1. renesme

  renesme Aktif Üye Üye

  Kayıt:
  22 Nisan 2010
  Mesajlar:
  391
  Beğenilen Mesajlar:
  69
  Ödül Puanları:
  28
  Şehir:
  hatay iskenderun

  küçük yaşta hamilelik ve doğum

  Konu, 'Gebelik' kısmında renesme tarafından paylaşıldı.

  erken yaşta gebelik erken yaşta hamilelik erken yaşta doğum  Her kadın günü saati geldiğinde evlenip bir çocuk sahibi olmak ister melekler :) Ancak dikkat edin, günü saati geldiğinde diyoruz. Çünkü ne yazık ki çok erken yaşta yapılan evlilikler ve ölüm ya da sakat doğumlarla sonuçlanan gebelikler ya da anne - bebek ölümleri ne yazık ki ülkemizde yaşanıyor. Bu makalemizde dikkatinizi bu konuya çekmek istiyor ve erken yaşta hamileliği düşünen meleklerimiz için bilgiler vermek istiyoruz sizlere melekler :)


  [​IMG]
  Erken yaşta yani 19 yaş ve altında adolesan dönemde gerçekleşen hamilelikler hem anne hem bebek açısından çeşitli riskler içerir. Dünyada ve Türkiye'de tüm gebeliklerin yaklaşık kadar erken yaşta meydana gelmektedir.

  Erken yaşta hamileliklerde anne ile ilgili riskler:
  - Erken yaşta hamilelikler anne ölümlerinin yaklaşık kadarından sorumludur.
  - Doğum kanalının immatüritesi (tam gelişmemesi) nedeniyle zor doğum gelişme riski fazladır. Zor doğuma bağlı olarak uterus rüptürü (rahim yırtılması), rektovajinal fisstül, anne ve bebek ölümü gibi riskler artar.
  - Yüksek tansiyon (preeklampsi, gebelik zehirlenmesi) erken yaşta gebeliklerde daha sıktır.
  - Anemi (kansızlık)
  - Erken doğum
  - Doğum sırasında aşırı kanama
  - Perine laserasyonları (yırtıklar)
  - Doğum sonrası depresyon
  - Doğum sonrası enfeksiyonlar
  - Bu hamileliklerden bazıalrı güvenli olmayan ortamlarda düşük ve küretaj gibi durumlara maruz kaldığı için bununla ilgili ayrıca problemler meydana gelebilir.

  Bunların dışında erken yaşta hamileliklere bağlı annenin okulunu bırakması, sosyal ortamında sorunlar yaşaması gibi

  şimdiden anne adaylarına hayırlı olsun.:emzirme:

   
  Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 17 Mart 2012
  ecosum bunu beğendi.
küçük yaşta hamilelik ve doğum konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. küçükken kaç yaşındaydınız?:)))

  küçükken kaç yaşındaydınız?:)))

  sen küçükken kaç yaşındaydın sorusunun cevabı küçükken kaç yaşındaydın sorusuna cevap Evet sizee bir soruu bakalım bilen varmı KÜÇÜKKEN KAÇ YAŞINDAYDINIZ?? amaaa bilenler hemen sorunun cevabını vermesin:tik: darılırım:uhu: google amcadanda öğrenmek yok biraz eğlenelim kızlar sallayın gitsin:ohh: :haha::haha:hadi bakalım:D:D
 2. Gebelik ve doğum sorunları

  Gebelik ve doğum sorunları

  bebek karında ölürse Gebelik esnasında ve doğumda karşılaşılan sorunlar hakkında merak ettiğiniz bilgileri sizler için paylaşıyorum Dış gebelik (ektopik gebelik): Dış gebelik rahim içinden başka yerde gelişen hamileliktir, İngiltere’de 200 ha*milelikten l’ inde görülmektedir. Bazı dış gebelikler sorunsuz bir şekilde “düşükle” sonuçlansa da, hamileliğin büyümesiyle fallop tüplerinin gerilerek...
 3. Kadınlarda Doğum Yaşı

  Kadınlarda Doğum Yaşı

  Kadınlarda Doğum Yaşı kaçtır. Evet kızlar kadınlarda doğum yaşı ortalama kaçtır kaç yaşına kadar kadınlar sağlıklı doğurabilir?
 4. Hamilelik yaşınız?

  Hamilelik yaşınız?

  İdeal hamile kalma zamanı ideal hamile yaşı Merhaba kızlar ilk hamileliğinizi kaç yaşındayken yaşadınız?
 5. Küçük yaşta hamile kalmanın riskleri

  Küçük yaşta hamile kalmanın riskleri

  Erken yaşta yani 19 yaş ve altında adolesan dönemde gerçekleşen hamilelikler hem anne hem bebek açısından çeşitli riskler içerir. Dünyada ve Türkiye'de tüm gebeliklerin yaklaşık %10 kadar erken yaşta meydana gelmektedir. Erken yaşta hamileliklerde anne ile ilgili riskler: - Erken yaşta hamilelikler anne ölümlerinin yaklaşık %13 kadarından sorumludur. - Doğum kanalının immatüritesi (tam...
Etiketler:

Sayfayı Paylaş