz riski doğdu

  Doğan Grubu'na haciz riski doğdu

  Doğan Yayın Holding, 862 milyon liralık vergi cezasının ardından ihtiyati haciz riskiyle de karşı karşıya.. Doğan Yayın Holding'in, 862 milyon TL vergi cezasının ardından yaptığı açıklamalarda Maliye'yi suçlayan ağır ifadeler kullanması, yeni bir davayı gündeme getirdi. Maliye Bakanlığı Hukuk Müşavirliği, Doğan Grubu gazete ve televizyonlarında 18 Şubat'tan bu yana verilen ilan, haber ve...
 5. Sezaryenle doğan bebekte şeker hastalığı riski 2 kat artıyor!

  Sezaryenle doğan bebekte şeker hastalığı riski 2 kat artıyor!

  Şeker ölçümü şekerhastalığında nelere dikkat etmek gerekir Merhaba kızlar Bu sezeryan ne zararlı birşeymiş yahuu :) Hergün farklı bir bilgi geliyor Alman Aerztezeitung gazetesinin haberine göre, annesi veya babası tip 1 şeker hastası olan 1650 çocuk üzerinde yapılan, ortalama 11 yıl süren araştırma, sezaryenle dünyaya gelen çocukların 12 yaşına kadar şeker hastası olması riskinin yüzde...

Sayfayı Paylaş