1. *BEYZA*

  *BEYZA* Administrator Yetkili Kişi

  Kayıt:
  21 Aralık 2011
  Mesajlar:
  16.311
  Beğenilen Mesajlar:
  2.403
  Ödül Puanları:
  113

  Küçük yaşta hamile kalmanın riskleri

  Konu, 'Gebelik' kısmında *BEYZA* tarafından paylaşıldı.

  Erken yaşta yani 19 yaş ve altında adolesan dönemde gerçekleşen hamilelikler hem anne hem bebek açısından çeşitli riskler içerir. Dünyada ve Türkiye'de tüm gebeliklerin yaklaşık %10 kadar erken yaşta meydana gelmektedir.
  Erken yaşta hamileliklerde anne ile ilgili riskler:
  - Erken yaşta hamilelikler anne ölümlerinin yaklaşık %13 kadarından sorumludur.
  - Doğum kanalının immatüritesi (tam gelişmemesi) nedeniyle zor doğum gelişme riski fazladır. Zor doğuma bağlı olarak uterus rüptürü (rahim yırtılması), rektovajinal fisstül, anne ve bebek ölümü gibi riskler artar.
  - Yüksek tansiyon (preeklampsi, gebelik zehirlenmesi) erken yaşta gebeliklerde daha sıktır.

  < Konu Resmi..>

  - Anemi (kansızlık)
  - Erken doğum
  - Doğum sırasında aşırı kanama
  - Perine laserasyonları (yırtıklar)
  - Doğum sonrası depresyon
  - Doğum sonrası enfeksiyonlar
  - Bu hamileliklerden bazıalrı güvenli olmayan ortamlarda düşük ve küretaj gibi durumlara maruz kaldığı için bununla ilgili ayrıca problemler meydana gelebilir.

  Bunların dışında erken yaşta hamileliklere bağlı annenin okulunu bırakması, sosyal ortamında sorunlar yaşaması gibi bir çok sosyal ve ekonomik boyutta problemler meydana gelebilir.Erken yaşta hamileliklerde bebek hangi risklere maruz kalır?
  - Erken yaşya hamileliklerde doğumdan sonra bebek ölüm oranı (neonatal mortalite) normalden çok daha fazladır. Annenin yaşı ne kadar küçükse bebek ölüm oranı da o kadar fazla olur. 10-15 yaş arası hamileliklerde bebek ölüm oranı %55 civarında, 16-17 yaş hamileliklerde %19, 18-19 yaşlarındaki hamileliklerde %6 civarındadır.
  - Küçük yaşta hamileliklerden meydana gelen çocukların kognitif (bilişsel, anlama) becerileri daha düşük olur.
  - Okul başarıları daha düşüktür.
  - Bu çocuklarda suça eğilim oranı daha fazladır.
  - Bu çocuklarında ileride erken yaşta hamile kalma riskleri fazladır.
  - Erken doğum ve düşük doğum ağırlığı riski daha fazladır.
   
Küçük yaşta hamile kalmanın riskleri konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Yaş ilerledikçe hamile kalmayı güçleştiren nedenler;

  Yaş ilerledikçe hamile kalmayı güçleştiren nedenler;

  40 yaşında hamile kalmak 45 yaşında hamilelik 40 hamilelik menopoz döneminde hamile kalınır mı yaşından sonra kalmak Yumurtalıkların yaşlanması Kız çocuklar doğduklarında yumurtalıklarında yaklaşık 400.000 adet yumurta bulunur. Doğumdan sonra yumurta üretimi olmaz ve kadının yaşı ilerledikçe yumurtalar da geriye dönüşsüz olarak azalır ve de yaşlanır. . Döllenme oranında azalma yaş...
 2. 30 yaş sonrası hamile kalmanın riskleri

  30 yaş sonrası hamile kalmanın riskleri

  Akay tüp bebek merkezi Op. Dr. Tolga Ecemiş'in ileri yaş anneliği hakkında ki bilgilerini bu yazımızda paylaşıyoruz Melek'ler! Kadınlar için ideal üreme yaşı 20-30 arasıdır. Ancak, modern toplumlarda evlenme yaşı ve buna bağlı olarak gebelik yaşı giderek gecikmektedir. Günümüzde, özellikle kadınların iş hayatında aktif rol almasının artışıyla birlikte, doğurganlıklarını ertelemeleri söz...
 3. hamile kalma riskim nedir :(

  hamile kalma riskim nedir :(

  merhabalar arkadaşlar.2 gün önce erkek arkadaşımla yüzeysel ilişkiye girdik.tam bir birleşme olmadı ve boşalmada olmadı ama zevk suyu denilen birşeylede hamile kalınabiliyormuş bugün adet kanamam olacak acaba kanama olduktan sonra hamile kalma gibi birşey söz konusu olabilirmi :(
 4. Sizce ideal hamile kalma yaşı

  Sizce ideal hamile kalma yaşı

  ideal yaş ideal yaş ve kilo Arkadaşlar merhaba kaç yaşında ilk hamileliğinizi yaşıyorsunuz yada yaşadınız? sizce ideal yaş varmıdır?
 5. Yaşım ilerledikçe hamile kalmam zorlaşırmı?

  Yaşım ilerledikçe hamile kalmam zorlaşırmı?

  ileri yaş hamileliği,ne zaman hamile kalmalıyım,kaç yaşında hamile kalmalıyım,ileri yaş doğruganlığı etkilermi,ileri yaş ve gebelik Anne olmayı ertelemiş birçok kadın yaşın geçmesi ile birlikte korkulara kapılmaya başlar. Yaşım ilerledikçe gebe kalmam zorlaşır mı? Sorusu akıllara gelen ilk soruların başınadır. Aslında bu konuyu iki ayrı şekilde ele almamız gerekir. Daha önce anne olmuş...

Sayfayı Paylaş